Druga połowa zmieniła wszystko. Poznaliśmy finalistów ME 2024

W pierwszej połowie faworyt nie prowadził ani przez sekundę, po czym po przerwie prowadził niemal nieustannie. Dania zwyciężyła w półfinale mistrzostw Europy 29:26 i zmierzy się z Francją w meczu o złote medale.

Mecz ME 2024: Niemcy - Dania PAP/EPA / Christopher Neundorf / Mecz ME 2024: Niemcy - Dania
Oba zespoły przystąpiły do półfinału ME 2024 po porażce w poprzednim meczu. Na zakończenie fazy zasadniczej nie musiały walczyć z maksymalną determinacją, ponieważ wcześniej miały zapewnione wejście do najlepszej czwórki. Niemcy przegrali z najsłabszą w grupie Chorwacją, a Dania nie popisała się w meczu ze Słowenią. W piątek miało to drugorzędne znaczenie, ponieważ reprezentacje rzuciły na szalę wszystkie atuty.

Gra gospodarzy turnieju jak dotąd nie porywała, a do półfinału weszli z drugiego miejsca w grupie, mając na koncie pięć z możliwych 10 punktów. Tym samym faworytem półfinału była Dania, która na dodatek nie poniosła porażki z Niemcami od 2016 roku.

Dania musiała mieć się na baczności. Po pierwsze Niemcy byli niesieni dopingiem w hali w Kolonii, a po drugie już we wcześniejszym półfinale faworyt Francja miał duży problem z potwierdzeniem wyższości nad Szwecją.

Pierwsza połowa należała do Niemców, którzy zdobyli przewagę 14:12. Gospodarze nie pozwolili Duńczykom wyjść na prowadzenie ani przez sekundę. Z kolei drużyna, dowodzona na boisku przez Renarsa Uscinsa, potrafiła oddalić się na maksymalnie trzy bramki.

Duńczycy mieli o czym rozmawiać ze swoim trenerem w szatni. Efekt rozmów był widoczny. Nie minęły trzy minuty po przerwie i drużyna ze Skandynawii ponownie remisowała 14:14. Z kolei 16:15 to było pierwsze prowadzenie Danii w meczu. Inicjatywa przechodziła na jej stronę.

Najwięcej bramek dla Danii zdobywali Emil Jakobsen, a także Simon Hald Jensen oraz Simon Pytlick. Drużyna grała zdecydowanie lepiej niż w pierwszej połowie, a wynik 21:18 na półmetku drugiej części, dawał coraz więcej spokoju Duńczykom.

Im bliżej było do końca meczu, tym mniej argumentów przemawiało za niespodzianką. Dania poradziła sobie w roli faworyta i zwycięstwem 29:26 zapewniła sobie awans do finału mistrzostw Europy. W nim zmierzy się z Francją. Z kolei Niemcom pozostał mecz o brązowe medale ze Szwedami.

Niemcy - Dania 26:29 (14:12)

Najwięcej bramek dla Niemiec: R. Uscins - 5, J. Knorr - 4; najwięcej bramek dla Danii: M. Hansen, E. Jakobsen, S. Pytlick - 5

Czy Dania zostanie mistrzem Europy w 2024 roku?