Orlen Wisła Płock zaskoczyła kolejnego giganta. Niestety na krótko

Przez większość czasu w pierwszej połowie Orlen Wisła Płock prowadziła z SC Magdeburg w meczu 11. kolejki grupy B Ligi Mistrzów. Po zmianie stron obrońca tytułu nie miał sobie równych i zwyciężył 28:22.

Jakub Fordon
Zawodnicy Orlen Wisły Płock Materiały prasowe / Biuro Prasowe ORLEN Superligi / Na zdjęciu: Zawodnicy Orlen Wisły Płock
W poprzednim sezonie nie tylko Industria Kielce rywalizowała w Lidze Mistrzów, ale także Orlen Wisła Płock, która otrzymała "dziką kartę". Wówczas Nafciarze doszli do ćwierćfinału, gdzie wyeliminował ich niemiecki SC Magdeburg. Zespół ten sięgnął po tytuł, pokonując w finale mistrza Polski.

Udany występ płocczan sprawił, że w tym sezonie EHF również wręczyła im "dziką kartę" do fazy grupowej elitarnych rozgrywek. Dopiero w 6. kolejce Wisła zdobyła pierwsze punkty, ale w ostatnich meczach zanotowała dwa zwycięstwa z rzędu. Drugi triumf w tej edycji nad Celje Pivovarna Lasko nie był zaskoczeniem, z kolei ogranie wielkiego Telekomu Veszprem siedmioma bramkami już tak.

Zespół z Płocka chciał pójść za ciosem i wygrać trzeci mecz z rzędu. Musiałby jednak sprawić kolejną wielką sensację, bo jego rywalem był obrońca tytułu. Spotkanie w Niemczech Nafciarza rozpoczęli od dwóch trafień Tina Lucina.

W momencie, gdy Wisła prowadziła 4:2, Chorwat miał na swoim koncie komplet bramek. Uruchomił się jednak również Lovro Mihić, a po trafieniu Mihy Zarabeca zrobiło się 7:4. Wpływ na to miała także dobra postawa Marcela Jastrzębskiego między słupkami.

Rywale jednak szybko złapali kontakt, a gdy na ławkę kar w 19. minucie odesłany został Przemysław Krajewski, gospodarze mieli dogodną okazję na doprowadzenie do remisu. Ostatecznie doprowadził do niego Omar Ingi Magnusson (9:9).

Po rywalizacji bramka za bramkę Wisła zanotowała trafienie na 13:11. W dodatku jego autorem został Leon Susnja, a przecież nie zdarza się, by ten pobiegł do kontry i oddał celny rzut. Ostatecznie goście zeszli na przerwę z jednym trafieniem więcej (14:13), bo w ostatnich minutach Lucin trafił w słupek, a Tomas Piroch zanotował faul w ataku.

Trzeba powiedzieć jednak wprost, że pierwszą połowę zakończyła się skandalem. Sędziowie na wideo sprawdzili potencjalną czerwoną kartkę dla Gergo Fazekasa i uznali, że zasłużył na nią po uderzeniu rywala w twarz. A powtórki pokazały, iż owszem, faul był i zapewne zasłużył na karę, ale co najwyżej wykluczenia na dwie minuty.

Po zmianie stron Lukas Mertens doprowadził do remisu, a następnie na pierwsze prowadzenie Magdeburg wyprowadził Felix Claar (15:14). Tymczasem dopiero w 37. minucie Piroch zdobył pierwszą bramkę dla Wisły po zmianie stron i wówczas polski zespół przegrywał 15:17.

To był jednak początek problemów. Co prawda przez długi czas Nafciarze mieli trzy bramki straty do rywali, ale później zmieniło się to na ich niekorzyść. Na 9 minut przed końcem gospodarze prowadzili 25:19 i trudno było wierzyć w odwrócenie wyniku.

Do samego końca Wisła nie miała za dużo do powiedzenia. Z parkietu zeszła pokonana (22:28) po serii 11 zwycięstw z rzędu we wszystkich rozgrywkach. Wszystko wskazuje na to, że w Lidze Mistrzów będzie musiała skupić się ponownie na walce o 6. miejsce, premiowane grą w 1/8 finału. Z kolei Magdeburg ma szansę, by od razu awansować do ćwierćfinału.