Historyczne eliminacje dobiegły końca. Sprawdź, kto zagra na Euro

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Marcin Bielecki / Na zdjęciu: szczypiornistki reprezentacji Polski
PAP / Marcin Bielecki / Na zdjęciu: szczypiornistki reprezentacji Polski
zdjęcie autora artykułu

Pierwszy raz do rywalizacji w mistrzostwach Europy przystąpią 24 reprezentacje. W niedzielę (7 kwietnia) dobiegły końca eliminacje, dzięki czemu znamy już komplet zespołów, który wywalczył awans na nadchodzące Euro.

Do tej pory w mistrzostwach Europy oglądaliśmy 16 reprezentacji, które walczyły o końcowy triumf. Jednak to ulegnie zmianie już w 2024 roku, bowiem w imprezie, którą zorganizują Austria, Węgry oraz Szwajcaria wezmą udział 24 zespoły.

W eliminacjach do mistrzostw Europy kobiet 2024 udział wzięło łącznie 31 drużyn, które walczyły o 20 dostępnych miejsc. Pozostałe cztery były zagwarantowane dla gospodarzy imprezy, a także obrońcy tytułu, czyli reprezentacji Norwegii.

Do tego grona dołączyły reprezentacje, które zajęły pierwsze miejsca w każdej z ośmiu grup. Mowa więc o Rumunii, Niemcach, Holandii, Francji, Hiszpanii, Czarnogórze, Szwecji oraz Danii.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: gwiazdor NBA nie przestaje zadziwiać. Jak on to trafił?

Również drugie lokaty oznaczały bezpośredni awans na Euro. Z tego uprawnienia skorzystają Chorwacja, Ukraina, Czechy, Słowenia, Macedonia Północna, Serbia, Islandia oraz Polska.

Do wymienionych już 20 reprezentacji dołączyły jeszcze cztery najlepsze zespoły z trzecich miejsc w eliminacjach. W stworzonym zestawieniu najwyżej uplasowały się Turcja, Słowacja, Portugalia oraz Wyspy Owcze.

ME 2024 piłkarek ręcznych z udziałem 24 ekip rozpoczną się 28 listopada i potrwają do 15 grudnia. Turniej zostanie rozegrany na terenie wcześniej wspomnianych trzech krajów i będzie historyczny z uwagi na liczbę zespołów, która powalczy o tytuł.

Przeczytaj także: Eliminacje zakończone. Sprawdź miejsce Polski Polki po meczu nie przejmują się jednym. "Nikt nie będzie pamiętał"

Źródło artykułu: WP SportoweFakty