Trzy bramki Jurkiewicza, nie ma mocnych na Barcelonę - podsumowanie 19. kolejki Asobal Ligi (wideo)

Dobiegła końca 19. kolejka Asobal Ligi. W większości swoje spotkania wygrywali gospodarze, jedynie beniaminkowi z Guadalajary udało się przywieźć komplet punktów z obcego terenu, z kolei w dwóch ostatnich meczach w Sagunto i Granollers spotkania zakończyły się podziałem punktów. Trzy bramki w zwycięskim meczu swojej drużyny zdobył Mariusz Jurkiewicz (Renovalia Ciudad Real).

Paweł Nowakowski

Renovalia Ciudad Real - zespół Mariusza Jurkiewicza, jedynego Polaka grającego na Półwyspie Iberyjskim podejmował przedostatni w tabeli Toledo Balonmano. Wynik meczu otworzył zawodnik gości - Milan Ivanović. Kolejne trzy bramki padły łupem zawodników Ciudadu Real i po 3 minutach meczu na tablicy wyników było 3:1. Po kwadransie gry tablica wyników w hali "Quijote Arena" wskazywała rezultat 10:6 dla podopiecznych Talanta Dusjehabaeva. Ambitnie walczący o cenne ligowe punkty szczypiorniści Toledo Balonmano dzielnie dotrzymywali kroku faworyzowanym mistrzom Hiszpanii, przegrywając w 25 minucie jedynie 12:15. Do przerwy Renovalia Ciudad Real prowadziła 18:13 (30'). Drugą odsłonę od mocnego uderzenia rozpoczęli gospodarze, którzy zdobyli pięć bramek pod rząd, nie tracąc żadnej. Po trafieniu Isaiasa Guardioli ekipa z regionu Kastylii-La Manchy prowadziła już różnicą 10 bramek - 23:13 (37'). Z minuty na minutę prowadzenie Ciudadu Real rosło w oczach. Po godzinie gry przewaga obrońcy mistrzowskiego tytułu wyniosła 13 trafień - 37:24. Trzy bramki dla swojej drużyn zdobył Mariusz Jurkiewicz. Polski rozgrywający zagrał na 50 procentowej skuteczności w ataku (3/6). Z dobrej stron pokazał się młodziutki Antonio Carreño, zastępujący Arpada Sterbika, który nie wystąpił w tym meczu.

Przekonujące zwycięstwo odnieśli również najgroźniejsi konkurenci Ciudadu Real w walce o mistrzostwo kraju - FC Barcelona Borges. "Duma Katalonii" podejmowała CAI BM Aragon. Worek z bramkami otworzył Antonio Carton. Wicemistrzowie Hiszpanii odpowiedzieli czterema bramkami pod rząd - 4:1 (7'). Kilka minut później po trafieniu przymierzanego do gry w Bundeslidze rozgrywającego Barcelony - Ikera Romero było 8:3 (15'). Podopieczni Xaviego Pascuala przez większą cześć pierwszej połowy utrzymywali 4-5 bramkową przewagę. Po 30 minutach gry na tablicy wyników było 17:13 dla Barcelony Borges. W drugiej części spotkania gra nie uległa zmianie. Przełomowy dla losów spotkania był okres gry między 40 a 50 minutą. Przy stanie 22:20 (40') dla Barcelony zrobiło się 28:21. Taki obrót spraw w dużej mierze należy do bardzo dobrej postawy w bramce Danjela Saricia, który w całym pojedynku bronił na 44 procentowej skuteczności (19/43). Dzięki cennym obronom, Barcelona wyprowadzała zabójcze kontrataki i pewnie zwyciężyła 33:24. Najwięcej bramek dla zwycięzców zdobył Laszlo Nagy (8) a dla CAI BM Aragon Demetrio Lozano (6), który przez wiele lat występował w... Barcelonie. Nie zapomnieli o tym kibice zasiadający w hali "Palau Blaugrana" owacyjnie witając swojego byłego gracza.

Cuatro Rayas Valladolid - BM Antequera 34:26 (18:11)
Najwięcej bramek: dla Valladolid - Guillaume Joli 5, Davor Cutura, Eduard Fernandez, Havard Tvedten, Christoffer Rambo - wszyscy po 4; dla Antequery - Rafael Baena 6, Jose Luiz Cid 5, Luiz Felipe 4.

Naturhouse La Rioja - BM Torrevieja 25:24 (11:11)
Najwięcej bramek: dla Naturhouse - Ismael Juarez 7, Alexandre Tioumentsev, Victor Hugo Lopez - obaj po 4; dla Torreviejy - Sebastian Simonet 7, Abraham Rochel, Borja Fernandez - obaj po 4.

Reale Ademar Leon - JD Arrate 33:20 (17:9)
Najwięcej bramek: dla Ademaru Leon - Martin Stranovsky 7, Javier Ortigosa 5, Iosu Goni, Angel Montoro, Ricardo Martins - wszyscy po 4; dla Arrate - Tin Tokić 5, Tamás Szabo 4, Bojan Beljanski, Igor Petricheev - obaj po 3.

Renovalia Ciudad Real - Toledo Balonmano 37:24 (18:13)
Najwięcej bramek: dla Ciudadu Real - Roberto Garcia Parrondo 8, Isaias Guardiola, Alberto Entrrerios - obaj po 6; dla Toledo - Augustas Strazdas, Enrique Plaza - obaj po 5, Victor Pedragosa, Victor Tremps - obaj po 4.

FC Barcelona Borges - CAI BM Aragon 33:24 (17:13)
Najwięcej bramek: dla Barcelony - Laszlo Nagy 8, Jesper Noddesbo, Siarhei Rutenka - obaj po 4; dla Aragon - Demetrio Lozano 6, Antonio Carton 5, Ivan Stanković 4.

BM Alcobendas - Quabit BM Guadalajara 27:31 (16:15)
Najwięcej bramek: dla Alcobendas - Alfonso de la Rubia 7, Angel Castano 6, Manuel Colion 5; dla Guadalajary - Novica Rudović, Sergio De la Salud - obaj po 7, Eduardo Reig, Jorge Fonteina - obaj po 4.

Alser Puerto Sagunto - AMAYA Sport San Antonio 26:26 (11:11)
Najwięcej bramek: dla Puerto Sagunto Jorge Sanchez 6, Ognjen Backović 5, Sasa Dukić 4; dla San Antonio - Niko Mindegia, Javier Humert, David Rasić, Alberto Aguirrezabalaga - wszyscy po 4.

Fraikin BM Granollers - Cuenca 2016 28:28 (14:13)
Najwięcej bramek: dla Granollers - Raul Campos 8, Nicklas Grundsten 5, Aleksander Svitlica, Aidenas Malasinskas - obaj po 4; dla Cuenci - Guillermo Corzo 6, Rafael Da Costa 5, Jorge Luis Pavan 4.

16 BM Alcobendas 19 1 3 15 474:556 5

Klasyfikacja strzelców: 1. Rafael Baena (BM Antequera) - 113 2. Nikola Prce (Alser Puerto Sagunto) - 103 3. Ivan Nikcević (Fraikin BM Granollers) - 101 4. Jorge Luis Pavan (Cuenca 2016) - 98 5. Martin Stranovsky (Reale Ademar Leon) - 97 ... 90. Mariusz Jurkiewicz (Renovalia Ciudad Real) - 43 20. kolejka - 5/6.03.2011 BM Torrevieja - BM Antequera JD Arrate - Naturhouse La Rioja Toledo Balonmano - Reale Ademar Leon CAI BM Aragon - Renovalia Ciudad Real Quabit BM Guadalajara - FC Barcelona Borges AMAYA Sport San Antonio - BM Alcobendas Cuenca 2016 - Alser Puerto Sagunto Fraikin BM Granollers - Cuatro Rayas Valladolid