Falstart Ruchu, Vistal pierwszym liderem - podsumowanie 1. kolejki PGNiG Superligi Kobiet

Za nami 1. kolejka PGNiG Superligi Kobiet. Od falstartu rozgrywki rozpoczęły szczypiornistki Ruchu Chorzów i Startu Elbląg, pierwszym liderem został natomiast gdyński Vistal.

Łukasz Wojtczak

Falstart Niebieskich

Niezbyt miłą niespodziankę na rozpoczęcie nowego sezonu sprawiły swoim kibicom szczypiornistki chorzowskiego Ruchu. Podopieczne Zdzisława Wąs uległy skazywanej na porażkę Piotrcovii Piotrków Tryb. Przyjezdne pokazały, że potrafią bardzo ambitnie walczyć, a znakomitą formę strzelecką zaprezentowała Katarzyna Pieceba, pozyskana w letniej przerwie KSS-u Kielce. W swoim poprzednim klubie rzadko miała okazję grać w pierwszym składzie, ale mecz z Ruchem pokazał jej możliwości. Niebieskie mają przed sobą jeszcze wiele pracy, bo choć to dopiero pierwsza kolejka, to wielu kibiców zdążyło już przypomnieć sobie o fatalnym minionym sezonie.

Przesądziła druga połowa

Tylko trzynaście bramek zdołały rzucić szczypiornistki SPR-u Olkusz gdyńskiemu Vistalowi. Beniaminek dzielnie walczył z faworyzowanymi rywalkami, ale tylko w pierwszej połowie. Po zmianie stron olkuszanki zdołały rzucić zaledwie cztery bramki! Było to efektem znakomitej defensywy w wykonaniu podopiecznych Jensa Steffensena, na czele z bramkarką Małgorzatą Gapską. Kapitalnie zaprezentowała się też nowa zawodniczka gdynianek, Jessica Quintino. Brazylijka z siedmioma bramkami została najskuteczniejszą zawodniczką meczu. Dzięki wygranej Vistal został pierwszym liderem rozgrywek. - Oba zespoły mają zgoła odmienne cele na ten sezon. Wielkie brawa dla olkuszanek za pierwszą połowę. Nam zabrakło koncentracji. W drugiej połowie była już nasza wielka dominacja - powiedziała Iwona Niedźwiedź.
Vistal Gdynia został pierwszym liderem rozgrywek Vistal Gdynia został pierwszym liderem rozgrywek
Mistrzynie zgodnie z planem

Dwa punkty z Jeleniej Góry przywiozły mistrzynie Polski. MKS Lublin już w pierwszej połowie wypracował sobie wysoką przewagę, a potem spokojnie kontrolował wynik. Tylko początek spotkania należał do gospodyń, które po kilku minutach prowadziły już 4:1. W końcowym rozrachunku jeleniogórzankom nie pomogła nawet znakomita skuteczność Lidii Żakowskiej. Po drugiej stronie prym z dobywanie bramek wiodła Dorota Małek.

Udany początek Miedziowych

W poprzednim sezonie szczypiornistki KGHM Metraco Zagłębia Lubin niezbyt dobrze rozpoczęły rozgrywki. Tym razem wszystko poszło zgodnie z planem. Podopieczne Bożeny Karkut pewnie wygrały z borykającą się z kłopotami finansowymi Olimpią Nowy Sącz. Rozstrzygająca okazała się już pierwsza połowa, po której Miedziowe miały sześć goli przewagi. Świetny powrót na parkiety PGNiG Superligi zanotowała Joanna Obrusiewicz, która z dziewięcioma trafieniami była najskuteczniejszą zawodniczką Zagłębia. Mimo porażki trenerka gospodyń znalazła słowa pochwały dla swoich podopiecznych - Zagrałyśmy nieźle w obronie, ale brakło nam ławki, a Karolina Płachta. Jak na początek sezonu zagrałyśmy dobry mecz. Wstydu nie było - stwiedziła Lucyna Zygmunt.

Pogoń ma sposób na Start

Podobnie jak podczas Baltica Summer Cup, tak samo w pierwszej kolejce Superligi, Pogoń Baltica Szczecin znalazła sposób na pokonanie elbląskiego Startu. Tym razem zwycięstwo było jednak znacznie bardziej okazałe, bo podopieczne Adriana Struzika wygrały różnicą aż ośmiu bramek. Prawdziwą różnicę klas było widać zwłaszcza w pierwszej połowie kiedy przyjezdne dały sobie rzucić zaledwie pięć bramek. Aż 9 trafień dla szczecinianek zdobyła nowo pozyskana Małgorzata Stasiak.

Cytat kolejki: - To są dopiero początki, "pierwsze koty za płoty". Wiadomo, że będzie ciężko. Jesteśmy beniaminkiem, grałyśmy z mocnym zespołem, robiłyśmy co mogłyśmy. Wynik niestety jest jaki jest - powiedziała po spotkaniu SPR Olkusz - Vistal Gdynia Paulina Marszałek.