MŚ 2013: Norweski hegemon, nieprzewidywalna Angola i dwóch outsiderów - poznaj rywalki biało-czerwonych

Maciej Wojs
Maciej Wojs
  Reprezentacja Angoli

Jeden z najbardziej nieprzewidywalnych zespołów świata. Dla mistrzyń Afryki serbski czempionat będzie dwunastym w historii i co ciekawe, dwunastym z rzędu. Na własnym kontynencie Angolanki nie mają sobie równych, od 1987 roku tylko dwukrotnie nie stając na najwyższym stopniu podium (jedenaście złotych medali).

W afrykańskim zespole próżno upatrywać gwiazd światowego szczypiorniaka. Praktycznie cała kadra zbudowana jest wokół zawodniczek dwóch krajowych klubów - Primeiro de Agosto i Petro Atletico. Najmocniejszym punktami reprezentacji Angoli są bramkarka Maria Rosa da Costa Pedro oraz rozgrywające Marcelina KialaNair Filipe Almeida i Azenaide Carlos.

W grudniowym turnieju zawodniczki z Angoli wielkiej sensacji sprawić nie powinny, kilkukrotnie mogą jednak zaskoczyć faworyzowane przeciwniczki. - Zawodniczki Angoli sprawiły ostatnio wiele niespodzianek -zauważa prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki, a Karolina Kudłacz dodaje: - Mają specyficzny, niewygodny styl gry i z powodzeniem rywalizowały już na poprzednim czempionacie, zajmując ósme miejsce. Polki czekać będzie ciężki bój, ale jak najbardziej nie stoją w nim na straconej pozycji.

Szeroka kadra reprezentacji Angoli:

Bramkarki: Cristina Direito Branco, Maria Rosa da Costa Pedro, Silvia Teixeria Mulabo, Teresa Patrcia Almeida.

Rozgrywające: Azenaide D.J. Carlos, Juliana Jose Machado, Liliana Pascoal da Paixao, Lisandra Isabel J. Salvador, Luisa Kiala, Magda Alfredo Cazanga, Marcelina Kiala, Marta Florenca dos Santos, Nair Filipe Almeida, Lurdes Marcelina Monteiro, Wuta Waco Dombaxe, Rossana Wandz Adao Quitongo.

Skrzydłowe:
 Iracelma Patricia da Silva, Isabel Evelize W. Guialo, Isabel Sambovo Fernandes, Joelma Patricia Viegas, Natalia Maria Bernardo.

Obrotowe:
 Albertina da Cruz Kassoma, Anastacia Solange Sibo, Bombo Magdalena Calandula, Elzira Barros.

  Reprezentacja Paragwaju

Charakterystyczne dla każdego turnieju outsiderki i podobnie jak w przypadku reprezentacji Argentyny, łatwy i pewny dostarczyciel punktów. Piłkarki z Paragwaju na mistrzostwach świata wystąpią po raz drugi w historii, na światowy czempionat powracając podobnie jak Polki po sześciu latach przerwy.

Awans do serbskiego turnieju Paragwajki zawdzięczają czwartemu miejscu w mistrzostwach Ameryki. Dla drużyny Any Cristaldo oraz Marizzy Farii już sam udział w grudniowych zmaganiach będzie sporym sukcesem i ciężko oczekiwać, by którykolwiek z zespołów miał problem z pokonaniem egzotycznych piłkarek z Ameryki Południowej.

Kadra reprezentacji Paragwaju:

Bramkarki: Analia Yaryes, Alicia Villalba.

Rozgrywające: Alexia Caceres, Pilar Frutos, Ana Acuna, Ana Cristaldo, Georginna Battaglia, Marizza Faria, Leysa Beggan.

Skrzydłowe: Alana Pedrozo, Maria Gomez, Maria Gonzalez, Kamila Rolon.

Obrotowe: Myrian Rodriguez, Sabrina Fiore, Rebeca Bordon.

  Reprezentacja Hiszpanii - Hiszpanki to medalistki olimpijskie, w Londynie stanęły na najniższym stopniu podium. To był rywal, na którego nie chciałem trafić, jeżeli chodzi o drużyny z czwartego koszyka, choć jeszcze bardziej obawiałem się Koreanek - mówił tuż po losowaniu grup selekcjoner polskiej kadry Kim Rasmussen. Osiągnięcia Las Guerreras podkreślał także prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki: - W Sao Paulo zdobyły brązowy medal - mówił mając na myśli poprzednie mistrzostwa świata w Brazylii. Szczypiornistki z półwyspu Iberyjskiego to rywal wyjątków nieobliczalny. Choć na arenie międzynarodowej Hiszpanki występują od niedawna (mundial w Serbii będzie dla nich dopiero siódmym w historii), to już teraz mogą pochwalić się brązowymi medalami IO w Londynie i MŚ w Brazylii oraz srebrnym krążkiem ME z 2008 roku. Jednocześnie Hiszpanki spektakularne turnieje przeplatają sporymi klapami, jak np. 11. miejscami na ME w 2010 i 2012 roku.

W Serbii Iberyjki bez wątpienia powalczą o czołową czwórkę, a miejsce w półfinale zapewnić im mają świetna bramkarka Silvia Navarro oraz doświadczone rozgrywające Marta MangueMacarena Aguilar. Nie wolno też zapomnieć o silnym duecie skrzydłowych Elisabeth Pinedo - Carmen Martin oraz 31-letniej obrotowej Begonie Fernandez. Dodatkowo w Serbii Hiszpanki wsparte zostaną przez jedną z najlepszych rozgrywających świata - pochodzącą z Portugalii Alexandrinę Barbosę (w 2012 roku otrzymała hiszpańskie obywatelstwo).

Las Guerreras będą obok Norweżek zdecydowanie najbardziej wymagającym grupowym rywalem biało-czerwonych. Polki świetnymi występami z Niemkami i Szwedkami udowodniły jednak, że z silnymi rywalami grają już jak równe z równymi. Podobnego występu należy więc oczekiwać w starciu z niewysokimi, ale bardzo walecznymi Hiszpankami.

Szeroka kadra reprezentacji Hiszpanii:

Bramkarki: Cristina Gonzalez Ramos, Silvia Navarro Gimenez, Maria Munoz Juan, Ana Temprano Fernandez.

Rozgrywające: Beatriz Fernandez Ibanez, Marta Mangue Gonzalez, Macarena Aguilar Diaz, Nuria Benzal Andaloussi, Elisabeth Chavez Hernandez, Beatriz Escribano Sanchez-Mateos, Nerea Pena Abaurrea, Lara Gonzalez Ortega, Patricia Elorza Eguiara, Mireya Gonzalez Alvarez, Davinia Lopez Hernandez, Alexandrina Cabral Barbosa.

Skrzydłowe: Marta Lopez Herrero, Carmen Dolores Martin Berenguer, Jessica Alonso Bernardo, Elisabeth Pinedo Saenz, Vanessa Amoros Quiles, Estela Doiro Rodriguez, Raquel Cano Dominguez, Maiara Egozkue Extremado, Matxalen Ziarsolo Areitioaurtena.

Obrotowe: Begona Fernandez Molinos, Haridian Rodriguez Hernandez, Ainhoa Hernandez Serrador.

Kadra Rasmussena - sylwetki polskich szczypiornistek

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×