Trenerzy idą na wojnę z ZPRP

Kamil Kołsut
Kamil Kołsut
Wprowadzenie rzeczonych regulacji pod koniec października na łamach oficjalnej strony internetowej Związku Piłki Ręcznej w Polsce uzasadniał Dyrektor Sportowy ZPRP, Jerzy Eliasz. - Konieczność przyjęcia nowych rozwiązań wewnętrznych w zakresie licencji trenerskich spowodowana została szeregiem zmian legislacyjnych, dotyczących prawa powszechnie obowiązującego, w szczególności zaś wejściem w życie w sierpniu br. ustawy z dnia trzynastego czerwca 2013 roku o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów - wyjaśniał.

Przedstawiciel Związku podkreślał ponadto, że nowy system licencjonowania trenerów jest zgodny z wymaganiami EHF określonymi w porozumieniu "RINCK", mającego na celu ujednolicenie poziomów edukacji trenerów. Ponadto od przyszłego sezonu drużyny klubowe w międzynarodowych rozgrywkach prowadzić będą mogli wyłącznie szkoleniowcy licencjonowani przez europejską federację. Do tego rodzimi trenerzy dążyć będą mogli jedynie pod warunkiem posiadania krajowej kategorii A.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Spójrzmy, jakie zmiany w porządku prawnym wprowadziła wspomniana przez Eliasza ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów.

Art. 25

W ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany: 1) art. 41 otrzymuje brzmienie: "Art. 41. 1. Zorganizowane zajęcia w zakresie sportu w związku sportowym oraz w klubie sportowym uczestniczącym we współzawodnictwie organizowanym przez polski związek sportowy może prowadzić wyłącznie trener lub instruktor sportu w rozumieniu ustawy. 2. Do zadań trenera lub instruktora sportu należy poza prowadzeniem zajęć, o których mowa w ust. 1, przekazywanie aktualnej wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu treningu sportowego i współzawodnictwa sportowego w danym sporcie. 3. Trenerem lub instruktorem sportu w sportach, w których działają polskie związki sportowe, może być osoba, która: 1) ukończyła 18 lat; 2) posiada co najmniej wykształcenie średnie; 3) posiada wiedzę, doświadczenie i umiejętności niezbędne do wykonywania zadań trenera lub instruktora sportu; 4) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo, o którym mowa w art. 46-50, lub określone w rozdziale XIX, XXIII, z wyjątkiem art. 192 i art. 193, rozdziale XXV i XXVI ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.)."; 2) uchyla się art 42.

Jak więc widać jednym z istotniejszych założeń ustawodawcy było uszczuplenie wymogów formalnych wobec osób chcących pełnić funkcję trenera lub instruktora sportu i zastąpienie ich niedookreślonym pojęciem "wiedzy, doświadczenia i umiejętności". Nowa regulacja zniosła także obecny wcześniej w systemie prawnym podział stopni trenerskich na klasy. W praktyce więc to, co zostało ustawowo derogowane, ZPRP wewnętrznie ponownie uregulował, doprecyzowując niejako wspomnianą klauzulę "wiedzy, doświadczenia i umiejętności".
Obowiązek licencyjny trenerów piłki ręcznej...

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×