Super Globe: Siódme poty Flensburga z El Jaish, Wikingowie dopiero w końcówce rozstrzygnęli mecz

Sporo krwi napsuli podopiecznym Ljubomira Vranjesa szczypiorniści El Jaish. Najlepszy zespół Starego Kontynentu minionego sezonu dopiero w końcówce meczu przechylił szale zwycięstwa na swoją korzyść.

Paweł Nowakowski
Trzeci mecz - trzecie gładkie zwycięstwo. Takim bilansem mogą poszczycić się broniący tytułu najlepszej drużyny globu szczypiorniści FC Barcelony. Podopieczni Xaviera Pascuala na zakończenie fazy grupowej odprawili z kwitkiem tunezyjskie Espérance Sportive de Tunis. Kluczowa dla losów rywalizacji okazał się okres gry między 20. a 27. minutą pojedynku, kiedy Dum Katalonii ze stanu 12:8 odskoczyła na 19:8. Po przerwie ekipa z Półwyspu Iberyjskiego kontynuowała dzieło zniszczenia, a festiwal strzelecki, okraszony świetną skutecznością urządzili sobie Victor Tomas (8/10), Siarhei Rutenka (6/7) i Nikola Karabatić (5/5).
Na drodze Blaugrany do drugiego z rzędu finału stanie El Jaish. Katarski zespół prowadzony przez  Zorana Kastratovicia (w minionym sezonie prowadził ćwierćfinalistę LM, Vardar Skopje) zaprezentował się z bardzo dobrej strony w konfrontacji z Flensburgiem. Wikingowie musieli się sporo napocić, aby wyjść zwycięsko z tego starcia. Obrońca tytułu Ligi Mistrzów dzięki fenomenalnej dyspozycji w końcówce  pierwszej partii (5 bramek w raptem 6 minut) wypracował do przerwy trzybramkową zaliczkę.

Katarczycy do remisu doprowadzili w 40. minucie, a wymiana ciosów przebiegała aż do 55. minuty. Ekipie z Bliskiego Wschodu wynik "trzymał" bramkarz Mohsain Yafai. Skórę Wikingom uratował jednak nie kto inny jak Mattias Andersson (18 udanych interwencji - 18/42 - 43%). Szwed ani razu nie dał się pokonać w ostatnich 300 sekundach meczu i wygrana na wagę triumfu w grupie oraz uniknięcia FC Barcelony w półfinale stała się faktem. Liderem Flensburga był Anders Eggert - filigranowy duński skrzydłowy rzucił 10 bramek przy 13 rzutach, legitymując się 75 procentową skutecznością.

Najlepsza drużyna Starego Kontynentu minionego sezonu w 1/2 finału stoczy bój z innym katarskim zespołem, Al Sadd. Ekipa z kraju organizatora przyszłorocznych MŚ piłkarzy ręcznych gładko rozprawiła się z outsiderem rozgrywek, Sydney University. Mecz rozstrzygnięty był już w pierwszym kwadransie - wówczas na tablicy wyników było 10:2. Drużyna z Antypodów do przerwy zdołała zmniejszyć rozmiar strat do pięciu trafień, lecz po zmianie stron była tłem dla Katarczyków w szeregach których wyróżniali się Amine Bannour, Husain Alsayyad, Mario Tomić oraz bramkarz Yousuf Al Abdulla (8/18 - 44% obron).

Spotkania półfinałowe podobnie jak mecze o miejsca 5-8 odbędą się w czwartek 11 września.

Grupa A
SG Flensburg-Handewitt - El Jaish 29:24 (16:13)
Najwięcej bramek: dla Flensburga - Anders Eggert 10, Andreas Zachariassen 6; dla El Jaish - Zarko Marković 8, Mohamed Shebib 5.

Taubate - Al Ahli 29:26 (16:12) Najwięcej bramek: dla Taubate - Daniel Bonfim, Cleber Andrade, Andre Ribeiro - po 6; dla Al Ahli - Jorge Pavan 6, Frantisek Sulc, Chaieb Firas - po 4.

M Drużyna M Z R P Bramki Pkt
1 SG Flensburg-Handewitt 3 3 0 0 86:66 6
2 El Jaish 3 2 0 1 89:79 4
3 Taubate 3 1 0 2 78:91 2
4 Al Ahli 3 0 0 3 69:86 0

Grupa B FC Barcelona - Espérance Sportive de Tunis 37:23 (20:10) Najwięcej bramek: dla FC Barcelony - Victor Tomas 8, Siarhei Rutenka 6, Nikola Karabatić 5; dla Esperance - Kamel Alouini 6, Ameur Mahmoud 4. Al Sadd - Sydney University 32:23 (18:13) Najwięcej bramek: dla Al Sadd - Amine Bannour 5, Husain Alsayyad, Mario Tomić - po 4; dla Sydney University - Jacob Hesselund 6, Renato Rui Tupan, Niklas Lennstronm - po 4.

1 FC Barcelona 3 3 0 0 105:66 6
2 Al Sadd 3 2 0 1 55:63 4
3 Espérance Sportive de Tunis 3 1 0 2 81:87 2
4 Sydney University 3 0 0 3 38:63 0

W finale Super Globe zagrają Flensburg i FC Barcelona?