Projekt uznania piłki ręcznej za strategiczną dyscyplinę został poddany pod głosowanie na wniosek komitetu obywatelskiego, w skład którego weszli byli działacze klubu oraz jego zawodnicy, jak również przedstawiciele kibiców i osoby związane z lokalnym biznesem. W maju przygotowali oni projekt uchwały zakładający uznanie piłki ręcznej jako dyscypliny ważnej dla działań społecznych oraz strategii marketingowej Miasta Płocka w latach 2015-2022 i kolejnych. Wnosił on również o współfinansowaniu klubu, które powinno mieć charakter trwały i długofalowy, pozwalający na planowanie rozwoju w perspektywie nie krótszej niż trzy lata.
We wtorek jednomyślnie ta decyzja została uchwalona przez radnych miasta. Co to w praktyce oznacza dla SPR Wisły Płock?
- Jest ona przełomowa z punktu widzenia finansowania naszego klubu - wyjaśnia prezes Wisły, Artur Zieliński. - Do tej pory co roku podpisywaliśmy z miastem umowę na świadczenia promocyjne na okres dwunastu miesięcy, co powodowało, że teoretycznie klub nie był zabezpieczony finansowo w dłuższym okresie. To odbijało się na przykład na długości podpisywanych umów z zawodnikami, czy ogólnie rzecz ujmując długofalowym planowaniu finansowym i zaciąganiu zobowiązań. Wtorkowa decyzja daje miastu możliwość podpisania umowy z nami na okres minimum trzech lat.
- Tym samym władze miasta jeszcze raz potwierdzają że piłka ręczna to długofalowe narzędzie promocyjne i marketingowe dla Płocka, natomiast my mamy formalnie zapewnione finansowanie w tym okresie, a co za tym idzie, zagwarantowaną stabilność finansową na pewnym poziomie. Jest to także ważny sygnał dla potencjalnych sponsorów, podkreślający znaczenie Wisły dla naszej społeczności oraz fakt, że właścicielowi zależy na jej ciągłym rozwoju - dodał Zieliński.
- Prowadzone od kilku lat inwestycje w infrastrukturę sportową, szkolenie dzieci i młodzieży w ramach Płockiej Akademii Piłki Ręcznej, które realizujemy w Płocku czy teraz oficjalne uznanie piłki ręcznej za strategiczną dla miasta dyscyplinę sportową, pozwala z dumą mówić o Płocku jako o stolicy polskiej piłki ręcznej. To kolejny krok, który pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość w kontekście zawodowej SPR Wisły Płock oraz szkolenia w Płocku od najmłodszych lat piłkarzy ręcznych na najwyższym poziomie. Gratuluję autorom projektu obywatelskiego tej inicjatywy, która przyczynia się do dalszego rozwoju piłki ręcznej w Płocku - skomentował prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.