KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Finał MŚ 2023 w Polsce? To możliwe tylko pod jednym warunkiem

W piątek Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) przyznał prawo organizacji Mistrzostw Świata 2023 w piłce ręcznej mężczyzn Polsce i Szwecji. Finał turnieju może odbyć się w naszym kraju tylko pod jednym warunkiem.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Decyzją Komitetu Wykonawczego IHF wspólna kandydatura Polski i Szwecji okazała się atrakcyjniejsza od propozycji złożonej przez węgierską federację piłki ręcznej. Na wcześniejszym etapie odpadły z kolei podania m.in. Francji, Korei Południowej i Szwajcarii.

Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami przedstawicieli polskiej i szwedzkiej federacji, mecz otwarcia Mistrzostw Świata 2023 zostanie rozegrany w Polsce, a finałowe starcie turnieju odbędzie się w Szwecji. To jednak nie są decyzje ostateczne.

Jak wyjaśnia prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Andrzej Kraśnicki, w planach tych może dojść do zmian, dzięki czemu finał MŚ 2023 mógłby odbyć się w naszym kraju. Jest jednak jeden warunek.

- Podczas prezentacji naszej kandydatury zapowiedzieliśmy, że jeżeli w Warszawie powstanie obiekt, który będzie mógł pomieścić ponad 22 tysiące widzów, to finał odbędzie się właśnie w stolicy Polski. Szwedzi zaakceptowali to rozwiązanie - wyjaśnia sternik polskiej federacji w rozmowie z oficjalną stroną ZPRP.

Co ciekawe projekt takiej hali w Warszawie powstał przy okazji budowy PGE Narodowego, który miał być centralnym punktem Narodowego Centrum Sportu. To właśnie tam zbudowana miała zostać arena mogąca pomieścić 20-25 tysięcy widzów. Sprawa jednak upadła. Przez parę lat temat ten nie był w ogóle poruszany i dopiero w maju tego roku przywrócił go wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak. Miasto ma w planach taką inwestycję, ponownie w terenie PGE Narodowego. Termin jej realizacji miałby przypaść na przełom 2020 i 2021 roku.

Mistrzostwa Świata 2023 mają odbyć się w ośmiu miastach, w tym pięciu polskich. Wstępnie będą to Kraków, Katowice, Gliwice, Łódź oraz Gdańsk. Zważywszy jednak, że do startu turnieju pozostało jeszcze ponad siedem lat, lista ta może ulec zmianie.

Czy do 2023 roku powstanie w Warszawie hala mogąca pomieścić ponad 20 tysięcy widzów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
ZPRP / inf. własna
Komentarze (5)
 • handballek Zgłoś komentarz
  jestem zdania, że spokojnie moglibyśmy sami zorganizować mistrzostwa, hal u nas pod dostatkiem tylko wydaje mi się, że bez szwedów nie mielibyśmy siły przebicia w IHF, a taki turniej
  Czytaj całość
  nawet bez finału u nas daje nadzieje, że Polska piłka ręczna cały czas będzie się rozwijać
  • Panna K. Zgłoś komentarz
   zapowiada się piękne widowisko :)
   • marulek Zgłoś komentarz
    Jaki związek - taka kandydatura, nic do końca nie ugadane, a MŚ przyznane, trochę jak przy Euro2012. Jeśli finały mają się odbyć w Szwecji, to lepiej sobie odpuścić... Aż dziw, że
    Czytaj całość
    nie pada hasło, by rozegrać finał na Narodowym ;) może IHF na taki kabaret by nie poszło ;) Jeżeli jakimś cudem Warszafka wybuduję taką dużą Halę, to powinien odpaść, ktoś z dwójki: Katowice, Gliwice; zważywszy na to, że Gliwice bd miało nową halę, odrzuciłbym spodek.
    • Cameleon Zgłoś komentarz
     W Kielcach finał byłoby ekstra !!!
     • memphis Zgłoś komentarz
      w Warszawie powinna powstać hala sportowa z prawdziwego zdarzenia przy stadionie z trybunami jak najbliżej parkietu podobna do tych z nba np. amway center
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×