WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Finał MŚ 2023 w Polsce? To możliwe tylko pod jednym warunkiem

W piątek Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) przyznał prawo organizacji Mistrzostw Świata 2023 w piłce ręcznej mężczyzn Polsce i Szwecji. Finał turnieju może odbyć się w naszym kraju tylko pod jednym warunkiem.
Maciej Wojs
Maciej Wojs

Decyzją Komitetu Wykonawczego IHF wspólna kandydatura Polski i Szwecji okazała się atrakcyjniejsza od propozycji złożonej przez węgierską federację piłki ręcznej. Na wcześniejszym etapie odpadły z kolei podania m.in. Francji, Korei Południowej i Szwajcarii.

Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami przedstawicieli polskiej i szwedzkiej federacji, mecz otwarcia Mistrzostw Świata 2023 zostanie rozegrany w Polsce, a finałowe starcie turnieju odbędzie się w Szwecji. To jednak nie są decyzje ostateczne. 

Jak wyjaśnia prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Andrzej Kraśnicki, w planach tych może dojść do zmian, dzięki czemu finał MŚ 2023 mógłby odbyć się w naszym kraju. Jest jednak jeden warunek.

- Podczas prezentacji naszej kandydatury zapowiedzieliśmy, że jeżeli w Warszawie powstanie obiekt, który będzie mógł pomieścić ponad 22 tysiące widzów, to finał odbędzie się właśnie w stolicy Polski. Szwedzi zaakceptowali to rozwiązanie - wyjaśnia sternik polskiej federacji w rozmowie z oficjalną stroną ZPRP.

Co ciekawe projekt takiej hali w Warszawie powstał przy okazji budowy PGE Narodowego, który miał być centralnym punktem Narodowego Centrum Sportu. To właśnie tam zbudowana miała zostać arena mogąca pomieścić 20-25 tysięcy widzów. Sprawa jednak upadła. Przez parę lat temat ten nie był w ogóle poruszany i dopiero w maju tego roku przywrócił go wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak. Miasto ma w planach taką inwestycję, ponownie w terenie PGE Narodowego. Termin jej realizacji miałby przypaść na przełom 2020 i 2021 roku.

Mistrzostwa Świata 2023 mają odbyć się w ośmiu miastach, w tym pięciu polskich. Wstępnie będą to Kraków, Katowice, Gliwice, Łódź oraz Gdańsk. Zważywszy jednak, że do startu turnieju pozostało jeszcze ponad siedem lat, lista ta może ulec zmianie.

Czy do 2023 roku powstanie w Warszawie hala mogąca pomieścić ponad 20 tysięcy widzów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
ZPRP / inf. własna

Komentarze (5):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • handballek 0
  jestem zdania, że spokojnie moglibyśmy sami zorganizować mistrzostwa, hal u nas pod dostatkiem
  tylko wydaje mi się, że bez szwedów nie mielibyśmy siły przebicia w IHF, a taki turniej nawet bez finału u nas daje nadzieje, że Polska piłka ręczna cały czas będzie się rozwijać
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Panna K. 0
  zapowiada się piękne widowisko :)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • marulek 0
  Jaki związek - taka kandydatura, nic do końca nie ugadane, a MŚ przyznane, trochę jak przy Euro2012. Jeśli finały mają się odbyć w Szwecji, to lepiej sobie odpuścić...
  Aż dziw, że nie pada hasło, by rozegrać finał na Narodowym ;) może IHF na taki kabaret by nie poszło ;) Jeżeli jakimś cudem Warszafka wybuduję taką dużą Halę, to powinien odpaść, ktoś z dwójki: Katowice, Gliwice; zważywszy na to, że Gliwice bd miało nową halę, odrzuciłbym spodek.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (5)
Pokaż więcej komentarzy (5)
Pokaż więcej komentarzy (5)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×