Łazarow koszmarem Norwegów, triumf Polaków. Niepokojący uraz Lijewskiego - podsumowanie XI dnia EHF Euro 2016

Podczas jedenastego dnia mistrzostw Europy swoje spotkanie wygrali Polacy, którzy pokonali Białoruś, natomiast Macedończycy zremisowali z Norwegią.

Tomasz Rosiński
Materiały prasowe / Uros Kocevar / EHF

Wyluzowani Macedończycy postraszyli Norwegów

Norwegowie chcieli w poniedziałek wykonać kolejny krok do strefy medalowej EHF Euro 2016 i byli faworytami starcia Macedonią. Jednak niemająca już nic do stracenia macedońska drużyna dość niespodziewanie rzuciła się do frontalnych ataków i po pierwszej połowie prowadziła 17:14, głównie za sprawą genialnego Kiryła Łazarowa.

Na kwadrans przed końcem rywalizacji podopieczni Ivicy Obrvana wygrywali różnicą pięciu bramek (25:20) i zapowiadało się na sensację. Wtedy to Skandynawowie wrzucili wyższy bieg i w 57. minucie po trafieniu Magnusa Jondala odrobili straty z nawiązką (30:31). Ostatnie słowo należało do Macedończyków (31:31), którzy mieli jeszcze akcję na zwycięstwo w tej konfrontacji, lecz nie zdołali pokonać norweskiego bramkarza. Tym samym pojedynek zakończył się podziałem punktów.

Łazarow zdobył w czasie tego spotkania 11 bramek, rzucając z 79-procentową skutecznością. W ekipie rywali błysnął skrzydłowy Kristian Bjornsen (6 goli, 86-procentowa skuteczność).

Biało-Czerwoni zameldowali wykonanie zadania

Polscy szczypiorniści musieli w poniedziałek ograć Białoruś, żeby zachować szanse na awans do 1/2 finału ME i tak też uczynili. Wykonanie tego zadania ułatwiła im kontuzja lidera białoruskiej reprezentacji, Siergieja Rutenki.

Białorusini dotrzymywali kroku Orłom tylko w początkowym fragmencie potyczki (7:7 w 12. minucie). Jednakże z czasem Michał Jurecki i spółka przejęli kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami, triumfując w 1. odsłonie 19:13.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. Co prawda w ostatnich 10 minutach Biało-Czerwoni rozluźnili się wysokim prowadzeniem i zaczęli popełniać proste błędy, ale to nie przeszkodziło im w odniesieniu pewnej wygranej 32:27.

Problemy polskich prawych rozgrywających

Na dwa dni przed decydującym meczem z reprezentacją Chorwacji polska drużyna ma problem z obsadą prawego rozegrania. Krzysztof Lijewski zmaga się z kontuzją nadgarstka, Michał Szyba wystąpił z kolei z Białorusią pomimo choroby.

Cztery zespoły z "polskiej" grupy z szansami na półfinał

Trzy reprezentacje - Polska, Francja i Norwegia mają jeszcze szanse wygrać grupę. Przy niesamowitych okolicznościach szansę na drugie miejsce mają też Chorwaci, najbliższy rywal polskiej kadry.