Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

PGE Stal uratowana?! Klub powoła spółkę, miasto da pieniądze

Nagły i niespodziewany zwrot ws. PGE Stali Mielec! Klub samodzielnie i bez udziału Rady Miasta ma powołać Spółkę Akcyjną, dzięki czemu będzie mógł ubiegać się o grę w Lidze Zawodowej. Miasto zapewni natomiast Stali wsparcie finansowe.
Maciej Wojs
Maciej Wojs

Takiego obrotu spraw jeszcze kilka dni temu kibice w Mielcu nie mogli się spodziewać. W miniony czwartek wszystko wskazywało bowiem na to, że mającą blisko milion złotych długu PGE Stal czeka powolny upadek. Nowy tydzień przynosi jednak nowe informacje.

Działacze klubu od kilku miesięcy zabiegali o utworzenie Miejskiej Spółki Sportowej, której powstanie dałoby Stali możliwość ubiegania się o miejsce w rozgrywkach tworzonej Ligi Zawodowej. Miejskie "dyskusje" trwały kilkanaście dni. Najpierw radni odrzucili wniosek, co spotkało się z ostrą krytyką ówczesnego prezesa Stali, Grzegorza Maja. Kilka dni później pojawiła się szansa na ponowne głosowanie ws. MSS, ale do niego doszło - radni z ramienia Prawa i Sprawiedliwości nie zjawili się na nadzwyczajnej sesji, wydając w tej sprawie specjalne oświadczenie.

Wydawało się, że to koniec zasłużonego klubu. W poniedziałek Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, Mariusz Ryniewicz, opublikował jednak nowe oświadczenie, w którym informuje o tym, że włodarze miasta, radni oraz działacze Stali osiągnęli kompromis. Na jego mocy klub samodzielnie powoła Spółkę Akcyjną (co da mu możliwość ubiegania się o miejsce w Lidze Zawodowej), a miasto zapewni mu wsparcie finansowe, m.in. na pokrycie długów.

ZOBACZ WIDEO Zbigniew Boniek: Zobaczycie, że Robert jeszcze strzeli na Euro (źródło: TVP)

Informacje te potwierdzili przedstawiciele klubu, ale w obecnej sytuacji nie chcą udzielać wypowiedzi ws. przyszłości Stali. "Dmuchamy na lodowate" - mówią. 

Termin składania wszelkich dokumentów i zgłoszenia się do rozgrywek Ligi Zawodowej został przesunięty z 20 na 30 czerwca. Stal, we współpracy z miastem, ma więc 10 dni na dopięcie kwestii formalnych oraz prawnych. Czy starczy im czasu? 

Oświadczenie Przewodniczącego Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości

"Klub Prawo i Sprawiedliwość, działający w Radzie Miejskiej w Mielcu informuje, że w trosce o przyszłość piłki ręcznej w naszym mieście, która znalazła się obecnie w bardzo trudnej sytuacji przeprowadził w ostatnim czasie szereg trudnych i czasochłonnych rozmów z wszystkimi stronami zaangażowanymi w procesie pomocy Klubowi Piłki Ręcznej.

Pomimo złożonej sytuacji oraz braku konkretnych informacji i rzetelnej wiedzy na temat mającej powstać sportowej spółki miejskiej, której od samego początku byliśmy przeciwni, nadal szukaliśmy rozwiązania, które mogłoby przynieść kompromis w tej sprawie. Jednak nie ulegając presji dążyliśmy do podjęcia rozważnej decyzji, która w dłuższej perspektywie pozwoli funkcjonować na zdrowych zasadach spółce utworzonej przez SPR Stal Mielec i jednocześnie umożliwi uczestnictwo w rozgrywkach Superligi.

W wyniku prowadzonych rozmów osiągnięto kompromis z Klubem SPR Stal Mielec. Osiągnięte porozumienie mówi o zgodzie klubu SPR Stal Mielec na samodzielne powołanie Spółki Akcyjnej. Natomiast klub Prawo i Sprawiedliwość deklaruje wolę i zaakceptuje rozwiązanie wsparcia SPR Stal Mielec tak, aby utworzona Sportowa Spółka Akcyjna mogła prowadzić samodzielną działalność.

Równocześnie zwróciliśmy się z prośbą do Pana Prezydenta Miasta Mielca o przygotowanie i przedłożenie Radzie Miasta na najbliższej sesji w dniu 23 czerwca 2016 r. uchwały dotyczącej zmian budżetowych, umożliwiających przyznanie wsparcia finansowego w zamian za promocję miasta Mielca na arenie całego kraju oraz rekompensaty dla Klubu SPR Stal Mielec z tytułu utraconych przychodów z biletów oraz transmisji telewizyjnych wynikających z braku możliwości rozgrywania meczów w hali sportowej.

Powyższe działania pozwolą mieleckiej piłce ręcznej na zaistnienie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Pozwolą również spełnić kryteria uczestnictwa w rozgrywkach Superligi oraz przyczynią się do prowadzenia rozsądnej polityki finansowej spółki.

Chcielibyśmy również podkreślić, że z chwilą pozyskania przez nowo utworzoną spółkę piłki ręcznej sponsorów, środki finansowe Miasta kierowane do klubu piłki ręcznej będą stopniowo ograniczane.

Z wyrazami szacunku
Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości
Mariusz Ryniewicz"

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna / inf. prasowa

Komentarze (22):

 • skejl Zgłoś komentarz
  Rada Miasta Mielca przegłosowała dzisiaj zmiany w budżecie miasta i zarezerwowała 1,3 mln PLN dla Stali. Sam już nie wiem, czy to miałaby być dotacja, czy pożyczka. Ponawiam też swoje
  Czytaj całość
  pytanie o prezesa Maja, może ktoś wie: czy jego została przyjęta, odrzucona lub wycofana?
  • uły uły Zgłoś komentarz
   Płockie nadal łudzą się że związek wykluczy Vive z rozgrywek i dzięki temu zdobędą MP. Czego nie możemy/potrafimy zdobyć na parkiecie to osiągniemy przy "zielonym stoliku".Gorzej
   Czytaj całość
   upodlić się już nie da.
   • Arkady 241 Zgłoś komentarz
    Z tego co wiem to ten temat dotyczy sytuacji Stali. Dlaczego wtrącacie na siłę OWP i VTK skoro nie mają nic wspólnego z tym tematem? Wracając do tematu widać jak polityka źle wpływa na
    Czytaj całość
    sport. Pomyśleć że kilku urzędasów co się znają na sporcie jak ja na balecie decyduje o przyszłości klubu...
    • Petrochemia Zgłoś komentarz
     Chcialbym na początku pogratulować kibicom klubów SL, jesteście w tej chwili nikim. Vive wami zmiotło podłogę, a Wy nawet się nie odezwaliście. Brawo!!! pogodziliście się na zawsze z
     Czytaj całość
     walką o utrzymanie. Co do pomysłów Panów z Kielc... Nie wiem czy klub od tak może sobie grać w LM czy SEHA, najpierw potrzebna jest akceptacja rodzimego związku. Skoro Vive nie akceptuje polskich ustaleń, to może Mars albo Venus ich zgłosi do rozgrywek? To jest po prostu śmieszne, a najśmieszniejsze jest, że cała polska handbalowa lemingów to akceptuje. ZERO SZACUNKU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
     • skejl Zgłoś komentarz
      Przerywając na chwilę tę pasjonującą dyskusję o Vive i wracając do kwestii mieleckich, co z rezygnacją prezesa Maja? Czy została już przyjęta, odrzucona lub wycofana?
      • uły uły Zgłoś komentarz
       No i znów Michałek ma nadzieję że może tym razem się uda i Vive upadnie ;) Maksiu kiedyś coś mówiłeś o jakimś dniu...chyba 20 kwietnia jak się nie mylę? Coś miało się
       Czytaj całość
       wydarzyć,czy chodziło ci o zdobycie potrójnej korony?
       • Maxi-102 Zgłoś komentarz
        A swoją drogą co prezes Vive ma do ukrycia...że tak bardzo boi się przekształcenia klubu w S.A....że wszystko będzie jawne i przejrzyste....:):)
        • Mariusz7 Zgłoś komentarz
         Sytuacja na linii Vive - LZ wydaje się być niezwykle interesująca. Każda ze stron ma swoje karty przetargowe i na pewno ciężkie działa będą wyciągane na stół. Liga Zawodowa bez Vive
         Czytaj całość
         nie ma większego sensu, bo poziom sportowy spada gdzieś mniej więcej do Szwedzkiej Eliteserien, która jest wpół amatorska i zdarzają się zawodnicy, którzy nawet nie mają wynagrodzenia. Więc za taki 'produkt marketingowy' ewentualni sponsorzy nie zapłacą za dużo, a Liga Zawodowa stałaby się swoistym gwoździem do trumny rodzimej Ligi. Z kolei Vive musi przyjąć jakieś reguły, bo do tego zobowiązuje Liga Zawodowa. Jednak ja jestem realistą w tej kwestii i myślę, że LZ z Vive jakoś się dogada, a jeśli chodzi o negocjację to jestem przekonany, że jak zwykle to bywa Bertus ogra wszystkich. Oczywiście jest to moja obserwacja i taka luźna analiza tego co 'może Nas czekać'. Jak będzie zobaczymy sądzę, że jednak koniec końców Vive w LZ zagra, ale na jakich warunkach już nie sposób powiedzieć. Btw. Nie znam się na całej tej prawniczej otoczce Ligi Mistrzów, ale wydaje mi się, że w tym sezonie Vive i tak ma zagwarantowany udział w Lidze Mistrzów jako obrońca trofeum bez jakiegokolwiek zgłaszania przez Ligi.
         • z Tumskiego Wzgórza Zgłoś komentarz
          No i Maksiu zgasil Zlotego jak peta :D
          • Maxi-102 Zgłoś komentarz
           Złoty....zapomniałeś o jednym....jak będziecie grać w SEHA...i zrezygnujecie z LZ.....to możecie zapomnieć o LM....:):):)
           • Petrochemia Zgłoś komentarz
            A co na to reszta klubów?
            • Rafix95 Zgłoś komentarz
             Kogo Twoja żoneczka i dzidziuniek obchodzą?
             • uły uły Zgłoś komentarz
              Płocczaki powinniście się cieszyć że zechcemy zagrać w tym nowym tworze. Przynajmniej w ramach akcji "Trophy Tour" będziecie mogli zobaczyć w Płocku,(nawet zrobić sobie z nim
              Czytaj całość
              "samojebka") Puchar Europy ;)
              Zobacz więcej komentarzy (9)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×