Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Mateusz Kus uniknie zawieszenia za niebieską kartkę i zagra z Celje? To możliwe

Obrotowy Vive Tauronu Kielce Mateusz Kus wystąpi w sobotnim meczu mistrzów Polski w Lidze Mistrzów? Według Tałanta Dujszebajewa 29-latek może uniknąć zawieszenia za niebieską kartkę, którą otrzymał w zeszłotygodniowym spotkaniu z MOL-Pick Szeged.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara

Defensor kieleckiej drużyny zobaczył niebieską kartkę po faulu na rozgrywającym Pick Sergieju Gorboku. Zagranie było przypadkowe - Kus próbując zatrzymać rywala uderzył go otwartą dłonią w twarz i w efekcie złamał mu nos.

Prowadzący mecz sędziowie z Portugalii wyrzucili 29-latka z boiska, ale najpierw pokazali mu czerwoną, a następnie niebieską kartkę. Według trenera Vive, Tałanta Dujszebajewa, ta kolejność jest kluczowa. Gdyby Polak otrzymał wyłącznie niebieską kartkę, zgodnie z przepisami rozgrywek zostałby zawieszony na okres jednego do czterech spotkań. Czerwona kartka nie musi natomiast równać się zawieszeniu, tym bardziej, że Portugalczycy opisali jego faul jako zagranie przypadkowe.

Dujszebajew liczy na występ swojego zawodnika w sobotnim meczu. - Byłem zaskoczony tym, że wszyscy dookoła od razu mówili, że Mateusz nie zagra z Celje. Ale dlaczego? Takiej decyzji jeszcze nie ma. Ja mam nadzieję, że Mateusz będzie w sobotę grał - mówi Dujszebajew.

Kirgiz przywołuje też przypadek Blaza Janca z Celje Pivovarnej Lasko, który według Dujszebajewa w meczu 1. kolejki tegorocznych rozgrywek z RK Prvo plinarsko drustvo Zagrzeb również otrzymał czerwoną, a następnie niebieską kartkę. - I w jego sytuacji EHF (Europejska Federacja Piłki Ręcznej - wyj. aut.) nie zadecydował o dodatkowej karze - dodaje.

Decyzja w sprawie Kusa należy do EHF-u. Tę klub poznać ma w czwartek około godz. 18:00.

Ewentualne zawieszenie dla Kusa stanowiłoby niemały problem dla Dujszebajewa. Ze względu na urazy poza składem drużyny znajdują się Michał Jurecki, Piotr Chrapkowski i Patryk Walczak. Wszyscy ci zawodnicy - tak jak Kus, grają na środku obrony Vive. W niedzielę po wyrzuceniu 29-latka z boiska w centralnym sektorze bronili Mariusz Jurkiewicz i Julen Aguinagalde.

Mecz z Celje Pivovarna Lasko w sobotę o godz. 18:00. Relacja "na żywo" na WP SportoweFakty.

ZOBACZ WIDEO Łukasz Fabiański: Mam niedosyt, takie sytuacje są niewdzięczne dla bramkarza


Bilety na MŚ 2023 do kupienia za pośrednictwem Eventim!
Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (17)
 • Złoty Bogdan Zgłoś komentarz
  A ja bym z chęcią zobaczył jak sobie radzi nasza obrona bez Kusa przez cały mecz. Mam przeczucie, że nie wyglądałoby to najgorzej :)
  • Petrochemia Zgłoś komentarz
   W sumie takie rozwiązanie(komisja) jest bardzie sensowne. Decyzja o zawieszeniu zawodnika musi być podjęta na chłodno po obejrzeniu 91231 powtórek z różnych kamer. A co jeśli decyzja
   Czytaj całość
   sędziowska o niebieskiej kartce jest błędna? Czerwona karta to pół biedy, ale zawodnik będzie za darmo pauzował następny mecz.
   • Generau Zgłoś komentarz
    Niebieska kartka to jak założenie niebieskiej karty u patoli?
    • Maxi-102 Zgłoś komentarz
     Czarcik w Legii też nie potrafili się doliczyć kartek w meczu z Celtikiem....przecież jest zapis że niebieska kartka powoduje absencję zawodnika w nastepnym meczu. a ile tych meczy bedzie
     Czytaj całość
     1-4 to decyduje EHF....
     • Maxi-102 Zgłoś komentarz
      Czekam jak Kus wystąpi w meczu LM i będzie walkower za udział w meczu nieuprawnionego zawodnika....:):):)
      • ck misiek Zgłoś komentarz
       Tak ten nowy przepis jest potrzebny ,jak ten z odczekaniem trzech akcji gdy udzielana jest pomoc przy faulu.Chyba gorszej głupoty nie mogli wymyślić .
       • uły uły Zgłoś komentarz
        Bertus już załatwił że nie będzie żadnego zawieszenia ;) Kielce dumą EHF,EHF dumą Kielc ;)
        • z Tumskiego Wzgórza Zgłoś komentarz
         Oglądając mecz Celje-Croatia nie widać żeby Janc dostał niebieską kartkę, czerwień tak, ale nie niebieską, być może kamery tego nie objęły. Swoją drogą strasznie to pokręcone.
         Czytaj całość
         Niby miało być ułatwieniem, tak żeby od razu była jasność odnośnie zawieszenia, a tymczasem i tak o wszystkim ma decydować komisja. Co jeśli mecz jest rozgrywany dzień po dniu tak jak w F4, komisja się zbierze w 24 godziny?
         • Czarcik Zgłoś komentarz
          Z naszej strony: [quote] [..]Nie otrzymaliśmy żadnego pisma od EHF o zawieszeniu Mateusza, więc zawodnik będzie mógł zagrać w sobotnim meczu - mówi Dyrektor ds. Sportowych, Radosław
          Czytaj całość
          Wasiak. [..] [/quote]
          • Czarcik Zgłoś komentarz
           Co do kolejności kartek to jakieś nieporozumienie - sędziowie dają czerwoną, a potem niebieską przez co informują, że zdarzenie będzie opisane i rozpatrywane dalej przez komisje
           Czytaj całość
           dyscyplinarne. Przez to wszyscy wiedzą kiedy ten opis będzie miał miejsce, ale wcale nie oznacza automatycznego zawieszenia zawodnika na minimum jeden mecz - przynajmniej tak wynika z "Zmian do przepisów gry w piłkę ręczną" pana Bauma z 01.07.2016: [quote]"[..]Zmiana przepisów zapewni większą czytelność decyzji w takiej sytuacji. Jeżeli sędziowie pokażą niebieską kartkę konieczne będzie sporządzenie pisemnego raportu, a Komisja dyscyplinarna podejmie dalsze kroki.Sędziowie będą posiadali niebieską kartkę wraz z żółtą i czerwoną w celu zapewnienia większej czytelności przy podejmowaniu decyzji o dyskwalifikacji zawodnika. Jeżeli pokażą tę kartkę - muszą sporządzić pisemny opis wydarzenia, który będzie dołączony do protokołu, zaś Komisja Dyscyplinarna będzie odpowiedzialna za podjęcie dalszych kroków." [/quote] oraz z przepisów gry w piłkę ręczną: [quote]"[..]Jak zaznaczono w 8:6 i 8:10 a-b, dyskwalifikacje udzielone na podstawie tych przepisów muszą być opisane w protokole zawodów, a właściwe władze podejmują dalsze decyzje dyscyplinarne. W takich przypadkach należy natychmiast po podjęciu decyzji powiadomić o tym osobę odpowiedzialną za drużynę i delegata (zobacz Objaśnienie 7). W tym celu sędziowie pokazują również niebieską kartkę jako informację po wcześniejszym pokazaniu czerwonej kartki."[..] [/quote] Wynika stąd, że opis następuje tylko po pokazaniu niebieskiej kartki, bo sędziowie muszą ją pokazać aby poinformować o tym fakcie. Co do dalszych decyzji konsekwencjach to podejmują je odpowiednie władze. Czyli niebieska kartka wcale nie musi oznaczać dyskwalifikacji w następnym meczu.
           • Dzonko Zgłoś komentarz
            Co to za bzdury z tą kolejnością ? Albo Talant nie przeczytał nowych przepisów albo Pan redaktor wyssał tą wywiedź z palca co bardziej prawdopodobne. Zrozumcie wreszcie bo myślenie nie
            Czytaj całość
            boli że niebieska kartka nie jest jakąś nową formą karania zawodnika. Czerwona kartka od lat może być nałożona na zawodnika z opisem lub bez tego opisu, do tej pory o opisie informowało się trenera drużyny bezpośrednio po przyznaniu czerwonej kartki zawodnikowi w formie ustnej. Teraz powstała nowa forma informowania o tym opisie która ma być bardziej czytelna dla kibiców i komentatorów czyli właśnie niebieska kartka. Powtarzam zmieniła się tylko forma informowania a nie powstała żadna nowa kara.
            • Maxi-102 Zgłoś komentarz
             Ja bym Kusa zawiesił do końca sezonu żeby takimi wyjściami wyprostowaną ręką nie urwał w którymś z meczy zawodnikowi drużyny przeciwnej głowy...
             Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
             ×
             Sport na ×