Liga Mistrzów: spóźniona pobudka. Rhein-Neckar bliżej ćwierćfinału

Rhein-Neckar Loewen zrobił krok ku ćwierćfinałowi Ligi Mistrzów. Mistrzowie Niemiec po wyrównanej końcówce pokonali THW Kiel 25:24, choć w drugiej połowie prowadzili już 19:14.

Marcin Górczyński
Piłkarze Rhein-Neckar Loewen W środku Kim Ekdahl Du Rietz WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara / Piłkarze Rhein-Neckar Loewen. W środku Kim Ekdahl Du Rietz

Los skojarzył ze sobą dwa zespoły z aspiracjami nawet na zwycięstwo w rozgrywkach. THW Kiel zawodzi niemal od początku sezonu, a pierwszym meczu z serii "być albo nie być" w Lidze Mistrzów musieli radzić sobie bez René Toft Hansena i przede wszystkim swojego lidera Domagoja Duvnjaka. Z takimi problemami nie zmagało się Rhein-Neckar Loewen, za to mistrzowie Niemiec mieli inne zmartwienie na głowie. Fatalną formę.

Trener Nikolaj Jacobsen musiał wstrząsnąć zespołem. Lwom nie wypada przecież przegrywać w fatalnym stylu z Celje i MOL-Pick Szeged. Szkoleniowiec dotarł do swoich graczy. W Kilonii Rhein-Neckar zagrało najlepszy mecz od kilku tygodni.

Do optymalnej dyspozycji powoli wracają rozgrywający. Andy Schmid i Kim Ekdahl Du Rietz, pomimo obecności anioła stróża Rune Dahmkego, rozprowadzali akcje do skrzydeł. Z pomocą kołowego Hendrika Pekelera gubili obronę THW (pozbawioną Toft Hansena) i Alexander Petersson wieńczył wysiłek kolegów. Patrick Wiencek na środku defensywy gospodarzy momentami przypominał dziecko we mgle.

Bez Duvnjaka kilończycy wyglądali na zagubionych także w ataku. Podejmowali zbyt pochopne decyzje, z nieprzygotowanych pozycji posyłali piłki w kierunku Andreasa Palicki. Nie ze Szwedem te numery. Golkiper Lwów rozgrywał wyśmienite zawody, jakby przyciągał rzuty w kierunku środka bramki. Gospodarze nie potrafili go pokonać przez ponad 8 minut, choć ich próby odbiegały od standardów przyjętych przez opiekuna THW, Alfreda Gislasona. Zwłaszcza doświadczony Christian Zeitz bombardował bramkę bez opamiętania, co nie przyniosło wielkich skutków (zaledwie 1/5 w pierwszej połowie).

O ile zryw przed przerwą dawał THW nadzieję (10:12), to pierwsze minuty po wznowieniu bardzo skomplikowały sytuacje kilończyków. Gedeon Guardiola karcił rywali za pomyłki w rozegraniu, muru nie przestał budować Palicka, a rajdy Ekdahla Du Rietza były gwarancją bramki.

Gospodarze wrócili jednak z piekieł. Nikola Bilyk i Christian Dissinger dali impuls do odrabiania strat i ze stanu 14:19 kilończykom udało się doprowadzić do wyniku 21:19. Na tym nie koniec. W siódemkę kapitalnie wkomponował się Steffen Weinhold, we znaki wciąż dawał się Bilyk, znakomitą zmianę w bramce dał Andreas Wolff. THW na minutę przed końcem przegrywało tylko 23:24! Na doprowadzenie do remisu brakło czasu.

Rhein-Neckar wygrało 25:24, ale nie może czuć się pewniakiem do awansu. Końcówka spotkania w wykonaniu zawodników Alfreda Gislasona daje im nadzieję na korzystne rozstrzygnięcie dwumeczu.