Turniej w Veszprem: będzie pierwsza "święta wojna". Orlen Wisła Płock lepsza od mistrzów Węgier

"Święta wojna" w finale turnieju w Veszprem. Orlen Wisła Płock sensacyjnie pokonała miejscowy Telekom po rzutach karnych 42:41 i o zwycięstwo zagra z Vive Kielce.

Marcin Górczyński
Piłkarze ręczni Orlen Wisły Płock WP SportoweFakty / SZYMON ŁABIŃSKI / Na zdjęciu: Piłkarze ręczni Orlen Wisły Płock

Po trzech porażkach i ostatnim miejscu na turnieju w Ilsenburgu Wiśle nie dawano wielkich szans w rywalizacji z Telekomem Veszprem, jedną z najlepszych drużyn kontynentu. Przebieg meczu odzwierciedlał przewidywania. Nafciarze prezentowali się nieźle, ale stale tracili 1-2 bramki do mistrzów Węgier. Kilka razy swoich kolegów efektownymi interwencjami ratował Adam Borbely, do niedawna zawodnik Veszprem.

Popisy węgierskiego golkipera trwały po przerwie. Z czasem coraz częściej trafiali liderzy Telekomu, w tym Kent Robin Tonnesen, następca rozczarowującego Marko Kopljara. W 55. minucie płocczanie przegrywali już 28:32, m.in. po trzech trafieniach Williama Accambray. Wtedy nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji.

Wisła zaczęła gonić Veszprem. Nadzieje dały interwencje Marcina Wicharego, na minutę przed końcem kontaktową bramkę rzucił Dan-Emil Racotea. Veszprem (dokładniej Accambray) zmarnowało swoją szansę i Nafciarze mieli pół minuty na wyprowadzenie ciosu. W ostatniej sekundzie (!), po dość chaotycznej akcji, do remisu doprowadził Racotea. O zwycięstwie w półfinale turnieju miały zadecydować karne.

Rzuty z siódmego metra lepiej egzekwowali płocczanie. Wprawdzie pomylili się Lovro Mihić i Jose Guilherme de Toledo, ale paradami popisywali się Borbely i Wichary. Awans do finału dał karny wykorzystany przez Sime Ivicia. Sukces z Veszprem oznacza, że na Węgrzech dojdzie do pierwszej w tym sezonie "świętej wojny" z Vive Kielce. Mistrzowie Polski pokonali w swoim meczu Celje Pivovarna Lasko (33:30).