I liga kobiet: zmiana liderów w obu grupach

W weekend swoje mecze przegrały jak dotąd najlepsze zespoły grup I ligi kobiet. Skorzystały na tym inne drużyny i aktualnie liderkami w tej klasie rozgrywkowej są SMS ZPRP II Płock i AZS AWF Warszawa.
Michał Gałęzewski
WP SportoweFakty / Michał Domnik / SMS ZPRP II Płock i AZS AWF Warszawa są nowymi liderami grup w I lidze

W sobotę rozegrane zostały trzy spotkania. Wszystkie wygrały zespoły gości. Do ważnego spotkania na dole tabeli doszło w Łomży. Miejscowa Dwójka przegrała z KS AP Poznań 26:30, a bardzo dobre spotkanie rozegrała zdobywczyni 8 bramek, Magdalena Maziarz. Wciąż z kompletem porażek pozostaje UKS Drwęca Novar Lubicz, która tym razem przegrał 30:34 z Jutrzenką Płock, prowadzącą przez większość spotkania.

Do sporej niespodzianki doszło w Płocku. SMS ZPRP I mierzył się z Samborem Tczew, który dopiero niedawno zaczął prezentować się z pozytywnej strony. Niewiele osób spodziewało się jednak tak wysokiego zwycięstwa przyjezdnych. Sambor wygrał aż 34:24 mimo gry w zaledwie dziesięcioosobowym składzie.

W niedzielę miał miejsce mecz na szczycie grupy A. Dotychczasowy lider, ChKS PŁ Łódź, przegrał 24:34 z SMS-em ZPRP II Płock. Dziewięć bramek dla przyjezdnych zdobyła Lucyna Sobecka. W Gnieźnie miejscowy MKS Urbis pokonał niespodziewanie MTS Kwidzyn 24:22 po emocjonującym spotkaniu.

6. kolejka grupy A:
Dwójka PWSIiP Łomża - KS AP Poznań 26:30 (14:16)
UKS Drwęca Novar Lubicz - MMKS Jutrzenka Płock 30:34 (15:16)
SMS ZPRP I Płock - Sambor Tczew 24:34 (14:16)
MKS PR Urbis Gniezno - MTS Kwidzyn 24:22 (16:11)
ChKS PŁ Łódź - SMS ZPRP II Płock 24:32 (13:19)

• Grzymisław 0
    Spora sensacja w Olkuszu doprowadziła do spłaszczenia tabeli grupy B. Dotychczasowy lider stracił pierwsze punkty, na dodatek u siebie, a jakby tego było mało, to poważnego urazu doznała jedna z "aż" 5 seniorek w kadrze Klaudia Wójcicka-Dudek. Jej uraz można śmiało określić decydującym dla losów meczu, bo w I połowie zdobyła aż 6 z 17 bramek dla gospodyń. Zupełnie nie spełnia dotąd oczekiwań Irina Łozińska, która dołączyła do zespołu przed sezonem, a stanowiąca o wartości zespołu trójka w II linii P.Masiuda, A.Wcześniak i N.Kolonko nie jest już tak skuteczna, jak w pierwszych meczach. W tych okolicznościach utrata Wójcickiej-Dudek jest bardzo poważnym osłabieniem. Klaudii życzę powrotu do zdrowia i w miarę możliwości do gry.
    AZS AWF Warszawa obronił niepokonaną serię przeciwko Varsovii, która tym samym narobiła sobie poważnych problemów w tabeli, bo nie tylko nie wykorzystała w pełni dobrodziejstw terminarza przydzielającego na początek słabszych rywali, ale przegrała oba mecze z niepokonanymi liderami pomimo wielu szans na odwrócenie niekorzystnego rezultatu. Teraz akademiczki czeka wyprawa do Żor, a na koniec rundy jesiennej do Olkusza. Nie wygrały żadnego dotychczasowego meczu wyżej, niż przewagą 4-ech bramek i jakby utrzymały nieskazitelny bilans do połowy sezonu, to byłby jakiś cud. Drużyna z Żor podniosła się po nieudanym początku i dwóch wysokich, wyjazdowych przegranych. U siebie powinna odebrać status niepokonanych także i warszawiankom.
    Sośnica wprawdzie nie nawiązała do bardzo wysokich wygranych w poprzednich trzech kolejkach, ale to nie było konieczne w meczu z przeciwnikiem z dołu tabeli. Wygrana jest i jest ok. Kluczowe będzie podtrzymanie passy bez porażki w Warszawie i ponowne zwycięstwo nad MTS-em Żory. W takiej sytuacji i po ew. przegranej AZS-u Warszawa w Żorach, jeszcze w rundzie jesiennej uda się zrównać punktami z wiceliderem, a ktokolwiek nim będzie, to może rozstrzygnąć dopiero 9-ta kolejka i mecz w Olkuszu.
    Czwartą kolejną porażkę poniósł spadkowicz z Nowego Sącza, który tym samym zameldował się na miejscu bardziej odzwierciedlającym potencjał kadrowy. Cóż, AZS UMCS Lublin nie będzie zawsze przegrywał, tym bardziej rzucając 27 bramek, czyli dużo jak na ten zespół znany głównie ze skutecznej defensywy. Smutne natomiast dla drużyny z południa, że była to już trzecia spośród tych 4 przegranych różnicą zaledwie jednego trafienia. A dla lublinianek nadeszły lepsze czasy, gdyż po zawstydzającej klęsce z Sośnicą wygrały 2 kolejne mecze i po siódmej kolejce mogą pojawić się w górnej połowie tabeli.
    Nie wiem, jak ktoś w tej ankiecie może zaznaczać grupę A jako silniejszą. Kwidzyn znów przegrał, SMS I nawet nie bardzo się przyłożył do spotkania z Samborem, a niepokonany lider z Łodzi dostał wręcz łomot z SMS-em II. Jeszcze w pierwszej połowie przegrywał 7-ma bramkami, a po przerwie tylko na początku udało się chwilowo zbliżyć na 4-5-bramek. Te rezultaty w żadnym wypadku nie świadczą o tym, jakoby grupa była wyrównana, a tym bardziej mocna, ale o słabości i nieregularności drużyn z górnej połowy tabeli