ME 2018: mecz wagi ciężkiej. Rozpacz Czechów

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / GEORGI LICOVSKI / Mecz Słowenia - Czechy
PAP/EPA / GEORGI LICOVSKI / Mecz Słowenia - Czechy

Mnóstwo zwrotów akcji, dwie czerwone kartki i dramat Stanislava Kasparka. Czesi zremisowali ze Słoweńcami 26:26. Ten wynik eliminuje oba zespoły z gry o medale.

Europa pokochała Czechów. Kopciuszek sensacyjnie odprawił Duńczyków, odesłał do domu Węgrów, postraszył Niemców, po horrorze pokonał Macedończyków. W ostatnim dniu fazy grupowej mierzyli się z historią, po podziale Czechosłowacji jeszcze nigdy do weszli do czwórki. Nie wszystko zależało od nich. Tylko zwycięstwo i remis Hiszpanów z Niemcami dawał im strefę medalową.

Słoweńcy podczas turnieju przeżyli huśtawkę nastroju, po ich zdaniem krzywdzących decyzjach sędziów chcieli ostentacyjnie wracać do domu. Na tak radykalny krok się nie zdecydowali. I dobrze, bo kilka dni później zagrali porywający mecz z Hiszpanami, którzy do tej pory pozostają w szoku. Ponownie uchyliła się przed nimi droga do półfinału, identyczna jak w przypadku rywali.

Dwie najbardziej nieprzewidywalne drużyny turnieju. Tu musiało dziać się dużo.

Znowu zadziwiał Tomas Mrkva. Czeski golkiper, bohater spotkania z Macedonią, wyczyniał cudów na linii. Przez 20 minut uzbierał 11 parad przy 18 rzutach. 61 proc. skuteczności nie wymaga komentarza. Słoweńskich obrońców zwodził Ondrej Zdrahala, w wieku 34 lat grający turniej życia. Na transfer do silniejszego klubu (ponoć Picku Szeged) pracował leworęczny Stanislav Kasparek. Do bramki najpierw Matevza Skoka, a potem Urha Kastelicia wpadało wszystko.

Ospali Słoweńcy nie potrafili przedrzeć się przez mur, zbudowany wspólnym wysiłkiem Pavla Horaka i Jana Landy. Widać pracę trenera Daniela Kubesa, przed laty zawadiaki jakich mało. Nawet po sforsowaniu zasieków wyrastała druga, większa przeszkoda - Mrkva. Reprymendy od Veselina Vujovicia zbierał katastrofalnie dysponowany Ziga Mlakar, oberwało się też reszcie. Ze Słoweńców wyraźnie zeszło powietrze po zwycięstwie nad Hiszpanią, w fatalnym stylu przegrywali 4:8.

Vujović wstrząsnął zawodnikami na czasie i zabrali się do roboty. Kastelić potrzebował prawie 10 minut na pierwszą interwencję, ale potem bardzo często wyczuwał intencje Czechów. Przed przerwą w rolach głównych wystąpili jednak portugalscy sędziowie. Wyrzucili z parkietu Jana Stehlika i Leosa Petrovsky'ego. Obu po faulach na Marko Bezjaku. Przewinienia nie podlegały dyskusji, kartki już tak. Stehlik raczej przypadkowo znokautował Słoweńca barkiem i w 19. minucie z żalem w oczach opuszczał parkiet. Petrovsky dołączył do niego za niezbyt mocne uderzenie w twarz. Sytuacja, jakich wiele. Według Portugalczyków, bezsporne wykluczenie.

Dwa ciosy zachwiały Czechami. Kolejne dokładał nieuchwytny Miha Zarabec, obok bloku trafiał Vid Kavticnik, choć i tak sporo na siebie brał Mrkva. Nie poszli na wymianę, przeczekali nawałnicę i w dogodnym momencie ruszyli do ataku. A ten nadarzył się dość szybko, na dwie minuty wyleciał Blaz Blagotinsek. Czesi zaczęli się odgryzać, po kontrach Tomasa Cipa i Zdrahali znowu mieli rywali na widelcu (16:20).

Słoweńcy nie wyprztykali się z wszystkiego co najlepszego, zostawili dużo sił na końcówkę. Kavticnik i Zarabec coraz częściej znajdowali luki w obronie, Czesi grali już na długu tlenowym, gubili się. W 55. minucie, po golu Zarabec przegrywali 23:25.

Wiedzieli, że taka okazja na półfinał może się nie powtórzyć. Zostawili resztki zdrowia na parkiecie, znakomitą zmianę dał szerzej nieznany Dieudonne Mubenzem, wyrównał Jakub Hrstka i dzięki dobrej grze w obronie mieli 40 sekund na decydującą akcję. Trzęsły się im ręce, nikt nie chciał brać odpowiedzialności, w końcu idealną pozycję wypracował sobie Kasparek. Do momentu rzutu zrobił wszystko perfekcyjnie, odpalił i...  na dwie sekundy przed syreną zatrzęsła się poprzeczka. Czesi padli na parkiet, w Varażdzinie zrobiło się cicho. Zamarli nie tylko nasi sąsiedzi z południa, Słoweńców ten remis też nie urządzał. Bohaterowie mistrzostw nie zagrają o medale.