PGNiG Superliga kobiet: zaskakująco łatwy triumf gdynianek w Szczecinie nad Pogonią

W meczu zaległej 13. kolejki PGNiG Superligi triumfował GTPR Gdynia. SPR Pogoń Szczecin przegrała z aktualnymi mistrzyniami Polski 25:32. Gospodynie nie wykorzystały tym samym szansy do przeskoczenia swoich rywalek w tabeli.

Krzysztof Kempski
piłkarki ręczne GTPR-u Gdynia WP SportoweFakty / GRZEGORZ JĘDRZEJEWSKI / Na zdjęciu: piłkarki ręczne GTPR-u Gdynia
Spotkanie pomiędzy SPR Pogonią a GTPR-em miało zostać rozegrane na początku tego roku (13 stycznia). Z uwagi na udział mistrzyń naszego kraju w europejskich pucharach, zostało ono przełożone.

Gra gdynianek praktycznie co trzy dni, już od dłuższego czasu, nie przełożyła się na mecz w Szczecinie. Podopieczne Giennadija Kamielina starały się skoncentrować na pierwszej fazie spotkania, jakby przeczuwając, że także wtedy granatowo-bordowe będą próbowały narzucić swój styl gry. Sporym pozytywem była bardzo dobra skuteczność w ekipie Pogoni środkowej rozgrywającej Valentiny Blażević. Do przerwy zapisała sobie 6 bramek.

Rywalizacja miała niezwykle wyrównany przebieg, ale tylko do 20. minuty. Wystarczyło, by miejscowe popełniły kilka niewymuszonych błędów własnych, aby mistrzynie kraju bezlitośnie to wykorzystały. Po drugiej stronie parkietu do bólu skuteczna była Aleksandra Zych. Kilka ciekawych akcji ze zwodami pokazała także Patricia Machado Matieli. Sześć bramek gości z rzędu ustawiło pierwszą część zawodów. Kryzys przełamała dopiero Agata Cebula, ale i tak wynik był dla jej zespołu mocno niekorzystny.

Gospodynie po przerwie dość szybko wróciły na parkiet, tak jakby wiedziały, gdzie popełniły najwięcej błędów i błyskawicznie chciały zmienić obraz tego spotkania. Przyjezdne zachowały jednak koncentrację. Tym razem swoją siłę rzutu i przede wszystkim bardzo dobrą skuteczność co chwilę pokazywała Joanna Kozłowska. Szansą była gra w przewadze, ale i w tym elemencie coś w ekipie z Grodu Gryfa nie funkcjonowała jak trzeba. Druga sprawa to bramki Blazević. Mecz skończyła z bilansem 12 celnych rzutów. W 41. minucie było 15:20, co miejscowym kibicom mogła dawać pewne nadzieje.

Te jednak umarły jeszcze przed ostatnim kwadransem zawodów. Dystans między obiema drużynami sięgnął już 9 trafień (15:24), czego doświadczone na arenie europejskiej gdynianki po prostu nie mogły i nie zmarnowały. Pogoń co prawda częściej niż przed przerwą starała się grać do swoich skrzydłowych, ale więcej ofensywnych atutów było po stronie siódemki Kamielina. Jak pilnowana była Zych, trafiała Kozłowska. Jak plaster dostała Kozłowska, celnie w stronę bramki rzucała Kinga Gutkowska. Ostatecznie mistrzynie Polski pokonały Pogoń 32:25 i zainkasowały bezcenne trzy punkty.

SPR Pogoń Szczecin - GTPR Gdynia 25:32 (10:16)

SPR Pogoń: Wawrzynkowska, Krupa - Bancilon, Noga 2, Cebula 2, Urbańska, Królikowska 2, Marcikova 1, Janas, Koprowska, Nosek 2, Zawistowska 2, Blazević 12 (5/6), Gadzina 2