Liga Mistrzów: PGE VIVE ucięło wszystkie przypuszczenia. Wysokie zwycięstwo z Lwami i pewny awans do ćwierćfinału!

Szczypiorniści PGE VIVE swoim występem w Mannheim ucięli wszystkie teorie. Kielczanie pewnie pokonali Rhein-Nackar Loewen 36:30 i udowodnili, że w pełni zasłużyli na awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów.

Aneta Szypnicka-Staniec
drużyna PGE VIVE Kielce WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara / Na zdjęciu: drużyna PGE VIVE Kielce
Tylko kataklizm mógł pozbawić szczypiornistów PGE VIVE awansu do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Żółto-biało-niebiescy po pierwszym meczu mieli aż dwadzieścia cztery trafienia zaliczki i chyba nikt nie spodziewał się, że Lwy będą w stanie takie straty odrobić.

Mistrzowie Niemiec zapowiadali jednak, że zrobią wszystko, by pokazać, że są zespołem mocnym, zasługują na najlepszą ósemkę Ligi Mistrzów i gdyby nie decyzja o wysłaniu do Kielc trzecioligowców, to walka o awans byłaby niezwykle zacięta. Rhein-Necker Loewen przekombinowało i jednego dnia przegrało dwa ważne pojedynki - z PGE VIVE i w prestiżowym starciu Bundesligi z THW Kiel. To zabolało. W niedzielę chcieli sobie chociaż w najmniejszym stopniu to zrekompensować.

Zaczęło się nieco kontrowersyjnie, bo niemieccy kibice wygwizdali hymn Ligi Mistrzów i na czas jego grania odwrócili się plecami do parkietu.

Lwy natomiast nie dbały o to, że to mecz o pietruszkę i już od początku rzucili się do ataku. Gospodarze zaczęli bardzo dobrze i błyskawicznie zbudowali wysoką przewagę. Kielczanie popełniali sporo błędów, ale przede wszystkim mieli problemy ze skutecznością. Z postawy swojej drużyny niezadowolony był Tałant Dujszebajew i już w 13. minucie poprosił o czas - mistrzowie Polski mieli już wtedy pięć bramek straty.

Momentami na boisku i ławkach rezerwowych panowało sporo chaosu. Nie pomagali sędziowie, którzy nie potrafili uspokoić gry, a ich decyzje były czasami kompletnie niezrozumiałe.

Niemcy przez większą część pierwszej połowy spokojnie prowadzili pięcioma, sześcioma bramkami, a fantastycznie w ich ataku spisywał się Andy Schmid. Kielczanie utrzymywali jednak spokój, a na kilka minut przed zejściem do szatni przyspieszyli i bez większych problemów odrobili część swoich strat. Na przerwę schodzili przegrywając tylko dwoma trafieniami.

Drugą część meczu żółto-biało-niebiescy rozpoczęli od doprowadzenia do remisu. Szczypiorniści Rhein-Neckar Loewen znacznie stracili na sile rażenia, a gracze Dujszebajewa z minuty na minutę się rozkręcali. Doskonałą pracę w szeregach mistrzów Polski wykonywał Mateusz Jachlewski, ale kielczanie przede wszystkim grali bardzo zespołowo. To przyniosło efekty i na dziesięć minut przed ostatnim gwizdkiem sędziego prowadzili już czterema bramkami.

Kolejną szansę na grę w Lidze Mistrzów otrzymał Miłosz Wałach. Młody golkiper zadebiutował w rozgrywkach w poprzednim spotkaniu z Lwami i zaraz po wejściu obronił rzut karny. Tym razem miał okazję spędzić na boisku prawie dziesięć minut i znów swój występ może zapisać na plus.

Ostatecznie żółto-biało-niebiescy zwyciężyli aż sześcioma trafieniami 36:30. W kolejnej fazie rozgrywek czekają już na nich zawodnicy Paris Saint-Germain HB, którzy w 1/8 odpoczywali dzięki zajęciu pierwszego miejsca w rundzie grupowej.