WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

EHF bez litości. Czwarta kara dla PGE VIVE Kielce i Orlenu Wisły Płock

Nie mogło być inaczej. Europejska federacja piłki ręcznej nałożyła na PGE VIVE Kielce i Orlen Wisłę Płock czwartą grzywnę za odmowę używania loga oficjalnego sponsora Ligi Mistrzów, Nord Stream 2. Końca konfliktu nie widać.
Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
PAP / Marcin Bednarski / Na zdjęciu: Luka Cindrić (z lewej) i Igor Źabić (z prawej)

Tydzień w tydzień EHF publikuje swoje oświadczenia, w których informuje o karach dla polskich klubów. Tym razem PGE VIVE Kielce i Orlenowi Wiśle Płock oberwało się za 5. kolejkę Ligi Mistrzów. Nasze najlepsze kluby wystąpił bez logotypu Nord Stream. Jego miejsca zajęła fundacja PLAY International, z koszulek zniknęły też symbole PGE i Orlenu. Tak zakładało pierwotne porozumienie, ale dla kierownictwa europejskiej piłki ręcznej to jednak zdecydowanie zbyt liberalne wyjście.

Sponsorzy klubów - bo to oni pokrywają kary - przelali już okrągłą sumkę na konto EHF. Zaczęło się od ok. 50 tys. złotych, według nieoficjalnych informacji każda kolejna grzywna jest wyższa. 

Konflikt ciągnie się od początku września. EHF, wbrew regulaminowi, ogłosił sponsora rozgrywek dwa tygodnie po wskazanym przez siebie terminie. Została nim kontrowersyjna spółka Nord Stream 2, budująca Gazociąg Północny. Zdaniem polskich polityków ta inwestycja, łącząca Rosję i Niemcy po dnie Morza Bałtyckiego, zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy. Dla PGE i Orlenu to także konkurencyjny podmiot. 

Skutku nie przyniosła mediacja w Wiedniu. 16 października doszło do spotkania prezesów VIVE i Wisły, Bertusa Servaasa i Adama Wiśniewskiego, z przedstawicielami EHF. Do ugody jednak nie doszło, o przebiegu negocjacji wiadomo tyle, co nic. Strony nie ustaliły zupełnie nic - przedstawiły swoje argumenty i zarzuty, po czym dały sobie czas do namysłu. Zresztą, wystarczy rzucić okiem na lakoniczny komunikat EHF, by zorientować się, że do kompromisu daleko.

W celu znalezienia odpowiedniego rozwiązania zgodnego z regulaminem rozgrywek, umowami handlowymi, a także w interesie wszystkich zainteresowanych, spotkanie odbyło się w otwartej atmosferze. W jego trakcie nastąpiła wymiana informacji między wszystkimi zainteresowanymi.

Szósta kolejka Ligi Mistrzów zostanie wznowiona 3 listopada, do tego czasu Departament Marketingu Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej przeanalizuje sytuację i podejmie dalsze kroki w porozumieniu w władzami EHF-u.

W najgorszym razie polskim klubom grozi wykluczenie z Ligi Mistrzów.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: piłkarki GKS Katowice jak modelki

Czy jesteś już znudzony/-a tematem konfliktu sponsorskiego w Lidze Mistrzów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (12):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • grolo 0
  Bo to jest najprostsze. Znaleźć wroga, okopać się w okopach jak w okopach Św. Trójcy zamknąć oczy i uszy i strzelać wszystkich, którzy mówią coś rozsądnego. Tylko dlatego, ze mówią coś innego niż propaganda, w którą święcie wierzą.
  uły uły Nie zrozumią...a przyjdzie Tumskie wzgórze czy Modafi i powie że jesteś .."kodziarzem" :)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • uły uły 0
  Nie zrozumią...a przyjdzie Tumskie wzgórze czy Modafi i powie że jesteś .."kodziarzem" :)
  Maribor Guzik od munduru? Nigdy. :) Mam wrażenie że Twoje komentarze nie dotrą do ''lotnych'' umysłów, groch o ścianę.
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Maribor 0
  Guzik od munduru? Nigdy. :)
  Mam wrażenie że Twoje komentarze nie dotrą do ''lotnych'' umysłów, groch o ścianę.
  jerseyus Zapomniałeś dodać, że nie oddadzą nawet guzika od munduru. A reklama na polskiej bandzie, w polskiej hali Ci nie przeszkadza? Sto lat temu odzyskaliśmy niepodległość, ponieważ oprócz machania szabelką potrafiliśmy jeszcze postępować mądrze i chytrze. Jesteś tylko jednym z kibiców, więc mów za siebie. Duża część kibiców woli zapewne zwycięstwo w LM niż wykluczenie z niej, duża część kibiców ma dość marnotrawienia polskich pieniędzy w obronie kawałka materiału. A co będzie jeśli NS2 pozostanie sponsorem LM przez najbliższe 20 lat? Ok, w tym roku możemy się sądzić w sprawie terminów, a co później? Kluby też pewnie mają już dość całego zamieszania, ale znajdują się pod presją pożal się Boże politykierów. Jestem przekonany, że w przypadku zmiany sponsorów strategicznych, kluby bardzo szybko zapomniałyby o "symbolicznym policzku" dla Polski, więc może Ty też przestań używać tak wielkich słów. Jeszcze jedno - owszem, NS2 jest wymierzony w Polskę i kilka innych krajów, ale trzeba też zrozumieć, że na zachodzie jest postrzegany jako zapewniający im bezpieczeństwo energetyczne, uniezależniając dostawy od przykręcenia kurka gdzieś na Ukrainie czy Białorusi, co już się zdarzało. Każdy patrzy na swój interes i my też powinniśmy, ale na Boga - czy kluby sportowe są odpowiednim podmiotem do takich zadań? Przegraliśmy sprawę NS2 na drodze politycznej, gospodarczej i dyplomatycznej i nie zmieni tego żadna wojenka w hali sportowej. Według mnie zadanie na dziś to znalezienie sposobu na wyjście z sytuacji z honorem i z ewentualnymi korzyściami i na tym powinni się skupić panowie z PGE i Orlenu.
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (9)
Pokaż więcej komentarzy (12)
Pokaż więcej komentarzy (12)
Pokaż więcej komentarzy (12)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×