El. ME 2020: Portugalczycy blisko awansu. Francuzi rozbili kolejnego rywala

Polscy szczypiorniści dołują, za to coraz lepiej radzą sobie Portugalczycy, którzy wyeliminowali naszą kadrę z MŚ 2019. Po zwycięstwie nad Litwinami są jedną nogę w ME 2020. Komplet punktów także na koncie Francuzów.
Marcin Górczyński
Gilberto Duarte (po prawej) w barwach reprezentacji Portugalii podczas meczu z Niemcami Getty Images / Matthias Hangst / Gilberto Duarte (po prawej) w barwach reprezentacji Portugalii podczas meczu z Niemcami

Portugalczycy czekają na awans od 2006 roku. Wielokrotnie zagrażali europejskim potęgom, ale do czołowych lokat w eliminacjach zawsze brakowało. Tym razem, nie tylko dzięki zwiększeniu liczby uczestników do 24, misja powinna się powieść.

Mecz na Litwie nie układał się po ich myśli. Przegrywali 15:19 na 13. minut przed końcem, nie radzili sobie z Aidenasem Malasinskasem. Portugalczycy zdołali otrząsnąć się po słabszym momentami, odwrócili losy spotkania i na 80 sekund przed końcem zapewnili sobie zwycięstwo (24:23). Z czterema punktami na koncie są naprawdę blisko ME 2020.

Po potyczce z funkcji zrezygnował trener Litwinów Arturas Juskenas, który uznał, że zespół potrzebuje nowych impulsów.

Bezproblemowo wygrali z kolei Francuzi. Zaczęło się szokująco, Mihai Popescu przez 10 minut nie wpuścił ani jednego rzutu (4:0), ale pożar udało się prędko ugasić. Nie do zatrzymania byli Nedim Remili i ponownie Raphael Caucheteux, najskuteczniejszy także na inaugurację eliminacji z Litwinami (42:27).