El. ME 2020: pierwszy zespół z awansem. Trzy reprezentacje czekają w kolejce

Zwycięstwo 29:24 z Polakami zapewniło Niemcom awans do ME 2020. Po czwartej kolejce eliminacji grono uczestników turnieju może się poszerzyć.

Marcin Górczyński
Uwe Gensheimer Newspix / PIXATHLON/NEWSPIX.PL / Na zdjęciu: Uwe Gensheimer
Pięć reprezentacji jest pewnych udziału w ME - gospodarze (Austria, Norwegia, Szwecja), obrońcy tytułu i Niemcy, najlepsi w grupie 1. Czwarta drużyna świata zdobyła komplet ośmiu punktów i może bukować bilety. Polacy stawiali im czoła, ale słabszy początek drugiej połowy właściwie pozbawił ich szans na niespodziankę.

Blisko awansu są też Chorwaci. Na wyjeździe zremisowali 25:25 z Serbami, zwycięstwo w rewanżu może zapewnić im spokój. W razie wygranej z Belgami, jedną nogą w ME 2020 będą Szwajcarzy.

Pierwsze miejsce w grupie mogą przypieczętować Słoweńcy, którzy zmierzą się z Holendrami oraz Węgrzy, grający z Rosjanami. Teoretycznie Portugalczycy są o krok od awansu, ale wątpliwe, by Francuzi drugi raz rozegrali tak katastrofalny mecz jak na wyjeździe. Trójkolorowym bardzo zależy na rewanżu za wpadkę.

W grupie 8 Duńczycy zemścili się na Czarnogórcach za porażkę sprzed kilku dni (31:32). Mistrzowie świata rozbili rywali 37:26. Wyspy Owcze niespodziewanie postraszyły Ukraińców, przegrały jedynie 26:27 po nerwowej końcówce.

ZOBACZ: Świetny mecz Blaża Janca w reprezentacji

Polacy są na drugiej lokacie w grupie 2 i muszą w czerwcu wygrać z Kosowem i Izraelem, by nie oglądać się na wyniki rywali.