Puchar Polski: Wisła znów zawiodła w końcówce. Jedenaste trofeum z rzędu dla PGE VIVE!

Puchar Polski znów nie dla szczypiornistów Orlenu Wisły Płock. Nafciarze postawili niezwykle trudne warunki graczom PGE VIVE, ale szesnasty tytuł (a jedenasty z rzędu) powędrował na konto kielczan (26:25).

Aneta Szypnicka-Staniec
radość zawodników i sztabu szkoleniowego PGE Vive Kielce po zdobyciu Pucharu Polski piłkarzy ręcznych PAP / Jakub Kaczmarczyk / Na zdjęciu: radość zawodników i sztabu szkoleniowego PGE Vive Kielce po zdobyciu Pucharu Polski piłkarzy ręcznych
W siedmiu z ostatnich ośmiu edycji Pucharu Polski kwestia zwycięstwa rozstrzygała się między szczypiornistami z Kielc i Płocka. Nafciarze dotychczas mieli jednak niewiele szczęścia w pojedynkach z żółto-biało-niebieskimi. Zawodnicy z województwa świętokrzyskiego przez ostatnie dziesięć lat byli nie do zdarcia - od 2009 to oni niezmiennie cieszyli się z trofeum.

W Poznaniu nie było forsowania tempa, byli natomiast znakomici bramkarze i świetna obrona. Zarówno Adam Morawski, jak i Vladimir Cupara stanowili piekielnie mocne punkty swojej ekipy i od początku było widać, że walka o zwycięstwo będzie bardzo twarda.

Mocno poobijany po starciu w Paryżu był Luka Cindrić, ale w finale Pucharu Polski Chorwat grał od pierwszej minuty. I to jak grał! Rozgrywający dobrze dobrze kierował grą swoich kolegów, ale nie bał się też podejmować indywidualnych szarży przez twardą defensywę płocczan. Tradycyjnie już błysnął także białoruski duet Kulesz-Karalek.

Kielczanie musieli się jednak mocno napracować w ofensywie, bo Nafciarze byli doskonale ustawieni w obronie. Przede wszystkim fantastycznie czytali grę mistrzów Polski, nie dawali się zaskoczyć, a w pierwszej połowie niemal całkowicie odcięli motor napędowy rywali - Alexa Dujshebaeva. W końcówce pierwszej połowy zdobyli trzy bramki z rzędu i dzięki temu po trzydziestu minutach gry prowadzili 11:9.

Drugą partię meczu mocno otworzyli natomiast szczypiorniści z województwa świętokrzyskiego - tym razem to zaliczyli serię trzech trafień i walka zaczęła się od nowa. Pojedynek znów zrobił się zacięty, a z każdą kolejną mijającą minutą atmosfera na boisku coraz bardziej napięta. Gdy kielczanom udało się odskoczyć na dwie bramki, błyskawicznie zareagował Xavier Sabate. Trener Nafciarzy poprosił o czas, a po powrocie na parkiet jego gracze wyrównali rezultat zawodów.

W szeregach płocczan na wynik mocno harował - Michał Daszek. To zresztą on na nieco pięć minut przed ostatnią syreną wyprowadził Wisłę na prowadzanie 24:22. Wystarczyła jednak indywidualna akcja Cindricia, czujność Jurkiewicza i jego rzut na pustą bramkę, by na tablicy wyników znów widniał remis. Czas upływał nieubłaganie, a obie drużyny pozostawały w punkcie wyjścia.

W końcówce emocje sięgały zenitu - walka była naprawdę zażarta, a o zwycięstwie rozstrzygnęły ostatnie sekundy i fantastyczna parada Vladimira Cupary.

Zawodnikami meczu zostali wybrani Michał Daszek i Luka Cindrić. Chorwat oddał jednak statuetkę Vladimirowi Cuparze.