PGNiG Superliga: tym razem bez wielkiej niespodzianki. PGE VIVE zagra w finale

Szczypiorniści PGE VIVE nie pozostawili rywalom złudzeń. Kielczanie w rewanżowym meczu półfinału PGNiG Superligi pewnie pokonali Gwardię Opole 37:28 i to oni zagrają o złote medale mistrzostw Polski.

Aneta Szypnicka-Staniec
Bartłomiej Bis Newspix / Pawel Janczyk / 400mm.pl / / Na zdjęciu: Bartłomiej Bis
Zwycięstwo Gwardii w Kielcach i wyeliminowanie PGE VIVE z gry w finale PGNiG Superligi byłoby wydarzeniem z serii niemożliwych. Jednak niewielu spodziewało się zwycięstwa opolan w pierwszym meczu, a oni to po prostu zrobili. Skoro udało się raz, to może mogło udać się i drugi? Powtórzenie takiego wyczynu, w dodatku na terenie podrażnionego rywala, to była zupełnie inna kwestia.

Doskonale w szeregach Gwardii zaczął Jędrzej Zieniewicz. Rozgrywający bardzo szybko rzucił trzy bramki i napędził ofensywę przyjezdnych. Mistrzowie Polski nie pozwolili jednak rywalom na rozwinięcie skrzydeł - na trafienia 22-latka odpowiedzieli serią czterech goli i błyskawicznie zaczęli budować przewagę.

W Opolu najmocniejszymi punktami Gwardii byli Adam Malcher i Antoni Łangowski. Tym razem żaden z nich nie błyszczał. Żółto-biało-niebiescy seriami ostrzeliwali bramkę gości, a w defensywie całkowicie zneutralizowali ich głównego bombardiera. Szybko nastąpiła zmiana między słupkami drużyny przyjezdnej - na boisku pojawił się Mateusz Zembrzycki, ale on także nie znalazł pomysłu na zatrzymanie żółto-biało-niebieskich. Liczby mówiły same za siebie - po trzydziestu minutach gry opolscy golkiperzy mieli na swoim koncie jedno trafienie i zaledwie jedną skuteczną obronę.

Wystarczył więc rzut oka w statystyki, by zorientować się, że Gwardia ma niewielkie szanse na nawiązanie wyrównanej walki z mistrzami Polski. Kielczanie zapowiadali, że chcą naprawić błędy, jakie popełnili w pierwszym meczu i to im się udawało. Po kwadransie gry prowadzili już pięcioma trafieniami, a chwilę później ta przewaga urosła do ośmiu bramek. W 23. minucie trener Rafał Kuptel wykorzystał już dwa czasy, a widocznej poprawy w grze jego zespołu nie było ani widu, ani słychu.

Gwardziści byli dwa tempa wolniejsi niż Blaż Janc, który startował do kontrataków z prędkością, jakiej nie powstydziłby się TGV. Nie radzili sobie także z zatrzymaniem piekielnie mocnych rzutów Kulesza, a Luka Cindrić kręcił ich obroną jak kołowrotkiem.

Po pierwszej połowie żółto-biało-niebiescy prowadzili ośmioma trafieniami, a w drugiej części pojedynku kontrolowali wynik z dużym spokojem. Nie wszystkie urazy zostały po pierwszym starciu obu ekip zapomniane - momentami na parkiecie było nerwowo, a sędziowie dość często musieli sygnalizować karę dwóch minut. W 43. minucie z powodu gradacji kar z parkietem musiał pożegnać się Artsiom Karalek. Osłabienie nie wpłynęło jednak ani na grę kielczan, ani na rezultat. Ostatecznie mistrzowie Polski zwyciężyli i zagrają o obronę tytułu. '