Mistrzostwa Europy wystartowały. Czechy i Litwa postraszyły faworytów

Nadspodziewanie wyrównane mecze rozegrano na początek mistrzostw Europy w piłce ręcznej. Hiszpania i Rosja wygrały swoje mecze, jednak Czechy i Litwa mocno się postawiły.

Michał Gałęzewski
reprezentacja Hiszpanii PAP/EPA / Martin Divisek / Na zdjęciu: reprezentacja Hiszpanii
Hiszpanie, którzy na dwóch ostatnich turniejach zdobywali mistrzostwo Europy mierzyli się w Bratysławie z Czechami. W bramce naszych południowych sąsiadów bronił bardzo dobrze Tomas Mrkva, który obronił 40 procent rzutów Hiszpanów. W dużej mierze dzięki jego dobrej postawie, trzymał różnicę miedzy zespołami.

Zawodnicy z półwyspu iberyjskiego prowadzili jeszcze w 44. minucie różnicą czterech bramek, jednak skuteczny był Jakub Hrstka i na 12 minut przed końcem, było już tylko 20:19. W końcówce spotkania faworyci znów jednak odskoczyli od rywala i ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 28:26.

W Koszycach Rosja mierzyła się z Litwą, dla której był to drugi występ na mistrzostwach Europy w historii, pierwszy od 1999 roku. Rosjanie największe triumfy święcili dawno, jednak poza jednym przypadkiem zawsze grali na mistrzostwach świata czy Europy.

Rosjanie prowadzili niemal od samego początku i po bramce Pawła Andrejewa, w 19. minucie było już 10:5, a jeszcze w I połowie przewaga faworytów wzrosła po rzucie Dmitrija Korniejewa od siedmiu bramek. W drugiej połowie Litwini odrabiali jednak straty i gdy na 12 sekund przed końcem trafił Benas Petreikis, było już tylko 28:27! Rosjanie się jednak nie pomylili. Ostatnią bramkę rzucił Daniił Sziszkariew i Sborna wygrała 29:27.

Hiszpania - Czechy 28:26 (14:11)

Hiszpania: Perez de Vargas 1 (7/31 - 23%), Corrales (0/1 - 0%) - Gurbindo 6, Gomez 4, Figueras 3, Garcia 3, Fernandez Perez 3, Sole 2, Casado 2, Tarrafeta 1, Canellas 1 oraz Pecina, Arino, Guardiola.