Lodowaty prysznic. Całkowita bezradność Polaków

Mecz jak kąpiel w zimnym fiordzie. Norwegowie zdemolowali reprezentację Polski podczas meczu mistrzostw Europy 2022 w piłce ręcznej (31:42).

Marcin Górczyński
Na zdjęciu od lewej: Piotr Chrapkowski i Kristian Bjornsen PAP/EPA / MARTIN DIVISEK / Na zdjęciu od lewej: Piotr Chrapkowski i Kristian Bjornsen
Jeśli ktokolwiek łudził się, że Polacy będą w stanie jakkolwiek zagrozić byłym wicemistrzom świata, to po 30 minutach nie miał już wątpliwości. Kadrowicze, którzy tak zachwycili w spotkaniu z Białorusinami, tym razem z hukiem rozbili się o norweski mur.

Zawiodło prawie wszystko. Faworyci udzielili srogiej lekcji piłki ręcznej, jednej z najbardziej bolesnych za kadencji Patryka Rombla.

Koncert pod batutą Sagosena

Od kilku dni z polskiego obozu napływały głównie niepokojące wieści o zakażeniach czy kontuzjach, dlatego z pewną dozą optymizmu przyjęto powrót do składu dwóch środkowych obrońców Dawida Dawydzika i Piotra Chrapkowskiego. Z tym duetem defensywa miała prezentować się znacznie lepiej niż w przegranym 23:30 meczu z Niemcami, a przynajmniej na tyle, by spotkanie było wyrównane.

Naprzeciwko wyszli jednak bardzo zmotywowani Norwegowie, którzy przetrwali turniej bez zakażeń koronawirusem i znowu zagrali składem zbliżonym do optymalnego. W pierwszej fazie grupowej trochę zawodzili, niespodziewanie przegrali z Rosjanami. Przeciwko Polakom byli już inną drużyną. Świeższą, dynamiczną, z polotem i przede wszystkim ze znakomitym Sanderem Sagosenem.

Lider Norwegów i jeden z najlepszych zawodników świata co rusz dziurawił polską obronę. Wychodziło mu prawie wszystko, od rzutów z dystansu (8/9 w 30 minut) po wymyślne asysty. Jeszcze w pierwszych minutach obrona Biało-Czerwonych z Dawidem Dawydzikiem wyglądała przyzwoicie, ale potem wszystko zaczęło się sypać.

Deklasacja

Polakom zupełnie nie wiodło się w ataku. Peter Overby i Magnus Gullerud nie pozwalali Michałowi Olejniczakowi na harce, uważnie pilnowali też obrotowych. Szymon Sićko dwoił się, jednak zanim piłka w ogóle do niego dotarła, często padała łupem Norwegów. W kontrach byli praktycznie nieomylni i po 20 minutach poprawili swój dorobek z trzech poprzednich spotkań! Polacy nie mieli wiele do zaoferowania w ataku poza Sićką, pojedynczymi podaniami do i karnymi Moryty. Skandynawowie do znudzenia korzystali na skrzydle z Sebastiana Bartholda i Kristiana Bjornsena. Przewaga błyskawicznie urosła do siedmiu bramek.

Patryk Rombel nie trafił z wyjściowym ustawieniem. Rafał Przybylski, choć zaczął nieźle, to nie stanowił zagrożenia jak Michał Daszek. Ariel Pietrasik, ustawiony obok Dawydzika, został po kwadransie zastąpiony przez Chrapkowskiego. Kapitan kadry wniósł trochę ożywienia do defensywy, co niestety nie miało przełożenia na wynik. 21 straconych bramek to jeden z najgorszych wyników ostatnich lat.

Końcówka połowy dawała nadzieję, że kadrowicze chociaż nie będą odstawać po przerwie. Stało się zupełnie inaczej. Rozpędzeni Norwegowie byli jak walec, brnęli do przodu, nie zważając na nic wyprowadzali kontrę za kontrą. Skrzydłowi Barthold i Bjornsen rozpoczęli demolkę (rzucili blisko połowę wszystkich bramek), wszystko zwieńczyli rezerwowi.

Mniej więcej od 35. minuty Polacy grali już wyłącznie o uniknięcie klęski, Patryk Rombel dał odpocząć wyeksploatowanym ostatnio liderom i sprawdził zmienników. Rywale niebezpiecznie zbliżali się do 40. bramki i w końcu złamali tę barierę, pobijając rekord tych mistrzostw Europy. Na siłę szukając pozytywów - z karnych nie zawodził Arkadiusz Moryto, odważnie do gry wszedł najmłodszy z polskich środkowych Piotr Jędraszczyk. Nic nie przykryje jednak porażki po meczu, w którym traci się ponad 40 bramek.

Polska - Norwegia 31:42 (15:21)

Polska: Kornecki 1 (6/35 - 17 proc.), Zembrzycki (1/11 - 9 proc.) - Daszek 1, Jędraszczyk 2, Olejniczak, Sićko 6, Pietrasik, Beckman 1, Czuwara 2, Pilitowski 1, Syprzak 2, Moryto 10, Przybylski 2, Dawydzik 3, Chrapkowski