Francuzi wrócili z zaświatów. Półfinał w ich rękach

Byli w kiepskim położeniu, ale po nieoczekiwanej porażce Islandczyków z Chorwatami znowu mogli stać się panami własnego losu. Francuzi potrzebowali jedynie zwycięstwa z Czarnogórą. Sensacji nie było.

MG
Yanis Lenne PAP/EPA / Tamas Kovacs / Na zdjęciu: Yanis Lenne
Mecz nie należał do wielkich widowisk, Trójkolorowi szybko rozprawili się z rywalami, chociaż od 18. minuty zostali z jednym bramkarzem. Przy próbie przechwytu Vincent Gerard uderzył Milosa Vujovicia w twarz, po wideoweryfikacji sędziowie uznali, że Francuz zasłużył na czerwoną kartę. Jego strata nie była tak odczuwalna jak nieobecność Vasko Sevaljevicia. Jeden z liderów Czarnogórców od 13. minuty siedział na trybunach po ataku na twarz Nikoli Karabaticia.

Francuzom nie przeszkadzał nawet dobrze dysponowany Nebojsa Simić, który starał się utrzymać Czarnogórców na powierzchni. Jemu i jego kolegom wystarczyło sił do przerwy, potem do głosy doszli mistrzowie olimpijscy. Parę piłek odbił Wesley Pardin, obrona zamurowała dostęp do bramki i nagle prowadzenie urosło do ośmiu goli.

Trener Erik Mathe, zastępujący izolowanego Guillaume'e Gille, mógł dokonać przetasowań, bo przed jego zawodnikami najważniejszy mecz na Węgrzech. W ostatnim spotkaniu grupowym muszą pokonać albo zremisować z nieuchwytnymi na razie Duńczykami, wówczas będą pewni awansu do półfinału. Porażka z Duńczykami przy sukcesie Islandczyków z Czarnogórą wyeliminuje faworytów ze strefy medalowej.

Gwoli ścisłości, Czarnogóra definitywnie straciła szansę na półfinał, chociaż jej występ i tak należy uznać za niezwykle udany. Przed turniejem mało kto widział ich poza pierwszą rundą.

Czarnogóra - Francja 27:36 (12:16) Najwięcej bramek: dla Czarnogóry - Milos Vujović 7, Branko Vujović i Marko Lasica - po 5; dla Francji - Dika Mem 7, Yannis Lenne, Aymeric Minne, Nicolas Tournat, Nikola Karabatić, Benoit Kounkoud - po 4