Liga Europejska: HBC Nantes wyeliminowało Fuechse! Słodko-gorzki triumf Savehof

Rywalem Orlen Wisły Płock w ćwierćfinale Ligi Europejskiej będzie szwajcarskie Kadetten Schaffhausen, które mimo porażki zdołało awansować do kolejnej rundy. W hicie 1/8 finału HBC Nantes pokonało Fuechse Berlin.

Paweł Nowakowski
Piłka ręczna WP SportoweFakty / Michał Domnik / Piłka ręczna
Wyborna dyspozycja Petara Djordjicia zaowocowała awansem Benfici Lizbona do ćwierćfinału Ligi Europejskiej. Portugalczycy przed tygodniem przegrali we Francji, lecz serbski rozgrywający w obu meczach był rzucił aż 27 bramek! Ponadto świetny mecz rozegrał w bramce Benfici Sergey Hernandez i ćwierćfinał Ligi Europy, będący ich największym sukcesem na arenie międzynarodowej stał się faktem.

Zaledwie pół godziny potrzebowało duńskie GOG by przypieczętować znalezienie się w czołowej ósemce Europy. Bramkę zamurował najlepszy bramkarz ME 2022 - Islandczyk Viktor Gisli Hallgrimsson (12 interwencji) i Duńczycy już do przerwy mieli osiem bramek przewagi w rywalizacji z Bidasoa Irun. Po zmianie stron Skandynawowie kontrolowali spotkanie i w pewnym stylu awansowali do kolejnej rundy zmagań.

W ostry pościg ruszyli od pierwszego gwizdka gracze IK Savehof, którzy przed tygodniem wrócili na tarczy ze szwajcarskiego Schaffhausen. Kapitalnie między słupkami grał Bertram Obling (9 interwencji do przerwy) a tercet Sebastian Karlsson - Rune Schroder - Elias Ellefsen a Skipagotu (razem 14 bramek) sprawił, że Szwedzi już do przerwy prowadzili różnicą czterech bramek i mieli rywala na wyciągnięcie ręki!

Wielkie emocje były też po przerwie. Losy dwumeczu ważyły się do ostatnich sekund. W końcówce na 34:28 podwyższył Felix Moller, lecz mimo odrobienia strat z awansu cieszą się Szwajcarzy, którzy w 1/4 finału zagrają dzięki lepszemu bilansowi bramek zdobytych na wyjeździe.

Kapitalne widowisko obejrzeli kibice zgromadzeni w Berlinie, gdzie zawitało HBC Nantes. Podobnie jak przed tygodniem zawodnicy obu ekip zaprezentowali handball na najwyższym poziomie, a pojedynek dwóch świetnych bramkarzy ponownie rozstrzygnął na swoją korzyść Emil Nielsen. Duńczyk odbił 14 piłek, jak za najlepszych lat zagrał też Kirył Łazarow i to Francuzi grają dalej. Fuechse które w poprzedniej edycji dotarło do wielkiego finału - musi teraz przełknąć gorzką pigułkę.

Ciężką przeprawę miał SC Magdeburg. Obrońca trofeum gdzie gra Piotr Chrapkowski napotkał na twardy opór Sportingu Lizbona i awans do kolejnej rundy wywalczył w bardzo kontrowersyjnych okolicznościach. Pierwsze skrzypce w ostatnich pięciu minutach grali...chorwaccy sędziowie. Lidera Bundesligi do wygranej poprowadził Islandczyk Omar Ingi Magnusson, zdobywca 10 bramek. Genialny występ w szergach gości zaliczyli natomiast nastoletni bracia Mota da Costa. Mecze ćwierćfinałowe odbędą się 26 kwietnia, rewanże tydzień później - 3 maja.