W tym artykule dowiesz się o:
Odnowiony mistrz Polski
W Kielcach zakrojone na szeroką skalę wietrzeni szatni. Klubowy budżet wzbogacił się o kilkaset tysięcy euro po wymuszonym odejściu Luki Cindricia i trzeba przyznać, że prezes Bertus Servaas ubił świetny interes. Chorwat kręcił nosem na myśl o kolejnym sezonie w Kielcach, więc szef VIVE zabrał się do roboty i po kilku miesiącach wynegocjował sowitą sumkę od Barcelony. Z niewolnika nie ma pracownika. Zamiast Cindricia do Kielc trafił Igor Karacić, gracz o nieco mniejszej renomie, ale znakomity w ostatniej edycji Ligi Mistrzów, jeden z ojców triumfu Vardaru Skopje.
Nowego wyzwania podjął się Michał Jurecki. Symbol VIVE po dziewięciu latach wrócił do Bundesligi. Główny powód? Propozycja rocznego kontraktu w Kielcach. Były reprezentant Polski czuje się na siłach, by przynajmniej dwa lata pograć na najwyższym poziomie, więc związał się z Flensburgiem. Prezes Servaas od dawna trzymał zastępcę w zanadrzu - 21-letni Turek Doruk Pehlivan, na razie anonimowy w Europie, ma wystrzelić w Kielcach. Jego popisy z ligi austriackiej robią wrażenie. Znacznie wcześniej zakontraktowano też Tomasza Gębalę z Orlenu Wisły Płock, ale kadrowicz poczeka na debiut przynajmniej do wiosny 2020 roku, bo ponownie dopadł go pech i drugi raz zerwał więzadła krzyżowe w kolanie.
Największe zmiany (na plus) w bramce. Kontrakt Andreasa Wolffa z VIVE zatrząsł europejskim środowiskiem, w końcu Niemiec to jeden z najlepszych fachowców w Europie. Swoje minuty dostanie też reprezentant Polski, Mateusz Kornecki z Górnika Zabrze (w dodatku pochodzący z regionu). Poprzedni sezon był raczej rozczarowujący ze strony bramkarzy i VIVE potrzebowało nowego impulsu. Vladimir Cupara rozgrywał porywające spotkania, ale summa summarum było ich niewiele. Jego potencjał dostrzegł jednak Telekom Veszprem i skusił rosłego Serba. Filip Ivić nie przypominał siebie z pierwszych miesięcy w Kielcach. Chorwat spróbuje odbudować się w niemieckim... drugoligowcu z Gummersbach. Zakładał grę w Bundeslidze, ale VfL niespodziewanie spadło z najlepszej ligi świata.
Występy w ataku niemieckiego Lipska wybrał Marko Mamić, do tej pory podstawowy defensor. Chorwat został w VIVE przyspawany do własnej połowy, potencjał rzutowy pokazywał głównie w kontrach. Z zadaniami obronnymi do Kielc przyszedł Francuz Romaric Guillo, aczkolwiek może też przydać się w ataku. Na wypożyczeniu w Celje ograł się Branko Vujović i to Czarnogórzec, a nie Paweł Paczkowski, dołączył do obsady prawego rozegrania. Polak wylądował nie najgorzej, bo w wielkim Veszprem (choć z powodu kontuzji na debiut poczeka kilka miesięcy).
Nieoczekiwanie bohaterem sagi transferowej został Mariusz Jurkiewicz. Kilka miesięcy temu usłyszał, że nie spędzi kolejnego roku w Kielcach, związał się z Wybrzeżem. Tymczasem w Gdańsku krucho z finansami. Prezes Bertus Servaas po odejściu Mamicia uznał, że Jurkiewicz będzie jednak przydatny dla zespołu i... wykupił go z Wybrzeża. Do VIVE wracają też dwaj byli zawodnicy - Sławomir Szmal będzie odpowiadał za szkolenie bramkarzy, Krzysztof Paluch zajmie się przygotowaniem fizycznym.
Przybyli:
Andreas Wolff (Niemcy, bramkarz) - THW Kiel (Niemcy) Mateusz Kornecki (bramkarz) - NMC Górnik Zabrze Romaric Guillo (Francja, obrotowy) - HBC Nantes (Francja) Tomasz Gębala (lewy rozgrywający) - Orlen Wisła Płock Mariusz Jurkiewicz (rozgrywający) - Energa Wybrzeże Gdańsk Igor Karacić (Chorwacja, rozgrywający) - Vardar Skopje (Macedonia) Doruk Pehlivan (Turcja, lewy rozgrywający) - Fivers WAT Margareten (Austria) Branko Vujović (Czarnogóra, prawy rozgrywający) - powrót z wypożyczenia do Celje Pivovarna Lasko (Słowenia)
Odeszli:
Luka Cindrić (Chorwacja, środkowy rozgrywający) - FC Barca Lassa (Hiszpania) Paweł Paczkowski (prawy rozgrywający) - Telekom Veszprem (Węgry) Bartłomiej Bis (obrotowy) - NMC Górnik Zabrze Vladimir Cupara (Serbia, bramkarz) - Telekom Veszprem (Węgry) Filip Ivić (Chorwacja, bramkarz) - VfL Gummersbach (Niemcy) Michał Jurecki (lewy rozgrywający) - SG Flensburg-Handewitt (Niemcy) Marko Mamić (Chorwacja, lewy rozgrywający) - SC DHfK Lipsk (Niemcy)
Przełomowe okienko w Płocku?
Najbardziej sensowne transferowe lato od dawna. Nafciarze nie szastali pieniędzmi, ale ściągnęli kilku zawodników z naprawdę ciekawymi nazwiskami. Jeśli wszystko zagra i uda się sensownie poskładać zrewolucjonizowaną drugą linię, to Wisła może mocno naciskać VIVE i pokusić się o niespodziankę w Lidze Mistrzów.
Hiszpański trener zbudował zespół według swojej koncepcji. Namówił do występów rodaków Niko Mindegię i Alvaro Ruiza, czyli rozgrywających ocierających się o pierwszą reprezentację. Z udanych sezonów w Naturhouse La Rioja pamiętał Szweda Philipa Stenmalma, kiedyś wielką nadzieję piłki ręcznej, teraz znajdującego się nieco na uboczu wielkiej piłki. Sabate wykorzystał znajomości na Węgrzech i ściągnął do Płocka Zoltana Szitę, rewelacyjnego młodzieńca z Balatonfueredi. A mogło być jeszcze ciekawiej, bo blisko podpisania umowy był m.in. Hiszpan Abel Serdio, zgarnięty później przez Barcelonę.
Niespodziewanie z całości układanki wypadł ważny element Jose Guilherme de Toledo. Brazylijczyk dał się namówić Vardarowi Skopje. Zwycięzcy Ligi Mistrzów zapłacili odstępne, Nafciarze zostali z niczym. Nie na długo, bo wkrótce drugie sportowe życie otrzymał Konstantin Igropulo. Rosjanin, przed laty gwiazdor Barcelony i Fuechse, wznowił karierę po zaleczeniu kontuzji kolana. Raczej na korzyść zmiana w bramce. Chimerycznego Adama Borbelya zastąpił doświadczony Chorwat Ivan Stevanović. Jego rodak, obrotowy Leon Susnja, wspomoże obronę swoimi kilogramami. W trybie awaryjnym, na razie na pół roku, ściągnięto prawoskrzydłowego Jerko Matulicia, który niedawno rozstał się z Azotami. W związku z operacją barku Michała Daszka, jedynym wyborem na prawym skrzydle byłby Mateusz Góralski.
Przybyli: Konstantin Igropulo (Rosja, prawy rozgrywający) - bez klubu Niko Mindegia (Hiszpania, środkowy rozgrywający) - Chambery Savoie (Francja) Alvaro Ruiz (Hiszpania, rozgrywający) - Fenix Toulouse HB (Francja) Philip Stenmalm (Szwecja, lewy rozgrywający) - Pays d'Aix (Francja) Ivan Stevanović (Chorwacja, bramkarz) - Kadetten Schaffhausen (Szwajcaria) Leon Susnja (Chorwacja, obrotowy) - RK PPD Zagrzeb (Chorwacja) Zoltan Szita (Węgry, lewy rozgrywający) - Balatonfueredi (Węgry) Jerko Matulić (Chorwacja, prawoskrzydłowy) - KS Azoty Puławy Mikołaj Czapliński (lewoskrzydłowy) - Orlen Wisła II Płock
Odeszli: Tomasz Gębala (lewy rozgrywający) - PGE VIVE Kielce Michał Lemaniak (prawoskrzydłowy) - KPR Gwardia Opole Ignacio Moya (Hiszpania, środkowy rozgrywający) - AEK Ateny (Grecja) Adam Borbely (Węgry, bramkarz) - Grundfos Tatabanya (Węgry) Nemanja Obradović (Serbia, lewy rozgrywający) - Mieszkow Brześć Dan-Emil Racotea (Rumunia, lewy rozgrywający) - Chartres (Francja) Marko Tarabochia (Bośnia i Hercegowina, środkowy rozgrywający) - ? Jose Guilherme de Toledo (Brazylia, prawy rozgrywający) - Vardar Skopje (Macedonia) Marcin Wichary (bramkarz) - koniec kariery, trener bramkarzy Tomasz Wiśniewski (bramkarz) - SPR Stal Mielec Maciej Fabianowicz (skrzydłowy) - wypożyczenie do Warmii Energi Olsztyn Krystian Wołowiec (lewy rozgrywający) - wypożyczenie do KPR-u Legionowo Aleksander Olkowski (środkowy rozgrywający) - wypożyczenie do Energi Wybrzeża Gdańsk?
ZOBACZ WIDEO Karol Bielecki: Więcej w karierze przegrałem niż wygrałem [cała rozmowa]
Półfinaliści bez szaleństw
Filozofia Gwardii przyniosła klubowi pierwszy od ponad 50 lat medal mistrzostw Polski, więc dyrektor sportowy Tomasz Wróbel tym bardziej nie zamierza zbaczać z kursu. Po miesiącach poszukiwań znalazł konkurenta dla Przemysława Zadury i wreszcie skończy się zapełnianie luki praworęcznym graczem. W Opolu pojawi się obiecujący mańkut o potężnym rzucie, reprezentant Polski juniorów Szymon Działakiewicz.
Konkurencję na skrzydłach jeszcze zwiększyli absolwenci SMS-u Gdańsk, Michał Scisłowicz i wychowanek Gwardii Filip Stefani. Na stałe ściągnięto z Płocka Michała Lemaniaka. Doświadczonego Litwina Mindaugasa Tarcijonasa zastąpi wyróżniający się w I lidze obrotowy AZS-u AWF Biała Podlaska, Karol Małecki.
Pomimo dokonanych ruchów, dwie straty mogą być bardzo odczuwalne. Trener Michał Skórski, współtwórca sukcesu Gwardii, popracuje na własny rachunek w Puławach. Jednym z jego podopiecznych będzie dotychczasowy lider opolan Antoni Łangowski. Na ławce usiądzie teraz startujący do kariery trenerskiej Adrian Fiodor. Co do następcy reprezentanta Polski - na razie takowego nie ma, wyjdzie w praniu. Trener Rafał Kuptel będzie szukał nowego bombardiera spośród dotychczasowych graczy (Wiktor Kawka, Jędrzej Zieniewicz czy Dariusz Skraburski).
Trener Tomasz Strząbała zrobił w Kwidzynie wynik ponad stan, po czym postanowił... odejść. Oficjalnie z powodów rodzinnych skrócił kontrakt o rok, ale mówiło się, że nie był do końca zadowolony ze wzmocnień i rezygnacji z europejskich pucharów. W składzie zaszły jedynie kosmetyczne zmiany. Jakub Matlęga ma naciskać bardziej ogranych bramkarzy, Rafał Biegaj wymienił na skrzydle Grzegorza Szczepańskiego. Obowiązki trenera przejął Dmytro Zinczuk, były opiekun Piotrkowianina. Biorąc pod uwagę wzmocnienia konkurencji, będzie bardzo trudno o nawiązanie do półfinału z ostatniego sezonu.
Przybyli: Szymon Działakiewicz (prawy rozgrywający) - SMS ZPRP Gdańsk/Dziewiątka Legnica Adrian Fiodor (drugi trener) Michał Lemaniak (prawoskrzydłowy) - Orlen Wisła Płock Karol Małecki (obrotowy) - AZS AWF Biała Podlaska Michał Scisłowicz (lewoskrzydłowy) - SMS ZPRP Gdańsk/Dziewiątka Legnica Filip Stefani (prawoskrzydłowy) - powrót z SMS ZPRP Gdańsk
Odeszli: Michał Skórski (drugi trener) - KS Azoty Puławy Antoni Łangowski (lewy rozgrywający) - KS Azoty Puławy Mindaugas Tarcijonas (Litwa, obrotowy) - SPR PWSZ Tarnów
Przybyli: Dmytro Zinczuk (Ukraina, trener) - Piotrkowianin Piotrków Tryb. Rafał Biegaj (lewoskrzydłowy) - Chrobry Głogów Nikodem Kutyła (środkowy rozgrywający) - MTS Kwidzyn Jakub Matlęga (bramkarz) - SMS ZPRP Gdańsk
Odeszli: Tomasz Strząbała (trener) - ? Bartosz Janiszewski (obrotowy) - ? Grzegorz Szczepański (lewoskrzydłowy) - ?
Ofensywa nienasyconych
Prezesowi Bogdanowi Kmiecikowi skończyła się cierpliwość do Rastistlava Trtika. Czech odmienił Górnika, tylko co z tego, skoro zabrzanie dwa razy zniweczyli w ćwierćfinałach cały wcześniejszy dorobek. Od pięciu lat zespół nie może przebić się do strefy medalowej!
ZOBACZ: Polskie kluby mogą zapłacić za transmisje z Ligi Mistrzów! Przełamanie ma zapewnić Marcin Lijewski. Wielokrotny reprezentant Polski dostał do dyspozycji solidny skład, na czele z wicekrólem strzelców Superligi, Adrianem Kondratiukiem (znajomym z Wybrzeża) oraz byłym kadrowiczem, Krzysztofem Łyżwą, mogącym obsadzić wszystkie pozycje na rozegraniu. Prezes Kmiecik postawił na lubiński zaciąg. Martina Galię wesprze w bramce Jakub Skrzyniarz, Krystian Bondzior powalczy o siódemkę z Saszą Buszkowem. Więcej okazji do gry dostanie wychowanek VIVE Bartłomiej Bis. Na razie trzeba poczekać na próbkę możliwości utalentowanego Patryka Gregułowskiego, bo młodzian leczy kontuzję kolana. Skład jest nie tyle mocniejszy, co bardziej wyrównany. Wąska kadra już dwa razy odbiła się Górnikom czkawką.
Równie duża mobilizacja w Puławach. Azoty rozegrały najgorszy sezon od dawien dawna, zasłużenie opadły już w ćwierćfinale, prezentując się tak jak przez cały sezon - nijako. Pozbyto się rozczarowujących obcokrajowców, prezes Witaszek wyciągnął z Francji dwóch kadrowiczów, pamiętających lepsze czasy Azotów, Rafała Przybylskiego i Michała Szybę. Siłę ognia zwiększy bodaj najlepszy polski lewy rozgrywający ostatnich miesięcy, Antoni Łangowski. Duża zagadka na środku. Bartosz Kowalczyk ograł się na wypożyczeniu w Stali Mielec, ale to jednak zupełnie inna półka. To samo tyczy się Jakuba Morynia, wyróżniającego się w bardzo przeciętnym Zagłębiu Lubin. Skład uzupełnili wychowankowie, Kacper Mchawrab, Wojciech Borucki, Jakub Kosiak.
W Azotach miało być jeszcze bardziej efektownie, po europejsku. Manolo Cadenas w ostatniej chwili zmienił jednak decyzję, wybrał powrót do macierzystego Ademar Leon. Awaryjną opcją (niekoniecznie gorszą) został Michał Skórski. Upadł też temat transferu Mateusza Piechowskiego z Wisły. Zamiast niego do Puław trafił Dawid Dawydzik z Zagłębia Lubin, swego czasu kuszony przez Nafciarzy z Płocka.
Przybyli: Marcin Lijewski (trener) Bartłomiej Bis (obrotowy) - PGE VIVE Kielce Krystian Bondzior (prawoskrzydłowy) - Zagłębie Lubin Patryk Gregułowski (lewy rozgrywający) - Siódemka Miedź Legnica Adrian Kondratiuk (środkowy rozgrywający) - Energa Wybrzeże Gdańsk Krzysztof Łyżwa (rozgrywający) - Azoty Puławy Jakub Skrzyniarz (bramkarz) - MKS Zagłębie Lubin
Odeszli: Rastislav Trtik (Czechy, trener) Jurij Gromyko (Białoruś, obrotowy) - Banik Karwina (Czechy) Mateusz Kornecki (bramkarz) - PGE VIVE Kielce Wiktor Kubała (prawoskrzydłowy) - ?
Przybyli: Michał Skórski (trener) - Gwardia Opole Piotr Pezda (drugi trener) - KS Azoty II Puławy Jakub Kosiak (prawoskrzydłowy) - KS Azoty II Puławy Wojciech Borucki (bramkarz) - KS Azoty II Puławy Dawid Dawydzik (obrotowy) - MKS Zagłębie Lubin Antoni Łangowski (lewy rozgrywający) - KPR Gwardia Opole Kacper Mchawrab (lewoskrzydłowy) - KS Azoty II Puławy Jakub Moryń (środkowy rozgrywający) - MKS Zagłębie Lubin Rafał Przybylski (prawy rozgrywający) - Fenix Toulouse HB (Francja) Michał Skwierawski (prawoskrzydłowy) - Arka Gdynia Michał Szyba (prawy rozgrywający) - Cesson Rennes (Francja)
Powrót z wypożyczenia: Bartosz Kowalczyk (środkowy rozgrywający) - SPR Stal Mielec
Odeszli: Zbigniew Markuszewski (trener) - KS Azoty II Puławy Bartosz Jurecki (dyrektor sportowy) - Piotrkowianin Piotrków Tryb. Ante Kaleb (Chorwacja, rozgrywający) - BSV Bern Muri Krzysztof Łyżwa (rozgrywający) - NMC Górnik Zabrze Piotr Masłowski (środkowy rozgrywający) - ? Jerko Matulić (Chorwacja, prawoskrzydłowy) - ? Orlen Wisła Płock Marko Panić (Bośnia i Hercegowina, prawy rozgrywający) - Mieszkow Brześć (Białoruś) Nikola Prce (Bośnia i Hercegowina, lewy rozgrywający) - KH Besa Famgas (Kosowo) Adam Skrabania (lewoskrzydłowy) - Siódemka Miedź Legnica Witalij Titow (Białoruś, prawy rozgrywający) - KPR Legionowo ?
Nowi u sterów średniaków
W Piotrkowie i Głogowie jak w całej lidze, wymiana kadr trenerskich. Łącznie latem doszło aż do siedmiu zmian na ławkach.
Sezon 2018/19 był nadzwyczaj udany dla Piotrkowianina. Może presja na Bartoszu Jureckim będzie znacznie mniejsza niż w Puławach, ale były reprezentant Polski przychodzi z misją (co najmniej) powtórzenia miejsca w ósemce. W pierwszej pracy poszło mu przeciętnie, chociaż z drugiej strony w Azotach niejeden bardziej doświadczony trener wpadał na minę. Skład bez wielkich zmian, jedyna istotna strata to powrót na Dolny Śląsk pierwszego bramkarza, Marcina Schodowskiego. Na wypożyczeniu w Mielcu odżył Piotr Rutkowski, w Piotrkowie oczekują podobnych popisów.
Chrobry pożegnał Jarosława Cieślikowskiego i nie jest to jakiś kontrowersyjny wybór, bo zespół popadł w niepokojącą stagnację. Nowego ducha ma tchnąć wracający do Polski Witalij Nat, który z ZTR-em Zaporoże bezskutecznie próbował złamać dominację Motoru. Kadrowo względnie stabilnie - dwa nabytki ze spadkowicza z Gdyni (Rafał Jamioł i były król strzelców Superligi Dawid Przysiek) i skrzydłowy Maciej Marszałek. Warto zwrócić uwagę na Marcela Zdobylaka. Wychowankowi bardzo dobrze zrobiło wypożyczenie do pierwszoligowego Realu Astromal Leszno. Po stronie strat Rafał Biegaj i były kadrowicz, Michał Bartczak.
Przybyli: Bartosz Jurecki (trener) - KS Azoty Puławy Konrad Szczukocki (Polska, trener przygotowania motorycznego) Artur Kot (bramkarz) - Olimpia Piekary Śląskie Adrian Turkowski (rozgrywający) - Stal Gorzów
Powrót z wypożyczenia: Piotr Rutkowski (lewy rozgrywający) - SPR Stal Mielec
Odeszli: Dmytro Zinczuk (Ukraina, trener) - MMTS Kwidzyn Orfeus Andreou (Grecja, prawoskrzydłowy) – ? Marcin Schodowski (bramkarz) - MKS Zagłębie Lubin Artur Urbański (rozgrywający) - Banik Karwina (Czechy)
Przybyli: Witalij Nat (trener) - ZTR Zaporoże (Ukraina) Rafał Jamioł (prawy rozgrywający) - Arka Gdynia Maciej Marszałek (prawoskrzydłowy) - CHEV Diekirch (Luksemburg) Dawid Przysiek (środkowy rozgrywający) - Arka Gdynia
Powrót z wypożyczenia: Marcel Zdobylak (prawoskrzydłowy) - Real Astromal Leszno
Odeszli: Jarosław Cieślikowski (trener) Michał Bartczak (prawoskrzydłowy) - ? Rafał Biegaj (lewoskrzydłowy) - MMTS Kwidzyn Mateusz Rydz (Polska, rozgrywający) - Livry Gargan (Francja) Kacper Pawłowski (obrotowy) - Livry Gargan (Francja)
Wypożyczenia: Hubert Kuliński (rozgrywający) - Real Astromal Leszno Grzegorz Stelmasik (obrotowy) - AZS UZ Zielona Góra Mateusz Czapla (prawoskrzydłowy) - Viret Zawiercie
Energa na ósemkę, stabilna Pogoń
Drugi taki sezon ma się nie powtórzyć. Energa MKS zamiast spoglądać w górę tabeli, musiała drżeć o utrzymanie. Po udanym starcie w grupie spadkowej udało się zachować ligowy byt i rozpoczęto budowę nowej ekipy, już zgodnie z sugestiami trenera Patrika Liljestranda. Skład odchudzono, wymieniono lewoskrzydłowych, pozyskano czołowego strzelca Superligi (Robert Kamyszek) i bramkarza z uznanym nazwiskiem (Mikołaj Krekora). Gdy dodamy do tego dotychczasową kadrę z dwoma reprezentantami kraju Maciejem Pilitowskim i Markiem Szperą, to MKS wydaje się mocnym kandydatem do ósemki.
Pogoń jak co roku nie szalała. Utrzymała wyjściowy skład i wzmocniła się Ukraińcem Antonem Terekhofem, mającym na koncie epizody w Lidze Mistrzów w barwach Motoru. Właśnie obsada bramki była największą bolączką Portowców. Przed walką o utrzymanie pozyskano Mateusza Gawrysia z Warmii Olsztyn, który sprawdził się w roli strażaka i zostanie w Szczecinie na dłużej.
Przybyli: Robert Kamyszek (lewy rozgrywający) - Arka Gdynia Paweł Gąsiorek (lewoskrzydłowy) - Nielba Wągrowiec Mikołaj Krekora (bramkarz) - MKS Wieluń Casper Liljestrand (Szwecja, bramkarz) - IFK Ystads (Szwecja) Mykola Maliarewicz (Białoruś, lewoskrzydłowy) - Gwardia Koszalin Konrad Pilitowski (środkowy rozgrywający) - SMS ZPRP Gdańsk / Nike Ciechanów
Odeszli: Paweł Adamczak (rozgrywający) - Szczypiorniak Gorzyce Wielkie? Piotr Adamczak (prawy rozgrywający) - SPR Stal Mielec Bartosz Wojdak (prawy rozgrywający) - SPR Stal Mielec Michał Bałwas (lewoskrzydłowy) - ? Michał Czerwiński (lewoskrzydłowy) - Grunwald Poznań? Paulo Grozdek (Chorwacja, lewy rozgrywający) - SPR PWSZ Tarnów Łukasz Kobusiński (obrotowy) - koniec kariery Arciom Padasinow (Białoruś, bramkarz) - Billere Handball (Francja) Błażej Potocki (bramkarz) - ? Dariusz Rosiek (prawy rozgrywający) - koniec kariery ?
Przybyli: Mateusz Gawryś (bramkarz) - Warmia Energa Olsztyn Anton Terekhof (Ukraina, bramkarz) - HC Motor Zaporoże (Ukraina)
Odeszli: Marek Bartosik (bramkarz) - MKS Zagłębie Lubin Patryk Miłek (środkowy rozgrywający) - ? Marcin Teterycz (bramkarz) - ? Gwardia Koszalin Sebastian Zapora (bramkarz) - ?
Wypożyczenia: Wojciech Jońca (środkowy rozgrywający) - Gwardia Koszalin
Zdemontowani
Zapowiadają się trudne miesiące w Gdańsku. Wybrzeże prawdopodobnie straci sponsora tytularnego, Energę. Do Zabrza odszedł zdecydowany lider Adrian Kondratiuk (wicekról strzelców), nie udało się wygospodarować środków na zatrudnienie Mariusza Jurkiewicza i utytułowany rozgrywający tylko przez moment figurował na papierze jako zawodnik Wybrzeża. Budżet chyba uda się dopiąć, ale kadrowo Wybrzeże wygląda przeciętnie. W klubie zostali nawet Mateusz Wróbel i Wojciech Prymlewicz, którzy niedawno dostali wolną rękę.
W Lubinie stabilnie finansowo, za to z mocno przetrzebioną kadrą. Ci bardziej wyróżniający, oszlifowani przez trenera Bartłomieja Jaszkę, trafili do Azotów i Górnika, na klubowe konto wpłynął zastrzyk gotówki. Biznesowo wszystko się zgadza, sportowo już niekoniecznie. Liderów mają zastąpić gracze z pierwszej ligi. Miedziowi stali się po prostu trampoliną do możniejszych zespołów. Znów wiele wskazuje na walkę o utrzymanie. Jak zawsze...
Przybyli: Mariusz Jurkiewicz (rozgrywający) - PGE VIVE Kielce Damian Didyk (prawy rozgrywający) - SPR GKS Żukowo Paweł Malinski (obrotowy) - Sambor Tczew Patryk Pieczonka (rozgrywający) - SPR GKS Żukowo
Odeszli: Mariusz Jurkiewicz (rozgrywający) - PGE VIVE Kielce Adrian Kondratiuk (środkowy rozgrywający) - NMC Górnik Zabrze
Przybyli: Marek Bartosik (bramkarz) - Sandra SPA Pogoń Szczecin Jakub Bogacz (lewoskrzydłowy) - MTS Chrzanów Kamil Drobiecki (lewoskrzydłowy) - SPR PWSZ Tarnów Wojciech Hajnos (prawoskrzydłowy) - SPR Żukowo Marcin Schodowski (bramkarz) - Piotrkowianin Piotrków Tryb.
Odeszli: Jakub Moryń (środkowy rozgrywający) - KS Azoty Puławy Jakub Skrzyniarz (bramkarz) - NMC Górnik Zabrze Krystian Bondzior (prawoskrzydłowy) - NMC Górnik Zabrze Dawid Dawydzik (obrotowy) - KS Azoty Puławy Łukasz Kużdeba (lewoskrzydłowy) - SPR PWSZ Tarnów Patryk Małecki (bramkarz) - SPR PWSZ Tarnów Mikołaj Szymyślik (lewy rozgrywający) - CHEV Diekirch (Luksemburg)
Koniec nerwówki w Mielcu, plac budowy w Tarnowie
Napisać, że poprzedni sezon nie układał się po myśli Stali, to jak nie napisać nic. Było burzliwie, czasem porywczo (czterech trenerów), niestabilnie kadrowo. Przed startem grupy spadkowej w pośpiechu ściągano nowych graczy. Po horrorze w ostatniej kolejce i barażach z Nielbą Wągrowiec szczęśliwie udało się utrzymać w lidze.
Tym razem taktyka "kto żyw, ten na pokład" nie wchodzi w rachubę. Kadra będzie szersza, wyrównana. Do drużyny dołączył uznany ligowiec Piotr Adamczak, po roku w Tarnowie do Stali wrócił jeden z symboli, Michał Chodara. Nad wszystkim ma czuwać trener Dawid Nilsson. Były reprezentant kraju nie obronił Superligi w Gdyni, ale zwłaszcza w końcówce sezonu Arka mogła się podobać. Z Wisły Płock wykupiono podstawowego bramkarza, Tomasza Wiśniewskiego.
Nowy skład, choć oparty na dotychczasowej kadrze, zbudował beniaminek z Tarnowa. Prawie wszystkie wzmocnienia łączy doświadczenie w Superlidze (mniejsze bądź większe). Szefem obrony będzie brązowy medalista ostatniego sezonu, Mindaugas Tarcijonas, wiele lat w polskiej elicie spędzili Łukasz Kużdeba i Patryk Małecki. Występów w Superlidze liznęli też Kamil Pedryc, Michał Grabowski i Paulo Grozdek. Jedyny debiutant to absolwent SMS-u Gdańsk, Wojciech Dadej. Środkowego reprezentacji Polski juniorów uważa się za kandydata na solidnego rozgrywającego. Kilka miesięcy temu do pierwszej kadry powołał go Piotr Przybecki. Dowodzenie po Ryszardzie Taborze przejął Marcin Markuszewski, były trener Spójni Gdynia.
Przybyli: Dawid Nilsson (trener) - Arka Gdynia Jakub Olszewski (środkowy rozgrywający) - Arka Gdynia Tomasz Wiśniewski (bramkarz) - Orlen Wisła Płock Bartosz Wojdak (prawy rozgrywający) - Energa MKS Kalisz Piotr Adamczak (prawy rozgrywający) - Energa MKS Kalisz Michał Chodara (środkowy rozgrywający) - SPR PWSZ Tarnów Michał Kozioł (środkowy rozgrywający) - SPR Stal II Mielec
Odeszli: Marcin Basiak (trener) - drużyny juniorskie Bartosz Kowalczyk (środkowy rozgrywający) - KS Azoty Puławy (powrót z wypożyczenia) Szymon Krajewski (prawoskrzydłowy) - Politechnika Anilana Łódź (powrót z wypożyczenia) Piotr Rutkowski (lewy rozgrywający) - Piotrkowianin Piotrków Tryb. (powrót z wypożyczenia) Matej Sarajlić (Chorwacja, prawy rozgrywający) - HC Linz AG (Austria)
Przybyli: Marcin Markuszewski (trener) Wojciech Dadej (środkowy rozgrywający) - SMS ZPRP Gdańsk/KPR Gryfino Paulo Grozdek (Chorwacja, lewy rozgrywający) - Energa MKS Kalisz Łukasz Kużdeba (lewoskrzydłowy) - MKS Zagłębie Lubin Patryk Małecki (bramkarz) - MKS Zagłębie Lubin Kamil Pedryc (obrotowy) - MTV Brunszwik (Niemcy) Mindaugas Tarcijonas (Litwa, obrotowy) - KPR Gwardia Opole Michał Grabowski (prawoskrzydłowy) - PGE VIVE Kielce
Odeszli: Ryszard Tabor (trener) - MOSiR Bochnia Kamil Drobiecki (lewoskrzydłowy) - MKS Zagłębie Lubin Michał Chodara (środkowy rozgrywający) - SPR Stal Mielec