Pjongczang 2018: Amerykanki rozgromiły Rosjanki. Razem z Kanadyjkami są już w półfinale

Amerykańskie hokeistki zwyciężyły występujące pod flagą olimpijską Rosjanki 5:0 i są już pewne awansu do półfinału turnieju olimpijskiego w Pjongczangu. Razem z Kanadyjkami będą teraz oczekiwać na kolejne rywalki.

Rafał Smoliński
hokeistki reprezentacji USA Getty Images / Bruce Bennett / Na zdjęciu: hokeistki reprezentacji USA
W pierwszej części meczu Amerykanki nie forsowały zbytnio tempa, ale i tak osiągnęły przewagę na lodzie. Padł tylko jeden gol, którego strzeliła w 9. minucie Kacey Bellamy. Rosjanki sporadycznie przedostawały się do tercji obronnej rywalek. W całym spotkaniu zaledwie 13 razy posłały krążek na bramkę USA, ale Nicole Hensley pozostała niepokonana. Rosjanki nie zdobyły również żadnego gola w niedzielnym starciu z Kanadyjkami.

Hokeistki z USA przyspieszyły w drugiej tercji i od razu posypały się bramki. W 32. minucie dwa trafienia w ciągu sześciu sekund uzyskała Jocelyne Lamoureux-Davidson. Najpierw wykończyła ładną akcję, a następnie po wznowieniu gry w środku lodowiska przechwyciła krążek i jeszcze raz pokonała Walerię Tarakanową. W 35. minucie na 4:0 podwyższyła Gigi Marvin i Rosjanki wprowadziły do bramki Nadieżdę Morozową. Ona również nie zachowała czystego konta, bowiem w przedostatniej minucie meczu wynik ustaliła Hannah Brandt.

Amerykanki i Kanadyjki powalczą jeszcze w czwartek ze sobą o pierwsze miejsce w grupie A. Pewne jednak już jest, że obie ekipy wystąpią w półfinale, natomiast Olimpijki z Rosji i Finki utworzą pary ćwierćfinałowe ze Szwedkami i Szwajcarkami. Dwa zwycięskie zespoły dołączą do reprezentantek USA i Kraju Klonowego Liścia w półfinale.

USA - Sportowcy z Rosji 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)