Kajetan Kajetanowicz walczy w Meksyku. Polak musi gonić rywali

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / kajto.pl / Na zdjęciu: Kajetan Kajetanowicz
Materiały prasowe / kajto.pl / Na zdjęciu: Kajetan Kajetanowicz
zdjęcie autora artykułu

Po pięciu odcinkach specjalnych Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zajmują piąte miejsce w kategorii WRC2 w Rajdzie Meksyku. Strata Polaka do liderów jest niewielka. W stawce WRC przewodzi Esapekka Lappi.

Dzień rozpoczął słynny odcinek specjalny El Chocolate, na którym problemy techniczne samochodu dopadły liderów klasyfikacji generalnej mistrzostw, Otta Tanaka i Martina Jarveoję. Na odcinku koło urwali Pierre-Louis Loubet i Nicolas Gilsoul, jazdę zakończyli także Jourdan Serderidis i Frederic Miclotte, blokując przejazd dla kolejnych załóg. Oznaczało to, że dla walczących w kategorii WRC2 oes ten musiał zostać odwołany. Kolejne dwie próby, czyli OS 4 Ortega i OS 5 Las Minas rozegrane zostały bez większych kłopotów. Załoga Orlen Rally Team dwukrotnie uzyskiwała piąty czas i przed popołudniową pętlą zajmuje taką samą pozycję, tracąc 19 sekund do liderów, Lindholma i Hamalainen. Na drugiej pozycji są Greensmith i Andersson (+3,0 s), za nimi Fourmaux i Coria (+4,9 s). - Jesteśmy po pierwszej pętli Rajdu Meksyku. Myślę, że feeling jest niezły, ale nie perfekcyjny, więc chciałbym się poprawiać. Staram się jechać bez dużego ryzyka, ale jest sporo niespodzianek, więc moja jazda zawiera trochę więcej marginesu bezpieczeństwa. Jeżeli będę chciał przyspieszyć, to oczywiście może to ulec zmianie i proporcje się zmienią - powiedział Kajetan Kajetanowicz.

ZOBACZ WIDEO: Polak dokonał niemożliwego. Wylądował samolotem na szczycie drapacza chmur

Ustronianin podkreślił, że bardzo ważne jest dla niego unikanie kłopotów. - Cieszę się, że jedziemy bez problemów, cały czas na drodze. Mamy 19 sekund straty do lidera, nie jest to dużo, ale oczywiście trzeba byłoby przyspieszyć, żeby zacząć liczyć się w walce o zwycięstwo. Nie czuję się jeszcze zbyt pewnie w szybkich partiach. To jest mój pierwszy rajd od Japonii, więc potrzebuję trochę czasu, żeby się rozkręcić, ale wszystko działa perfekcyjnie, także nie widzę przeszkód, żeby tak się stało - dodał Kajetanowicz.

W stawce WRC na czele wysunął się Esapekka Lappi, który skorzystał na problemach Otta Tanaka. Fin w tej chwili ma 1,4 s przewagi nad Sebastienem Ogierem. Trzeci jest Elfyn Evans ze stratą 12,5 s do lidera. Problemy ma za to Kalle Rovanpera. Aktualny mistrz świata traci 29,2 s do pierwszej pozycji.

Po przerwie serwisowej załogi ponownie zmierzą się na próbach El Chocolate (29,07 km), Ortega (15,71 km) i Las Minas (13,79 km). Na koniec dnia pokonają jeszcze krótkie oesy Las Dunas Superspecial (3,53 km) oraz Distrito León Mx (1,30 km).

WRC - Rajd Meksyku - wyniki po 5. oesach:

Pozycja Kierowca Samochód Czas/strata
1Esapekka LappiHyundai i20 N Rally141:20.4
2Sebastien OgierToyota Yaris GR Rally1+1.4
3Elfyn EvansToyota Yaris GR Rally1+12.5
4Dani SordoHyundai i20 N Rally1+13.1
5Thierry NeuvilleHyundai i20 N Rally1+23.2
6Kalle RovanperaToyota Yaris GR Rally1+29.2
7Emil LindholmSkoda Fabia Rally2 evo+1:57.3
8Gus GreensmithSkoda Fabia RS Rally2+2:00.3
9Adrien FourmauxFord Fiesta Rally2+2:02.2
10Oliver SolbergSkoda Fabia RS Rally2+2:08.4
11Kajetan KajetanowiczSkoda Fabia Rally2 evo+2:16.3

Czytaj także: - Robert Kubica zapisze się w historii? Rozpoczyna drogę po realizację marzenia - Tak Rosjanin ograł TSUE. Kompromitacja unijnych prawników

Źródło artykułu: WP SportoweFakty