Mistrz świata zastąpi Ogiera w Mikołajkach. Toyota szybko zareagowała po wypadku Francuza

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Red Bull / Na zdjęciu: Kalle Rovanpera
Materiały prasowe / Red Bull / Na zdjęciu: Kalle Rovanpera
zdjęcie autora artykułu

Kalle Rovanpera zastąpi Sebastiena Ogiera w ORLEN 80. Rajdzie Polski. Francuz musiał zrezygnować z rywalizacji na Mazurach po niegroźnym wypadku, do jakiego doszło we wtorek podczas zapoznania z trasą odcinka specjalnego Gołdap.

Rajd Polski

W tym artykule dowiesz się o:

Powołana w trybie awaryjnym fińska załoga otrzymała oficjalną zgodę na start w polskiej rundzie WRC. Po wylądowaniu na lotnisku w Szymanach Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen niezwłocznie zjawią się w Mikołajkach, by w środę i czwartek (26-27 czerwca) przeprowadzić zapoznanie z trasą odcinków specjalnych według indywidualnego harmonogramu.

Dla 23-letniego zawodnika będzie to debiut na mazurskich szutrach. Pochodzący z Jyvaskyla kierowca nie rywalizował jeszcze w Polsce, choć przed laty miał okazję testować samochód na asfaltowych drogach na Dolnym Śląsku.

Rovanpera ma na swoim koncie 68 startów w rundach mistrzostw świata, w tym 48 za kierownicą samochodów najwyższej kategorii (WRC, a następnie Rally1). Fin zadebiutował w WRC w 2017 roku podczas Rajdu Walii, mając zaledwie 17 lat i 25 dni. W tym samym roku został mistrzem Łotwy. Dwa lata później zwyciężył w klasyfikacji WRC2 Pro. Łącznie odniósł dwanaście zwycięstw w rundach WRC. Pierwszy triumf wywalczył w 2021 roku w Rajdzie Estonii. Mistrzem świata został w sezonach 2022-2023.

ZOBACZ WIDEO: "Prosto z Euro". Trudna grupa usprawiedliwieniem? "Każdy by chciał, aby reprezentacja grała lepiej"

Obecnie Kalle Rovanpera, który jest najmłodszym rajdowym mistrzem świata w historii, nie ściga się regularnie w WRC. Fin postanowił zrobić sobie odpoczynek od pełnego cyklu występów, tłumacząc to zmęczeniem po kilku latach intensywnej kariery. Pozostaje jednak związany kontraktem z Toyotą.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Sebastiena Ogiera. Francuz od kilku sezonów nie ściga się regularnie w WRC i wybiera występy w pojedynczych rajdach. 40-latek ma słabość do mazurskich tras i dwukrotnie wygrywał już Rajd Polski. W tym sezonie liczył na kolejny triumf, ale na przeszkodzie stanął wypadek podczas zapoznania.

ORLEN 80. Rajd Polski rozpocznie się w czwartek (27 czerwca) i potrwa do niedzieli (30 czerwca). Polski klasyk po siedmiu latach przerwy ponownie gości w kalendarzu rajdowych mistrzostw świata WRC.

Czytaj także: - Potężna strata Ferrari. Szykuje się głośny transfer w F1 - Możliwy zwrot ws. transferu w F1. Kierowca wycofa się z porozumienia?

Źródło artykułu: WP SportoweFakty