Autosport: Robert Kubica jednym z najlepszych w WRC

Robert Kubica zajął wysokie szóste miejsce w klasyfikacji najlepszych kierowców minionego sezonu WRC według branżowego magazynu "Autosport". Zwyciężył mistrz świata Sebastien Ogier.

Rafał Lichowicz
Robert Kubica / Robert Kubica

Zestawienie 10 najlepszych kierowców poprzedniego sezonu WRC zostało przygotowane przez Davida Evansa, dziennikarza od lat specjalizującego się w tematyce rajdów samochodowych. Zdaniem Brytyjczyka Robert Kubica mimo odległej pozycji w klasyfikacji generalnej WRC (12.) zasługuje na to, aby być traktowanym jako jeden z czołowych zawodników serii.

Krakowianin w zestawieniu "Autosportu" został sklasyfikowany na wysokim 6. miejscu. Według Evansa Kubica był w minionym sezonie najlepszym kierowcą dysponującym podwoziem Fiesty WRC. Ponadto wyprzedził w zestawieniu fabrycznych kierowców Citroena (Mads Ostberg) i Hyundaia (Thierry Neuville).

- Co zdumiewające, są osoby, które wciąż kwestionują jego umiejętności - stwierdził Evans w uzasadnieniu 6. miejsca dla Kubicy.

- Mam pomysł: kiedy spadnie śnieg, weźcie swoje auto, wyłączcie wszystkie elektroniczne systemy wspomagające i spróbujcie na ręcznym wejść w zakręt i opanować auto. Och.... i zróbcie to trzymając w jednej ręce kubek z kawą. Biorąc pod uwagę jego ograniczenia, to właśnie robi Kubica - dodał.

Kubica w sezonie 2015 występował w WRC z prywatnym zespołem. Mimo silnej konkurencji przede wszystkim ze strony fabrycznych ekip, zdołał wygrać osiem odcinków specjalnych. Na drodze do kolejnych zatrzymywały go często problemy z samochodem.

- W tym roku, gdy wszystko było u niego w porządku, pokazywał czemu uważano, że byłby mistrzem świata F1. Jeśli byłaby jakaś sprawiedliwość na świecie, to zostałby rajdowym mistrzem świata - uznał Evans.

W tegorocznym zestawieniu 10 najlepszych kierowców WRC zwyciężył Sebastien Ogier z ekipy Volskwagena. Mistrz świata wyprzedził Krisa Meeke z Citroena oraz Jariego-Mattiego Latvalę (VW). Kolejne miejsca zajęli Hayden Paddon oraz Andreas Mikkelsen.

#dziejesiewsporcie: nowa dyscyplina robi furorę w Japonii