Kajetan Kajetanowicz trzeci raz z rzędu rajdowym mistrzem Europy!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Na zdjęciu: Kajetan Kajetanowicz (z prawej) i Jarosław Baran
Materiały prasowe / Na zdjęciu: Kajetan Kajetanowicz (z prawej) i Jarosław Baran
zdjęcie autora artykułu

Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran po pierwszym etapie Rajdu Lipawy, ostatniej rundy cyklu ERC, mogą świętować trzecie w karierze mistrzostwo Starego Kontynentu!

Kajetan Kajetanowicz przewodził pewnie w klasyfikacji generalnej mistrzostw Europy jeszcze przed ostatnią rundą sezonu na Łotwie. W sobotę załoga Lotos Rally Team pilotowana przez Jarosława Barana jechała ostrożnie skupiając się na dotarciu do mety. Na kończącym dzień superoesie w Lipawie otrzymali jednak prezent od najgroźniejszych rywali.

Krótki odcinek w centrum ostatniej rundy cyklu ERC zakończył się bowiem wypadkiem Bruno Magalhaesa, który miał największe szanse na dogonienie Kajetanowicza w mistrzostwach. Portugalczyk tym samym oddał tytuł w ręce polskiej załogi.

Kajetan Kajetanowicz triumfował w tegorocznym cyklu na trasach Rajdu Akropolu. Ponadto kierowca z Ustronia stanął na drugim stopniu podium w Rzeszowie, Rzymie i na Wyspach Kanaryjskich.

To trzeci z rzędu tytuł mistrza Europy wywalczony przez Kajetanowicza. Przed Polakiem podobnej sztuki nie dokonał jeszcze żaden kierowca. 38-latek został trzecim zawodnikiem w historii obok Luki Rossettiego i Sobiesława Zasady, który może pochwalić się trzema tytułami mistrza Starego Kontynentu.

Pierwszy dzień Rajdu Lipawy na pozycji lidera klasyfikacji generalnej zakończył Nikołaj Griazin. Rosjanin wygrał 3 z 6 odcinków specjalnych (odwołano jeden superoes). Drugie miejsce zajmuje Kalle Rovanpera. Trzeci ze stratą blisko minuty jest Kajetan Kajetanowicz.

Drugi etap zostanie rozegrany w niedzielę. Zawodnicy będą rywalizować na trasach sześciu odcinków specjalnych o łącznej długości 88 kilometrów. Po ich zakończeniu zostaną przyznane punkty dla najlepszych kierowców na etapie oraz w klasyfikacji generalnej.

Czołówka Rajdu Lipawy po 1. etapie:

P.KierowcaSamochódCzas/strata do lidera
1Nikołaj GriazinŠkoda Fabia R534:19.6
2Kalle RovanperaFord Fiesta R5+18.3
3Kajetan KajetanowiczFord Fiesta R5+59.3
4Łukasz HabajFord Fiesta R5+1:18.6
5Pepe LopezPeugeot 208 T16+1:25.6
6Jose SuarezPeugeot 208 T16+1:28.5

ZOBACZ WIDEO Rajd Nadwiślański: Filip Nivette z przytupem sięgnął po tytuł

Źródło artykułu: