Rajd Wysp Kanaryjskich: Łukjaniuk zdominował stawkę. Grzegorz Grzyb najlepszy z Polaków

Aleksiej Łukjaniuk zwyciężył w drugiej rundzie mistrzostw Europy - Rajdzie Wysp Kanaryjskich z kompletem 39 punktów. Do mety dojechało czterech polskich kierowców. Najwyższą lokatę zajął Grzegorz Grzyb.

Rafał Lichowicz
Aleksiej Łukjaniuk Materiały prasowe / Na zdjęciu: Aleksiej Łukjaniuk
Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautov zdominowali rywalizację na hiszpańskiej wyspie wygrywając piątkowy i sobotni etap. Rosyjski duet w drodze po siódmą wygraną w karierze w ERC zwyciężył 10 z 14 odcinków specjalnych drugiej rundy tegorocznych ME.

Na drugiej pozycji sklasyfikowany został rodak triumfatora, startujący z łotewską licencją, Nikołaj Griazin. Najwyżej sklasyfikowany kierowca Skody stracił do Łukjaniuka ponad 50 sekund.

Miejsce na podium obronił Fabian Kreim, który w sobotę jechał znacznie lepszym tempem niż Jose Suarez. Hiszpan jeszcze w piątek tracił do podium niecałe 3 sekundy, by dojechać do mety z łącznym czasem gorszym od Niemca o blisko 19 sekund.

Na piątej pozycji sklasyfikowany został Laurent Pellier. Francuz był najszybszym kierowcą Peugeota. Prawie 15 sekund do załogi znad Sekwany stracił najlepszy z Polaków Grzegorz Grzyb, który zajął 6. miejsce w generalce i piąte na drugim etapie.

Punktowaną dziesiątkę zamknął Łukasz Habaj. Kierowca Rallytechnology w sobotę wdrapał się na podium aż dwóch odcinków specjalnych, ustępując na nich tylko Łukjaniukowi. Cztery lokaty niżej w klasyfikacji generalnej jest Hubert Ptaszek. W drugiej dziesiątce rajd ukończył również Aleks Zawada.

Po dwóch rundach mistrzostw Europy zdecydowanym liderem cyklu jest Aleksiej Łukjaniuk. Rosjanin do wygranej na Azorach dołożył triumf na Wyspach Kanaryjskich i ma na koncie 76 na 78 możliwych punktów. Tytułu za sezon 2017 nie broni w tym roku Kajetan Kajetanowicz.