KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rajd Polski przeniesiony na 2021 rok. Wszystko przez pandemię

Polski Związek Motorowy, organizator Rajdu Polski podjął decyzję o przełożeniu tegorocznej edycji na sezon 2021, w którym przypada stulecie narodowego klasyka. Decyzja jest wynikiem sytuacji związanej z pandemią wywołaną przez koronawirusa.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
oes na Rajdzie Polski Materiały prasowe / rajdpolski.pl / Na zdjęciu: oes na Rajdzie Polski
Przełożenie Rajdu Polski na przyszły sezon nastąpiło w wyniku wspólnych analiz organizatora rajdu oraz Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) i Eurosport Events, który pełni rolę promotora mistrzostw Europy.

Organizatorzy podejmowali liczne działania oraz konsultacje z promotorem cyklu, a także gospodarzami regionu celem znalezienia nowego terminu w kalendarzu ERC dla 77. Rajdu Polski zamiast pierwotnej daty 26-28 czerwca.

Sytuacja związana z COVID-19, w tym ograniczenia w ruchu transgranicznym, oraz niemożliwy do przewidzenia termin ich całkowitego odwołania nie pozwalają na realizowanie przedsięwzięć niezbędnych do przeprowadzenia rundy mistrzostw Europy oraz Polski. Mając przede wszystkim na uwadze bezpieczeństwo zawodników, kibiców, przedstawicieli mediów oraz osób zaangażowanych w organizację tej wielkiej międzynarodowej imprezy postanowiono o przełożeniu jej na przyszły rok.

ZOBACZ WIDEO: Bundesliga. Nieodpowiedzialne zachowanie piłkarza Herthy Berlin. "Każdy łapał się za głowę"

- Rajd Polski to każdego roku jedna z najważniejszych imprez w kalendarzu, nie tylko sportów motorowych w naszym kraju. Przygotowania do tak dużych międzynarodowych zawodów trwają niemal cały rok, a ich ukoronowaniem jest wydarzenie przyciągające rzesze kibiców z Polski i z zagranicy. Rajd to otwarta impreza o charakterze masowym i jej przeprowadzenie nie jest możliwe przy istniejących, trudnych do przewidzenia pod względem czasowym ograniczeniach - powiedział Michał Sikora, prezes PZM.

- Dla bezpieczeństwa zawodników oraz kibiców nie ma alternatywy i żaden kompromis nie był w tym przypadku nigdy brany pod uwagę. Po przeprowadzeniu licznych konsultacji z naszymi partnerami podjęliśmy jedyną w takiej sytuacji decyzję o przełożeniu 77. Rajdu Polski na przyszły rok. Już dziś zgłosiliśmy nasz rajd do przyszłorocznego kalendarza mistrzostw Europy. Pozostajemy naturalnie w Mikołajkach i na malowniczym Pojezierzu Mazurskim, które będą miejscem wyjątkowego jubileuszu - stulecia naszego klasyka - dodał Sikora.

Przedstawiciele ERC pracują w tej chwili nad skróconą wersją kalendarza na rok 2020. Biorąc pod uwagę sytuację, nie jest to łatwe zadanie. Wiele wskazuje na to, że Rajd Polski nie będzie jedyną odwołaną imprezą w mistrzostwach Europy w tym sezonie.

- Jesteśmy naturalnie zasmuceni, że mistrzostwa Europy nie odwiedzą w tym roku Polski, szczególnie, jeżeli weźmiemy pod uwagę ciężką pracę i działania, które zostały już podjęte, oraz ciepłe przyjęcie, którego zawsze doświadczamy. Nie możemy się jednak już doczekać 77. Rajdu Polski, który odbędzie się w 2021 roku i dołączenia do PZM podczas 100-lecia rajdu stanowiącego kamień milowy i wspaniałe osiągnięcie - powiedział Jean-Baptiste Ley, koordynator ERC.

W przyszłym roku Rajd Polski będzie obchodził jubileusz stulecia. Pierwszą edycję rajdu rozegrano w dniach 23-25 lipca 1921 roku na trasie o długości 576 kilometrów z podwarszawskich Marek do Białowieży i z powrotem. Wystartowało sześć załóg, a zwycięzcą został jeden z pionierów polskiej motoryzacji Tadeusz Heyne w samochodzie marki Dodge.

Czytaj także:
70. urodziny Formuły 1. Królowa motorsportu potrzebuje zmian
Ferrari stworzyło respirator dla chorych na COVID-19

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy jesteś zaskoczony decyzją organizatorów Rajdu Polski?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×