Rajd Polski. Setka na stulecia. Obsada mocna jak nigdy

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / rajdpolski.pl / Na zdjęciu: oes na Rajdzie Polski
Materiały prasowe / rajdpolski.pl / Na zdjęciu: oes na Rajdzie Polski
zdjęcie autora artykułu

Poprzedni triumfatorzy, kierowcy fabrycznych zespołów WRC, mistrz Europy, mistrzowie Polski oraz cała europejska i krajowa czołówka - lista zgłoszeń do Rajdu Polski zwiastuje niezwykle zaciętą rywalizację na szutrowych oesach wokół Mikołajek.

Rajd Polski

Rajd Polski, który w tym roku obchodzi swoją setną rocznicę, niezmiennie cieszy się ogromną popularnością wśród rajdowych załóg i zespołów. Podobnie, jak w sezonie 2019, także i w tym roku start w Mikołajkach zadeklarowały łącznie 102 duety kierowca/pilot. 76 załóg z tego grona powalczy o punkty do klasyfikacji mistrzostw Europy, a 46 także w ramach ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Z pierwszym numerem startowym do walki ruszy Aleksiej Łukjaniuk, dwukrotny rajdowy mistrz Europy i triumfator poprzedniej edycji polskiego klasyka. Rosjanin pojedzie Citroenem C3 Rally2 wraz z Aleksiejem Arnautowem.

W gronie ich najsilniejszych rywali wymienić należy duety z doświadczeniem z WRC - Andreas Mikkelsen/Ola Floene (Skoda Fabia Rally2), Craig Breen/Paul Nagle (Hyundai i20 R5) czy Nikołaj Griazin/Konstantin Aleksandrow (Volkswagen Polo GTI R5). Oprócz europejskiej czołówki, na starcie staną także kierowcy mający w swoim dorobku tytuł mistrza Polski, a więc Wojciech Chuchała (2014), Grzegorz Grzyb (2015 i 2018) oraz Mikołaj Marczyk (2019), reprezentujący Orlen Team w mistrzostwach Europy.

ZOBACZ WIDEO: "Pamiętam, jak skończyło się w 2018". Wojciech Szczęsny ostrożnie, ale z optymizmem o potencjale Polaków na Euro 2020

Zawodnicy zmierzą się na 14 odcinkach specjalnych o łącznej długości ponad 202 km. Co ciekawe, nie wszystkie z prób sportowych to oesy szutrowe. Ważną nowością jest finał rajdu w Warszawie, na słynnej, wyłożonej kostką brukową ulicy Karowej.

- Przed nami wspaniałe wydarzenie, stulecie Rajdu Polski, które chcemy w specjalny sposób uczcić. Stąd koncepcja powrotu do korzeni, z metą w Warszawie, na błoniach PGE Narodowego, czyli w miejscu ważnym dla całego środowiska sportowego w naszym kraju. A wcześniej - odcinek Rally Poland 100th anniversary, czyli transmitowane na żywo widowisko na Karowej - powiedział Michał Sikora, prezes PZM podczas konferencji poprzedzającej Orlen 77. Rajd Polski.

- PKN Orlen to największy sponsor sportu w Polsce. Rajdy samochodowe to dyscyplina związana z naszym podstawowym profilem działalności, więc nie mogło nas zabraknąć podczas najważniejszego wydarzenia motorsportowego w Polsce - podzielił się swoją opinią Daniel Obajtek, prezes Orlenu, który chciałby aby Rajd Polski powrócił do kalendarza WRC.

PKN Orlen będzie obecny w Mikołajkach nie tylko jako partner zawodów, lecz także na trasie odcinków specjalnych za sprawą załóg Orlen Team - Mikołaja Marczyka z Szymonem Gospodarczykiem oraz Kacpra Wróblewskiego z Kubą Wróblem (oba duety w Skodach Fabia Rally2 Evo).

- Jeżdżę na Rajd Polski nieprzerwanie od 2005 r. Najpierw jako kibic, a teraz jako zawodnik Orlen Team, który z dumą reprezentuję. Moim celem jest zdobycie jak największej liczby punktów do klasyfikacji mistrzostw Polski, na których się skupiamy. A wymarzony wynik? Dwie załogi Orlen Team na dwóch najwyższych stopniach podium Rajdu Polski - mówiŻ Kacper Wróblewski, kierowca rajdowy.

- Jesteśmy zaskoczeni i dumni z tego, że tak wielu znakomitych zawodników i tak wiele świetnych zespołów zdecydowało się na start w Orlen 77. Rajdzie Polski. Wrażenie robi nie tylko sama liczba 102 załóg, ale też ich poziom oraz doświadczenie. Pod względem sportowym poprzeczka jest zawieszona niezwykle wysoko, co zwiastuje zaciętą i ekscytującą walkę - powiedział Krzysztof Maciejewski, dyrektor Orlen 77. Rajdu Polski.

Rywalizacja w Orlen 77. Rajdzie Polski rozpocznie się w piątek, 18 czerwca o 15:00 od odcinka kwalifikacyjnego Tałty. Dobry wynik na liczącej 3,26 km próbie ma duże znaczenie w Rajdzie Polski, ponieważ najszybsi zawodnicy zyskują przywilej wyboru optymalnej pozycji startowej do pierwszego etapu rajdu.

W piątkowy wieczór załogi zmierzą się jeszcze na torze Mikołajki Arena, a w sobotę przeniosą się na klasyczne, szutrowe odcinki specjalne na wschód od Mikołajek. Każda z prób (Świętajno – 18,2 km, Olecko – 17,16 km oraz Wieliczki – 28,7 km) będzie pokonywana dwukrotnie. Etap zakończy kolejne starcie na Mikołajki Arenie.

Na niedzielny poranek zaplanowane są dwie pętle złożone z oesów Gmina Mrągowo (15,55 km) oraz Mikołajki Max (9,34 km), po których zawodnicy ruszą do stolicy. Po drodze do Warszawy pokonają jeszcze przedostatni odcinek w okolicach Przasnysza (17,9 km), a po przyjeździe do stolicy sprawdzą się na ulicy Karowej (1,96 km). Meta rajdu - od godz. 19:00 na błoniach PGE Narodowego.

Czytaj także: Mercedes ma dwa różne bolidy? Zaskakująca teoria Ferrari coraz bliżej zwycięstwa. Imponujący progres

Źródło artykułu: