Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Baja Poland: 134 samochody, motocykle i quady

Aż 134 samochody, motocykle i quady wezmą udział w nadchodzącej rundzie Pucharu Świata w rajdach terenowych - Baja Poland.
Maciej Rowiński
Maciej Rowiński
Jakub Przygoński Materiały prasowe / Marian Chytka / Na zdjęciu: Jakub Przygoński

Po wizytach w mroźnej Rosji, pustynnych Katarze i Abu Zabi, czy nieco mniej egzotycznych Włoszech, Hiszpanii i Węgrzech, Puchar Świata FIA w Rajdach Terenowych przenosi się do Polski, gdzie w pierwszy weekend września odbędzie się ORLEN Baja Poland.

Najbardziej prestiżowy rajd terenowy w naszym kraju po raz szósty w historii będzie stanowił arenę rywalizacji o cenne punkty w Pucharze Świata FIA - najważniejszym serialu w tej dziedzinie sportów motorowych.

Impreza z bazą w Szczecinie i próbami sportowymi w okolicach Dobrej, Lubieszyna i przede wszystkim na poligonie w Drawsku Pomorskim rozpocznie się w piątek 1 września o godzinie 16:30. Zakończenie rywalizacji przewidziano na niedzielne popołudnie, a w gronie faworytów do zwycięstwa w tym niezwykle wymagającym rajdzie znajduje się, oprócz lidera cyklu Nassera Al-Attiyaha, dwóch Polaków: Jakub Przygoński - wicelider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a także Krzysztof Hołowczyc, który kolejny rok z rzędu z okazji ORLEN Baja Poland robi wyjątek od reguły, wracając do aktywnej rywalizacji za kierownicą swojego MINI ALL4 Racing.

Baja Poland 2017 będzie stanowić także rundę Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych (FIA-CEZ), Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych (RMPST), Mistrzostw Republiki Czeskiej w Rajdach Terenowych (MMCR) i Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych (RPPST). Po raz pierwszy w historii na zachodniopomorskich próbach sportowych będziemy mogli podziwiać także rywalizację w Dacia Duster Cup - monomarkowym pucharze stworzonym z myślą o możliwości rozwoju młodych zawodników, którego ambasadorem jest nie kto inny, jak Krzysztof Hołowczyc.

ZOBACZ WIDEO: Rajd Barum: Łukasz Habaj w natarciu

Ponadto, na trasie o jak najlepszy czas będą rywalizować także motocykliści zgłoszeni do Pucharu Polski w Rajdach Baja (PPRB). To wszystko sprawia, że na listach zgłoszeń do wszystkich cyklów znalazły się aż 134 pojazdy.

Tegoroczna edycja Baja Poland pozyskała nowego partnera tytularnego, którym został PKN ORLEN. Nie zmienia to jednak faktu, że głównym organizatorem rajdu jest Fundacji Baja Poland. Zmieniona i dłuższa jest także trasa, która podobnie jak w roku ubiegłym składa się z siedmiu prób sportowych. Najbardziej okazale prezentują się dwa sobotnie odcinki na poligonie w Drawsku Pomorskim, które w trakcie dwóch poprzednich lat „rozrosły” się aż o 140 kilometrów. Klasyczne dwa odcinki na poligonie drawskim liczą dziś w sumie 431,80 km. SS 2/3 Drawsko Pomorskie jest najdłuższą próbą w całym kalendarzu rajdów typu baja.

Biura rajdu, park serwisowy i miasteczko rajdowe zostały w tym roku wspólnie zlokalizowane na malowniczo usytuowanej rzecznej wyspie Łasztownia, gdzie z Wałów Chrobrego przeniesiony został również uroczysty start rajdu. Kompaktowa lokalizacja najważniejszych wydarzeń powinna ułatwić kibicom obserwowanie czołówki najszybszych kierowców Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych.

Wzorem ubiegłych lat, ORLEN Baja Poland rozpocznie się od superoesu na przedmieściach Szczecina, ze startem i metą przy ulicy Szafera. Wcześniej wszystkie załogi wezmą jednak udział w odcinku testowym, który będzie pierwszą okazją do obejrzenia rajdowych samochodów w akcji. Ten zapożyczony z rajdów płaskich element pojawił się w imprezach terenowych dopiero rok temu, jednak szybko zyskał aprobatę wszystkich kierowców, którzy mogą sprawdzić i ustawić swoje samochody przed rozpoczęciem właściwej rywalizacji.

W sobotę 2 września cała stawka przeniesie się do oddalonego od Szczecina o około 100 kilometrów Drawska Pomorskiego, gdzie odbędą się dwie najdłuższe próby w całym rajdzie, każda z nich liczy blisko 216 kilometrów. Park Serwisowy również przeniesie się w tym czasie w okolice poligonu wojskowego, co będzie stanowiło dodatkową atrakcję dla kibiców. Triumfatorów rajdu poznamy w niedzielę 3 września po rozegraniu kolejnych czterech prób sportowych o łącznej długości niecałych 60 kilometrów.

Najwięcej zwycięstw na swoim koncie w Baja Poland ma Krzysztof Hołowczyc, który triumfował w Szczecinie pięciokrotnie (2010, 2011, 2012, 2014, 2015). Po jednej wygranej odnotowali Balazs Szalay z Węgier (2009), Aleksander Żełudow z Rosji (2013), a także Nasser Al-Attiyah z Kataru (2016).

Wśród zgłoszonych zawodników nie zabrakło oczywiście wspomnianego wyżej zwycięzcy ubiegłorocznej edycji, któremu po raz kolejny szyki pokrzyżować będą chcieli Krzysztof Hołowczyc i Kuba Przygoński. Ten ostatni w bieżącym sezonie przypieczętował swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata FIA w Rajdach Terenowych stając na najwyższym stopniu podium w czerwcowym Italian Baja.

Harmonogram ORLEN Baja Poland 2017 (skrót)

Czwartek, 31 sierpnia:
09:00 – 21:00 odbiór administracyjny
10:00 – 22:00 Badanie Kontrolne 1

Piątek, 1 września:
09:00 – 13:00 odcinek testowy, ul. Szafera, Szczecin
14:30 publikacja listy startowej do 1. Etapu
16:30 uroczysty start rajdu, wyspa Łasztownia
18:00 superoes Szczecin, ul. Szafera, Szczecin

Sobota, 2 września:
8:15 OS 2 Drawsko Pomorskie
11:45 wjazd pierwszej załogi do parku serwisowego w Drawsku Pomorskim
13:45 OS 3 Drawsko Pomorskie
17:15 wjazd pierwszej załogi do parku serwisowego w Drawsku Pomorskim
20:30 przyjazd pierwszej załogi na metę 1. Etapu w Szczecinie

Niedziela, 3 września:
08:40 OS 4 Krzekowo
09:35 OS 5 Lubieszyn
10:30 wjazd pierwszej załogi do parku serwisowego w Szczecinie
12:30 OS 6 Krzekowo
13:25 OS 7 Lubieszyn
14:30 meta rajdu, uroczyste zakończenie, miasteczko rajdowe w Szczecinie

Kto wygra Baja Poland?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×