Iran wyrzucił przeciwnika z ósemki Ligi Narodów

Bardzo dobry mecz Persów w Gdańsku. Dzięki zwycięstwu 3:0 znaleźli się w najlepszej ósemce Ligi Narodów kosztem pokonanej Słowenii.

reprezentacja Iranu w siatkówce  Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: reprezentacja Iranu w siatkówce
Przed rozpoczęciem meczu grające nierówno drużyny sąsiadowały w tabeli Ligi Narodów. W bilansie obie miały po pięć wygranych i porażek. Słowenia zdobyła o punkt więcej niż Iran, dlatego to ona była na ósmym miejscu premiowanym awansem do ćwierćfinału. Iran znajdował się na dziewiątej lokacie "pod kreską" i planował zamianę ról w bezpośrednim starciu.

Persowie byli już przeciwnikami Polski w Gdańsku i odnieśli nieco zaskakujące zwycięstwo 3:2. Z kolei Słowenia zmierzy się z Biało-Czerwonymi na zakończenie turnieju w niedzielny wieczór. W starciach Słowenii z Iranem od 2017 do 2022 roku ani razu nie skończyło się na trzech setach. W poprzedniej edycji Ligi Narodów wygrał zespół z Europy 3:1, ale tym razem miał mało do powiedzenia na boisku.

Iran zachował więcej zimnej krwi w pierwszym secie, w którym prowadzenie przechodziło z jednej na drugą stronę siatki. Persowie wygrali 26:24 w krótkiej walce na przewagi, po czym poszli za uderzeniem. Druga partia była już jednostronna i siatkarze z Azji roznieśli przeciwnika 25:14.

Iran miał dużą przewagę pod względem skuteczności w ataku, a także częściej prowokował błędy po stronie przeciwnika. Amin Esmaeilnezhad mógł liczyć na wsparcie Amirhosseina Esfandiara, czy znanego z polskich hal Milada Ebadipoura. Obaj pomogli w odniesieniu zwycięstwa zdobyciem kilkunastu punktów. Trzecia partia zakończyła się wynikiem 25:21 dla Iranu.

Słowenia - Iran 0:3 (24:26, 14:25, 21:25)