Jeszcze więcej drużyn?! Absurdalny pomysł FIVB na reformę mistrzostw świata

Przedstawiciele Światowej Federacji Siatkówki najwyraźniej niewiele sobie robią z krytyki, jaka spływa na nich w ostatnim czasie ze strony środowiska. Jak donosi dziennikarz TVP Sport, Filip Czyszanowski, władze FIVB szykują absurdalną reformę MŚ.

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Kamil Semeniuk, Mateusz Bieniek, Marcin Janusz i Bartosz Kurek Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: Kamil Semeniuk, Mateusz Bieniek, Marcin Janusz i Bartosz Kurek
Działacze FIVB od lat eksperymentują z przepisami dotyczącymi największych siatkarskich imprez. Zazwyczaj ich pomysły okazują się nietrafione, a wprowadzone w życie, wywołują burzę i falę krytyki. Tak było m.in. z przepisami dotyczącymi tworzenia drabinki finałowej na mistrzostwach świata odbywających się w Polsce i Słowenii.

Kolejni utytułowani szkoleniowcy krytykują światowe władze za brak konsekwencji i jednolitego systemu rywalizacji podczas kolejnych MŚ. W wywiadzie dla naszego portalu, swoje niezadowolenie wyraził Nikola Grbić. Opinią na ten temat wygłosił również Andrea Anastasi. - Chciałbym, żebyśmy w końcu wszędzie mieli te same zasady. Nie rozumiem, czemu to ciągle zmieniamy - powiedział włoski szkoleniowiec w rozmowie ze sport.pl.

Jak donosi Filip Czyszanowski, przedstawiciele FIVB szykują kolejną rewolucję. Na tapetę ponownie wzięli turniej mistrzostw świata. Przedstawione pomysły wydają się jednak wyjątkowo absurdalne. Zwłaszcza ten, mówiący o powiększeniu grona uczestników do 32 zespołów! Już teraz bowiem potyczkę 14. w rankingu Turcji z 25. reprezentacją Chin obejrzało w Arenie Stozice zaledwie 90 kibiców!

ZOBACZ WIDEO: Kulisy meczu Polska - USA! Spodek odleciał! | #PODSIATKĄ VLOG Z KADRY #20
Zmiany mają dotyczyć także kalendarza. Przedstawiciele Światowej Federacji Siatkówki chcą uniknąć sytuacji, kiedy w danym roku wyłaniane są najlepsze ekipy globu na piłkarskich i siatkarskich boiskach. Turniej miałby być rozgrywany również co dwa lata.

Przypomnijmy, że dyskusje na temat kalendarza, CEV i FIVB prowadziły już wcześniej. Strategia na lata 2025-2032 zakłada przesunięcie MŚ z września/października na listopad/grudzień oraz z lat parzystych na nieparzyste (począwszy od 2027 roku) i rozgrywanie ich co dwa lata. Mistrzostwa kontynentalne z kolei zamiast w sierpniu/wrześniu miałyby być rozgrywane w grudniu w latach parzystych.

Klubowe Mistrzostwa Świata miałyby zostać przesunięte z grudnia na maj, a Liga Narodów podzielona na dwie części: pierwsza od końca sierpnia do połowy listopada, druga od początku stycznia do początku maja.

Uproszczeniu miałby ulec również proces kwalifikacji do imprez siatkarskich. Likwidacji uległyby turnieje kwalifikacyjne. Zamiast tego kwalifikacja drużyn na mistrzostwa świata i igrzyska olimpijskie następowałaby na podstawie wyników z mistrzostw kontynentalnych.

Czytaj także:
Tak się prezentuje drabinka kolejnej fazy MŚ
Były trener Polaków oburzony formatem mistrzostw. "To dla mnie niezrozumiałe"

Czy grono uczestników mistrzostw świata powinno zostać powiększone do 32 drużyn?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×