Mistrzostwa świata U-21: Drugie zwycięstwo i awans Polaków do kolejnej rundy

Reprezentacja Polski U-21 rywalizująca na mistrzostwach świata w Bahrajnie rozkręca się z meczu na mecz. Po piątkowym zwycięstwie nad Indiami 3:1, tym razem podopieczni Mateusza Grabdy w trzech setach odprawili Kanadyjczyków.

Jacek Pawłowski
Kuba Hawryluk (na 1 planie) Getty Images / Davide Di Lalla/LiveMedia/NurPhoto / Na zdjęciu: Kuba Hawryluk (na 1. planie)
Reprezentacja Polski U-19 przed dwoma laty sięgnęła po mistrzostwo świata, pokonując w finale Bułgarów. Nic dziwnego, że Biało-Czerwoni zaliczani są do grona faworytów turnieju w Bahrajnie. I jak dotąd nie zawodzą. W piątek pokonali bowiem Indie 3:1, a w sobotę potwierdzili, że rozkręcają się z meczu na mecz, w trzech setach odprawiając Kanadyjczyków.

Ekipa zza oceanu wydawała się groźniejsza od piątkowego przeciwnika, w praktyce nic takiego jednak nie miało miejsca. W pierwszych dwóch setach jedynie przez krótką chwilę rywale zdołali zbliżyć się do naszych siatkarzy na niebezpieczny dystans dwóch punktów. Przez większość czasu podopieczni Mateusza Grabdy posiadali jednak inicjatywę i kontrolowali przebieg meczu. Spora w tym zasługa doskonałej zagrywki Kamila Szymendery oraz skutecznej gry na skrzydłach duetu Tytus Nowik - Piotr Śliwka. Ten drugi coraz śmielej podąża śladami starszego brata Aleksandra i powoli wyrasta na lidera drużyny młodzieżowej.

Nieco emocji mieliśmy w trzecim secie, kiedy to Polacy niespodziewanie zmuszeni byli gonić przeciwnika. Sporo problemów Biało-Czerwonym sprawiały serwisy Cory’ego Schoenherra i Samuela Ludwiga. W pewnym momencie różnica pomiędzy zespołami wynosiła cztery punkty (12:8). Zawodnicy Mateusza Grabdy jednak nie spanikowali i dzięki spokojnej i konsekwentnej grze błyskawicznie doprowadzili do remisu (16:16). W drugiej połowie partii gra nieco się wyrównała, ale podobnie jak w drugiej odsłonie meczu, Kanadyjczycy nie wytrzymali nerwowo, pogrążając się poprzez błędy własne.

Sobotni triumf praktycznie zapewnił Polakom awans do kolejnej turnieju. W niedzielę Biało-Czerwonych czeka prestiżowe starcie z Bułgarami, które zadecyduje o pierwszym miejscu w grupie. Będzie to również rewanż za finał mistrzostw świata U-19 sprzed dwóch lat, kiedy to nasz zespół w finale pokonał rywali 3:1. Obie ekipy również i tym razem zaliczane są do grona faworytów w walce o medale.

Kanada - Polska 0:3 (14:25, 17:25, 21:25)

Kanada: Schoencherr, Schmidt, Mills, Greves, Sargent, Dueck, Jehle (libero) oraz Gingera, Musschoot, Ludwig;

Polska: Śliwka, Nowik, Majchrzak, Kufka, Kubicki, Szymendera, Hawryluk (libero) oraz Olszewski.

Wyniki dotychczas rozegranych spotkań i tabela gr. C:

Indie - Polska 1:3 (17:25, 14:25, 25:20, 19:25)

Kanada - Bułgaria 1:3 (12:25, 25:21, 20:25, 25:27)

Bułgaria - Indie  3:1 (25:19, 22:25, 29:27, 25:13)

Z-P Punkty Sety
1. Polska 2-0 6 6:1
2. Bułgaria 2-0 6 6:2
3. Indie 0-2 0 2:6
4. Kanada 0-2 0 1:6

Turniej w Manamie (Bahrajn) potrwa w dniach 7-16 lipca 2023. Awans do kolejnej rundy wywalczą po dwie najlepsze drużyny, które zmierzą się ponownie w systemie "każdy z każdym" w grupach E i F. Awans do strefy medalowej wywalczą zespoły z pierwszych dwóch miejsc. Druga część fazy grupowej odbędzie się 11, 12 i 13 lipca. Półfinały zaplanowano na 15 lipca, mecze o medale dzień później.

Czy reprezentacja Polski stanie na podium MŚ U-21?