Mistrzowie Europy rozpoczynają sezon. Na początek mecz z sąsiadami

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / FIVB / Reprezentacja Polski siatkarzy
Materiały prasowe / FIVB / Reprezentacja Polski siatkarzy
zdjęcie autora artykułu

Polscy siatkarze już dziś zainaugurują sezon kadrowy, którego zwieńczeniem będą igrzyska olimpijskie w Paryżu. Zmagania na reprezentacyjnych boiskach rozpoczną od meczu towarzyskiego z naszym zachodnim sąsiadem.

W tym artykule dowiesz się o:

Ubiegły rok był obfity w sukcesy reprezentacji Polski siatkarzy. Drużyna Nikoli Grbicia najpierw po raz pierwszy triumfowała w rozgrywkach Ligi Narodów, a następnie po 14 latach odzyskała tytuł mistrza Europy. W październiku wywalczyła upragniony awans na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

To właśnie tegoroczna impreza w stolicy Francji jest tą docelową dla naszych siatkarzy. 27 lipca Biało-Czerwoni przystąpią do rywalizacji o drugie olimpijskie złoto w historii dyscypliny. Faza grupowa będzie trwała do trzeciego sierpnia. Ćwierćfinały zaplanowano na 5 sierpnia, natomiast półfinały zostaną rozegrane dwa dni później (7.08). Wielki finał odbędzie się 10 sierpnia.

Zanim jednak emocje rozpoczną się na dobre, polscy siatkarze muszą należycie przygotować się do olimpijskiego turnieju. Już dziś w katowickim "Spodku", z okazji Alei Gwiazd Siatkówki mistrzowie Europy rozegrają towarzyski mecz z reprezentacją Niemiec - drużyną prowadzoną przez Michała Winiarskiego, która w fantastyczny sposób wywalczyła sobie rok temu kwalifikację olimpijską. Nasi pewni udziału w Paryżu zachodni sąsiedzi również chcą zbudować formę na przełom lipca i sierpnia.

ZOBACZ WIDEO: Korzeniowski dostał w "tyłek", kiedy był dzieckiem. "Nie miałem nawet butów na trening"

Po zakończonym meczu z Niemcami polscy siatkarze przetransportują się do Sosnowca, gdzie jutro rozegrają mecz z Ukrainą. Będzie to ostatni mecz towarzyski, który będzie miał miejsce przed pierwszym turniejem siatkarskiej Ligi Narodów. Turniej odbędzie się w tureckiej Antalyi (22-26 maja). Rywalami Polaków będą Amerykanie, Kanadyjczycy, Holendrzy i Słoweńcy.

Po powrocie do kraju nasi siatkarze rozegrają jeszcze jeden mecz towarzyski z Ukrainą w Suwałkach (29 maja). W dniach 4-8 czerwca mistrzowie Europy wezmą udział w drugiej części turnieju VNL, który odbędzie się w japońskiej Fukuoce. Na Polaków czekają mecze z Bułgarią, Turcją, Japonią i Brazylią.

Ostatnim przystankiem fazy grupowej Ligi Narodów będzie Lublana. Obrońcy pucharu turnieju w stolicy Słowenii zmierzą się z Włochami, Argentyną, Kubą i Serbią.

Jako gospodarze, Polacy mają już zapewniony awans w finałach Ligi Narodów w Łodzi, który odbędzie się w dniach 27-30 czerwca. Oznacza to, że selekcjoner Nikola Grbić może w spokoju rotować składem i testować różnych zawodników podczas turnieju.

Polscy siatkarze przed wylotem do Paryża wezmą udział w tradycyjnym Memoriale im. Huberta Jerzego Wagnera (12-14 lipca, mecze z Niemcami i Słowenią, nie znany jest czwarty uczestnik - przyp. red.) i turnieju towarzyskim w Gdańsku (20-21 lipca), gdzie zmierzą się z USA i Japonią. Wciąż czekamy na czwartego uczestnika turnieju.

Harmonogram meczów reprezentacji Polski siatkarzy w 2024 roku:

  • 15.05 - Mecz towarzyski z Niemcami w Katowicach (Aleja Gwiazd Siatkówki), godz. 17:00
  • 16.05 - Mecz towarzyski z Ukrainą w Sosnowcu, godz. 18:00
  • 22-26.05 - Turniej Ligi Narodów w Antalyi
  • 29.05 - Mecz towarzyski z Ukrainą w Suwałkach, godz. 18:00
  • 04-08.06 - Turniej Ligi Narodów w Fukuoce
  • 19-23.06 - Turniej Ligi Narodów w Lublanie
  • 27-30.06 - Turniej finałowy Ligi Narodów w Łodzi
  • 12-14.07 - XXI Memoriał im. Huberta Jerzego Wagnera w Krakowie
  • 20-21.07 - Turniej towarzyski w Gdańsku
  • 27.07-10.08 - Igrzyska olimpijskie w Paryżu

Zapraszamy do śledzenia relacji LIVE z meczu towarzyskiego Polska-Niemcy na portalu WP Sportowe Fakty już dziś od godz. 17

Zobacz także: >Za to chwalą Polki. Włoskie media ostro po bolesnej porażce >Ależ wynik Polek! Jest awans na historyczne miejsce w rankingu FIVB!

Źródło artykułu: WP SportoweFakty