Superliga: Hit kolejki dla Lokomotiwu Nowosybirsk!

W ósmej kolejce Superligi ekipa Władimira Alekny przegrała 3:1 z Lokomotiwem Nowosybirsk. Siatkarze Gubernii Niżnego Nowogrodu zdołali wygrać tylko pierwszy set w starciu z Biełogorie Biełgorod.

Dorota Mleczak

Już od początku pierwszego seta zespół prowadzony przez Andrieja Woronkowa postawił trudne warunki przeciwnikowi. Na pierwszej przerwie technicznej gospodarze prowadzili aż pięcioma punktami, chwila na złapanie oddechu dobrze wpłynęła na siatkarzy z Kazania, bowiem zdołali odrobić straty. Udaną serię mistrza Rosji zakończył skuteczny blok Artema Wolwicza. W ataku brylował Oreol Camejo, który kończył większość piłek i to głównie dzięki niemu Lokomotiw prowadził 1:0. Druga partia rozpoczęła się podobnie jak pierwsza, problemy w przyjęciu i błędy w ataku Aleksieja Spiridonowa zmusiły trenera Zenitu do zmiany. Miejsce Spirika zajął Jewgienij Siwożelez, a jego obecność na boisku pozytywnie wpłynęła na drużynę. Jednak w końcówce lepsza okazała się ekipa z Nowosybirska, a wyróżniającą się postacią był Denis Zemczenok. W trzeciej odsłonie, tak jak w poprzednich ekipa Andrieja Woronkowa nie pozwoliła rywalom na wyprowadzenie skutecznej akcji. Powracający po kontuzji Jewgienij Siwożelez nie radził sobie w przyjęciu zagrywki i ponownie na boisku pojawił się Spiridonow, który jak się potem okazało był bohaterem tej partii. Dzięki zagrywce Maksima Michajłowa udało się nie tylko odrobić straty, ale wyjść na dwupunktowe prowadzenie. Zaciętą końcówkę asem serwisowym zakończył rosyjski przyjmujący. W czwartej części meczu siatkarze Lokomotiwu wygrali 25:15 nie pozostawiając żadnych złudzeń, kto w tej rywalizacji był lepszy.

Jednostronne spotkanie zobaczyli moskiewscy kibice, gdzie miejscowa drużyna podejmowała Prikamie Perm. Już od początku pierwszego seta ekipa Jurija Mariczewa przejęła inicjatywę w tym meczu. Na pierwszej przerwie technicznej Dynamo miało pięciopunktową przewagę. Gospodarze zdecydowanie lepiej prezentowali się w każdym elemencie i bez większych problemów wygrali seta 25:16. W drugiej partii głównie dzięki błędom klubu z Moskwy siatkarze Prikamie Perm mieli okazję na wyrównaną grę. Od drugiej przerwy technicznej były zespół Bartosza Kurka do końca seta utrzymywał bezpieczną przewagę, a ostatnie dwa punkty zagrywką zdobył Aleksandr Markin. Trzecią partię trzema asami serwisowymi rozpoczął Iwan Zajcew, który w ataku zastąpił Pawła Krugłowa. Siatkarze prowadzeni przez Władimira Stepanowicza byli gorsi od przeciwnika w każdym elemencie, szczególnie słaba skuteczność w ataku zaważyła o porażce dziesiątego zespołu Superligi. W drużynie gości słabo spisał się atakujący Paweł Awdoczenko, który na 11 ataków zakończył zaledwie dwa, natomiast w szeregach Dynama najlepiej spisała się para środkowych Maxwell Holt oraz Dmitrij Szczerbinin.

Wyniki VIII kolejki rosyjskiej Superligi
Kuzbass Kemerowo - Neftjanik Orenburg 3:0 (28:26, 25:21, 25:22)
Lokomotiw Nowosybirsk - Zenit Kazań 3:1 (25:20, 25:21, 24:26, 25:15)
Jugra Samotłor Niżniewartowsk - Ural Ufa 1:3 (23:25, 22:25, 25:17, 23:25)
Dynamo Krasnodar - Fakieł Nowy Urengoj 3:1 (25:15, 19:25, 25:17, 25:10)
VC Grozny - Gazprom-Jugra Surgut 1:3 (17:25, 25:21, 18:25, 19:25)
Dynamo Moskwa - Prikamie Perm 3:0 (25:16, 25:17, 25:16)
Gubernija Niżny Nowogród - Biełogorie Biełgorod 1:3 (25:22, 19:25, 15:25, 26:28)