LM: Kosmiczny mecz Wilfredo Leona i Maksima Michajłowa zapewnił triumf Zenitowi Kazań

Zenit Kazań pokonał w finale Ligi Mistrzów Trentino Diatec 3:2, choć pierwsze dwa sety padły łupem włoskiej drużyny. Obrońcy tytułu nie odrobiliby strat, gdyby nie doskonała postawa dwójki skrzydłowych.

W tym artykule dowiesz się o:

Leon był najlepiej punktującym zawodnikiem spotkania. Zgromadził na swoim koncie 27 punktów. 22 z nich zdobył atakiem, notując skuteczność na poziomie 67 procent. Co ciekawe, w tym elemencie nie popełnił choćby jednego bezpośredniego błędu (3 razy zablokowany). Do tego dorzucił 1 "oczko" blokiem i 4 zagrywką (ratio +19).

Michajłow zdobył 22 punkty, a w ofensywie zanotował nawet nieco wyższy wskaźnik efektywności niż Kubańczyk. Atakujący Zenitu otrzymał 26 okazji do ataku, z których 19 zakończył powodzeniem (69 proc.). Rywale nie zablokowali go ani razu. Nie popełnił także żadnej niewymuszonej pomyłki w ataku.

Niewiele gorzej od wspomnianej dwójki zaprezentowali się jednak skrzydłowi Trentino Diatec. Szczególnie dotyczyło to lewoskrzydłowych Tine Urnauta (14/25 - 56 proc.) i Olega Antonowa (13/23 - 57 proc.). Mecz z wysokiego "c" zaczął także Mitar Djuric, lecz z powodu obniżania lotów z seta na set jego końcowa skuteczność nie była tak imponująca (17/37 - 46 proc.)

W statystykach drużynowych oba zespoły także wypadły niezmiernie równo. Zawodnicy solidarnie stawiali na duże ryzyko w polu serwisowym. Zza linii dziewiątego metra wyrządzili sobie podobne szkody. Minimalnie większą liczbą asów popisali się gracze z Kazania (8 do 6), ale popełnili oni też nieco więcej błędów (25 do 21).

Obok wspomnianego już Leona (4 asy), najlepiej w zagrywce radzili sobie Michajłow, Simone Giannelli i Simon Van De Voorde (wszyscy po 2 punkty).

Choć klub z Trydentu minimalnie przegrał także rywalizację w bloku (6 do 7), Van De Voorde najlepiej punktował tym elementem, zatrzymując 4 ataki przeciwnika. 2 razy podobna sztuka udała się trzem siatkarzom Zenitu: Michajłowowi oraz środkowymi Andriejowi Aszczewowi i Aleksandrowi Gutsaljukowi.