Oto siatkarscy giganci. Są wśród nich Polacy

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty /  /
WP SportoweFakty / /
zdjęcie autora artykułu

Wszyscy mają ponad 210 centymetrów wzrostu. Każdy z nich poznał smak wielkiej siatkówki. Przedstawiamy zawodników, którzy wywoływali wśród rywali strach samymi parametrami fizycznymi. Są wśród nich Polacy.

Leandro Vissotto (nr 6)
Leandro Vissotto (nr 6)

Leandro Vissotto (Brazylia) - 212 cm

34-letni brazylijski atakujący spędził ostatnie miesiące we włoskim Gi Group Monza. Największe sukcesy w klubowej siatkówce odnosił również na Półwyspie Apenińskim, kiedy, w latach 2008-2010, był zawodnikiem Itasu Diatec Trentino. Z tym klubem dwukrotnie wygrał Ligę Mistrzów. Poznał też smak triumfu w Pucharze Włoch.

Przez kilka lat był podstawowym bombardierem reprezentacji Brazylii. Wywalczył z nią mistrzostwo i wicemistrzostwo świata (odpowiednio 2010 i 2014) oraz srebrny medal olimpijski (2012). Trzy razy triumfował też w Lidze Światowej.

Wyższym od niego rodakiem jest Renan Buiatti (217 cm). Nie osiągnął on jednak jeszcze spektakularnych wyników na arenie międzynarodowej.

Kay van Dijk (Holandia) - 215 cm

Holender również występuje na pozycji atakującego. W minionym sezonie reprezentował barwy tureckiego Ziraatu Bankasi Ankara. Daleko mu jednak do osiągnięć, jakimi może pochwalić się Vissotto.

Polscy kibice pamiętają go przede wszystkim z występów w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle. W PlusLidze spisywał się jednak poniżej oczekiwań, przez co spędził w naszym kraju zaledwie jeden sezon (2014/2015). Do jego największych sukcesów należą mistrzostwo Belgii (2008) i triumf w Lidze Środkowoeuropejskiej MEVZA (2011).

Aleksiej Kazakow (po prawej, źr. FIVB)
Aleksiej Kazakow (po prawej, źr. FIVB)

Aleksiej Kazakow (Rosja) - 217 cm

Przez wiele lat był filarem reprezentacji Rosji na pozycji środkowego. W jego kolekcji znajduje się ogromna liczba srebrnych i brązowych medali. Dwa z nich wywalczył na igrzyskach olimpijskich (2. miejsce w 2000, 3. w 2004 roku). Cztery razy stawał na drugim bądź trzecim stopniu podium w mistrzostwach Europy, a dziewięciokrotnie czynił to samo w Lidze Światowej.

Przez sześć lat (1998-2004) występował we włoskiej Serie A. W 2002 roku zdobył z Kerakkolem Modena mistrzostwo Włoch. Pozostałą część kariery spędził w rodzimych klubach.

Jego reprezentacyjnym kolegą był między innymi potężnie zbudowany atakujący Stanisław Dinejkin (215 cm).

Dmitrij Muserski (Rosja) - 218 cm

Aktualnie jeden z najlepszych siatkarzy na świecie. Przeważnie występuje na środku, ale pokazywał już niejednokrotnie, że w razie potrzeby jest w stanie z powodzeniem pełnić rolę atakującego. Najbardziej pamiętny występ jako skrzydłowy zanotował podczas finałowego meczu igrzysk olimpijskich w Londynie, kiedy to niemal w pojedynkę poprowadził Rosjan do triumfu 3:2 nad Brazylią.

Obok tego sukcesu, wywalczył też z rosyjską reprezentacją złoto mistrzostw Europy (2013) i Ligi Światowej (2011, 2013).

Od 2008 roku jest wierny barwom Biełogorie Biełgorod. Obok regularnego zdobywania medali w Superlidze, w sezonie 2013/2014 okazał się ze swoim klubem najlepszy w Lidze Mistrzów.

ZOBACZ WIDEO Znakomity powrót Barcelony na nic. Zobacz skrót meczu z Eibar [ZDJĘCIA ELEVEN]

Marcin Nowak (w niebieskiej marynarce)
Marcin Nowak (w niebieskiej marynarce)

Marcin Nowak (Polska) - 215 cm

Przez wiele lat najwyższy polski siatkarz, który dostąpił zaszczytu rywalizacji na poziomie międzynarodowym. W kadrze, w latach 1994-2003, rozegrał ponad 200 spotkań. Uczestnik igrzysk olimpijskich w Atlancie (1996).

W polskiej lidze święcił triumfy przede wszystkim jako siatkarz AZS-u Częstochowa. W ostatniej dekadzie XX wieku, cztery razy cieszył się z mistrzostwa kraju. W 2003 i 2004 roku, jako zawodnik Polskiej Energii Sosnowiec, wznosił natomiast do góry trofeum za zwycięstwo w Pucharze Polski. Wcześniej taką okazję miał również jako gracz częstochowskiego klubu (1998).

Bartłomiej Lemański - 217 cm

W seniorskiej reprezentacji Polski zadebiutował podczas sobotniego (20 maja) towarzyskiego pojedynku w Iranem. Tym samym, w wieku zaledwie 21 lat, stał się najwyższym graczem w historii naszej kadry. Trafił do niej jako siatkarz Asseco Resovii Rzeszów.

Debiut na międzynarodowym szczeblu wypadł w jego wykonaniu okazale. Nie sparaliżował go ani ogrom katowickiego "Spodka", ani uznany rywal. W konfrontacji z Irańczykami zdobył 9 punktów (6 atakiem, 3 blokiem). Wygląda na to, że Ferdinando De Giorgi zamierza mu dać dużo szans na grę w nadchodzącej Lidze Światowej. Wzrost zdecydowanie uprawnia bowiem Lemańskiego do zrobienia ogromnej kariery.

Źródło artykułu:
Czy Bartłomiej Lemański zostanie gwiazdą światowej siatkówki?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (2)
avatar
tomi92
25.05.2017
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Bardzo kiepsko przygotowany artykuł/pokaz slajdów. Najwyższym siatkarzem grającym w oficjalnych rozgrywkach jest Wuttichai Suksara mierzący 224cm. Ale jeśli zebrać siatkówkę jako całokształt dy Czytaj całość
avatar
siatkareczka
25.05.2017
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
A gdzie Możdżonek?