ME 2017 kobiet. Pięciosetowy bój o ćwierćfinał. Niemki zwycięskie, Bułgaria poza turniejem

Reprezentacja Niemiec potrzebowała pięciu setów, by awansować do ćwierćfinału Mistrzostw Europy 2017 w siatkówce. Podopieczne Felixa Koslowskiego z dalszego udziału w rozgrywkach wyeliminowały drużynę z Bułgarii.

Katarzyna Smelik
Reprezentacja Niemiec kobiet Materiały prasowe / FIVB / Reprezentacja Niemiec kobiet

W ostatnim meczu barażowym, po przeciwnych stronach siatki stanęły reprezentantki Bułgarii i Niemiec. Podopieczne Iwana Dimitrowa swoje grupowe zmagania zakończyły na drugiej pozycji, ogrywając Ukrainę i Turcję. Zawodniczki potrafiły postawić się również ekipie z Rosji, urywając im dwa sety. Niemki, grupowe rywalki Biało-Czerwonych triumfowały jedynie w spotkaniu z Węgierkami.

Chociaż starcie rozpoczęło się od wyrównanej gry, to już po pierwszej przerwie technicznej inicjatywę przejęły reprezentantki Bułgarii. Gdy w polu serwisowym pojawiła się Elitsa Vasileva, rywalki miały już niewiele do powiedzenia. Rozbite Niemki nie mogły odnaleźć właściwego rytmu, a we znaki dawały im się szczególnie Ventzislava Simeonova i Lora Kitipowa, kończąc kolejne ataki. Podopieczne Felixa Koslowskiego popełniały proste błędy i często wpadały w podwójny blok.

Po zmianie stron role się odwróciły. Podrażnione porażką Niemki rozpoczęły drugą odsłonę z nowym animuszem. Siatkarki popełniały mniej błędów, poprawiły swoją skuteczność w ataku i wzmocniły serwis. Po kąśliwej zagrywce Marii Schoelzel, na tablicy pojawił się wynik 14:7. Chociaż reprezentantki Bułgarii starały się sukcesywnie odrabiać straty, to jednak górą w tej partii była ekipa Koslowskiego.

Wydawało się, że drużyna z Niemiec może pójść za ciosem. Siatkarki odskoczyły na trzy "oczka" (2:5), jednak podopieczne Iwana Dimitrowa nie zamierzały łatwo składać broni. Bułgarki były lepsze w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, dzięki czemu powoli, punkt po punkcie, budowały sobie przewagę. As serwisowy Emilii Dimitrowej dał im wynik 20:15. W końcówce seta, Niemki miały już niewiele do powiedzenia i przegrały partię do 16.

Rozpędzone Bułgarki dobrze rozpoczęły czwartego seta, jednak niemiecki kolektyw błyskawicznie odrobił straty i od wyniku 9:9 trwała zacięta walka. Reprezentantki Bułgarii myląc się w kolejnych akcjach pomogły rywalkom, zaś te odskoczyły i prowadzenia nie oddały aż do końca.

W decydującej odsłonie, to ekipa z Niemiec od początku do końca kontrolowała sytuację i ostatecznie spotkanie. Tym samym Niemki awansowały do ćwierćfinału, gdzie zmierzą się z reprezentacją Azerbejdżanu. Pojedynek rozegrany zostanie w piątek o godz. 16:00 w Baku.