Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Turniej kwalifikacyjny siatkarek. Niderlandy czy Holandia? Z kim zagrają Biało-Czerwone w Apeldoorn?

W czwartek w Apeldoorn w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich Tokio 2020 reprezentacja Polski zmierzy się z Niderlandami. Dla wielu kibiców nowa nazwa rywala Biało-Czerwonych - dotychczas Holandii - jest zaskoczeniem.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
reprezentacja Holandii siatkarek Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: reprezentacja Holandii siatkarek

Nazwa Niderlandy dla wielu Polaków wciąż nie brzmi znajomo. Wszak przez całe ich życie kraj ten nazywany był Holandią. To zmieniło się 1 stycznia 2020 roku. Holenderski rząd podjął decyzję, że "Holandia" nie jest już oficjalną nazwą kraju. Od tego czasu obowiązują "Niderlandy". 

Skąd taka decyzja? "Holandia" to historyczna kraina, w której znajdują się Amsterdam i Rotterdam. To sprawia, że te dwa miasta są najczęściej odwiedzane przez turystów, a władze kraju chciałyby, żeby turyści zwiedzali także inne rejony. Dlatego postanowiono zmienić nazwę na "Niderlandy". 

Do tego dochodzą kwestie wizerunkowe. Mieszkańcy i władze kraju mają dość kojarzenia Holandii z łatwym dostępem do narkotyków czy prostytucji. Wolą na arenie międzynarodowej kojarzyć się z rowerami, wiatrakami i tulipanami. Rebranding ma kosztować podatników około 200 tysięcy euro. Zgodę wyraziły na to wszystkie ugrupowania w krajowym parlamencie.

ZOBACZ WIDEO Kwalifikacje olimpijskie Tokio 2020. Elitsa Vasileva: Wyjazd na igrzyska jest wystarczającą motywacją

- Chcemy, aby Holandia była postrzegana jako otwarty kraj, który nie wyklucza. Modernizujemy swoje podejście. Ważne jest, że porozumienie w sprawie oficjalnej identyfikacji przyjęły stronnictwa obecne w parlamencie, rząd, Holenderska Rada Turystyki, Konfederacja Holenderskiego Przemysłu i Pracodawców oraz przedstawiciele sektora prywatnego - powiedziała rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Holandii.

Nowa nazwa Holandii obowiązuje na międzynarodowych wydarzeniach sportowych i kulturalnych. Niderlandy wystąpią pod tą nazwą m.in. na tegorocznym festiwalu Eurowizji, piłkarskich mistrzostwach Europy czy igrzyskach olimpijskich w Tokio.

W Polsce zmiany nazw zagranicznych krajów zatwierdza Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG). Ta zbiera się kilka razy w ciągu roku. W Urzędowym Wykazie Nazw Państw (wydanie z roku 2019) nadal widnieje "Holandia", ale to może się zmienić po najbliższym posiedzeniu komisji. 

Tak było w lutym 2019 roku, gdy zatwierdzono oficjalną zmianę nazwy Macedonii na Macedonię Północną. Tak samo za kilka tygodni może stać się z Holandią i Niderlandami. Próbowaliśmy dowiedzieć się, jaka wersja jest prawidłowo, ale komisja na razie nie odpowiedziała na nasze pytania.

Mecz reprezentacji Niderlandów kobiet (dawniej Holandii) z Polską rozegrany zostanie 9 stycznia w Apeldoorn. Jego początek zaplanowano na godzinę 19:30.

Zobacz także:
Kwalifikacje olimpijskie Tokio 2020. Niderlandy - Polska. Pierwszy ważny test Biało-Czerwonych w Apeldoorn
Kwalifikacje olimpijskie. W sennym Apeldoorn cisza przed kolejną burzą

Czy Polska wygra mecz z Niderlandami?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (4):
 • Benek Es Zgłoś komentarz
  zachowujecie się wszyscy komentatorzy jak stado najgłupszych, rozwydrzonych małp....czyli co, wg tego schematu będziecie od jutra nazywali np, Niemki - Dojczlandkami a Włoszki -
  Czytaj całość
  Italiankami, itd....??? ogarnijcie się ludzie!!!! Tak jak napisał poniżej Kumi ta zmiana nie dotyczy nas, ponieważ mamy własne nazwy różnych krajów i narodowości i nikomu spoza Polski nic do tego...
  • Kumi Zgłoś komentarz
   W Polsce cały czas obowiązuje nazwa HOLANDIA. Jak słowniki i mapy będą wskazywały coś innego, to wtedy będzie można tego używać. Polskie nazwy krajów są polskie, a to że Italia
   Czytaj całość
   zmieni sobie nazwę na Kitalia, nas nie interesuje, dla nas to są Włochy, Deutchland może być Gothlandem, a dla nas będą to Niemcy! Jak można było spłodzić tak idiotyczny artykuł?
   • smoker Zgłoś komentarz
    co to zmieni????i tak przez kolejne 20 lat ludzie bea mowic holandia
    • PiSB Zgłoś komentarz
     Chciałem pochwalić, ale tylko się wkurzyłem: najpierw ograniczenie wielkości wpisu, jak skróciłem - to i tak zaczęło mnie gdzieś przerzucać na jakieś dodatkowe wymogi i nie
     Czytaj całość
     umieściło wpisu w ogóle!!! Nie mam czasu powtarzać. Maksymalny skrót: chwała SF za wyjaśnianie ludziom ale nie róbcie wody z mózgu, poczekajcie Królestwo Niderlandów jest polską ich nazwą długą skracaną, forma krótka Holandia. Dajcie czas na analizę KSNG i póki co postępujcie z polską racją stanu, wg polskich nazw, które powstały z analizy historycznej, bo przecież Niderlandy też w polszczyźnie funkcjonowały, jednak jako popularniejszą wybrano Holandię. Jeżeli zaś próbować zrozumieć Was, jak nagle piszecie w pospiesznej poprawności politycznej - to do licha ciężkiego, czemu wciąż piszecie, że R. Lewandowski najlepszy jest w Niemczech? Przecież on w Germanii najlepszy, nieprawdaż? Do czół ludzie lodu przyłóżcie sobie nieco! Owszem, może w oficjalnych protokołach meczowych po angielsku pisanych trzeba już stosować Niderlandy, jeżeli jest sformułowanie typu "reprezentacja państwa x z reprezentacją państwa y". W innych kwestiach - to wciąż ta sama Holandia, Holendrzy i Holenderki, jeżeli chcecie unikać nazwy kraju. Po prostu. Jak napisałem. Dajcie czas na analizę KSNG i poczekajcie na werdykt - bo to nasz komitet, nasza organizacja i nasz język. Po to ją mamy, by korzystać. Jeżeli fachowcy od języka, m.in. od analizy historycznej języka uznają, że w tym wypadku trzeba wprowadzać zmianę, to wprowadźmy ją wtedy. Oni bowiem lepiej to zanalizują, co jest zgodne z duchem języka polskiego, czy ta zmiana ma skutkować czy nie. Nie zanalizują tego też w dwie godziny, więc póki co - dajmy im ten czas.
     Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
     ×
     Sport na ×