Skandal w Europie. Trener reprezentacji zwolniony przez... media społecznościowe

Macedońska Federacja Piłki Siatkowej nie chciała już dłużej współpracować z Nikolą Matijaseviciem. Selekcjoner reprezentacji o tym, że został zwolniony, dowiedział się z... Facebooka.

MB
reprezentacja Macedonii Północnej podczas mistrzostw Europy 2019 Getty Images / Martin Metelko/Anadolu Agency / Na zdjęciu: reprezentacja Macedonii Północnej podczas mistrzostw Europy 2019
Nikola Matijasević jest rozgoryczony sposobem, w jaki Macedońska Federacja Piłki Siatkowej poinformowała go o zwolnieniu. Trener kadry wszystko opisał dokładnie w liście otwartym. Selekcjoner ujawnił, że o zakończeniu trzyletniej współpracy dowiedział się z Facebooka.

Decyzja władz jest nieco zaskakująca, ponieważ Macedonia Północna przecież za dwa miesiące zacznie rywalizację w mistrzostwach Europy. Bardziej szokuje jednak forma rozstania z serbskim szkoleniowcem, ponieważ nikt się z nim bezpośrednio nie skontaktował.

- Przede wszystkim przeczytałem na Facebooku Federacji Macedońskiej, że zostałem zwolniony! Na Facebooku! Nikt mnie nie poinformował, nie skontaktował się ze mną ani nie wyjaśnił powodów tej decyzji. To bardzo boli, bo miałem dobre relacje z Petarem Jovanovskim (prezydentem) i Cajką (wiceprezesem federacji), a przez cały czas byliśmy w kontakcie. To, że po 3 latach współpracy i 2 europejskich kwalifikacjach nawet nie odbierają telefonu ani nie dzwonią, żeby się spotkać, zaniemówiłem - rozpoczął Nikola Matijasević.

ZOBACZ WIDEO: Nowe spojrzenie na zwolnienie Jerzego Brzęczka? "Zaczął zrywać się Bońkowi ze smyczy"

- Jestem bardzo smutny i oburzony tą decyzją, kiedy zakwalifikowaliśmy się do mistrzostw Europy, pokonując Turcję w decydującym meczu. Turcja jest obecnie drużyną narodową na bardzo wysokim poziomie. Kwalifikacja drużyny do mistrzostw Europy i brak możliwości udziału w finałowym turnieju bardzo boli. Oczekiwałem od federacji większego szacunku do osiągniętych przez nas wyników: po raz pierwszy w historii zakwalifikowaliśmy się do Mistrzostw Europy w 2019 roku, a teraz po raz drugi z rzędu. Do dzisiaj nie chciałem komentować, ani udzielać wywiadów prasie. Głównie dlatego, że chciałem się zastanowić i mocno pomyśleć, zanim udzielę wywiadu. Rozmawiałem z moimi bliskimi i postanowiłem być w pełni przejrzystym i mówić z głębi serca, bez żadnych filtrów - kontynuował serbski szkoleniowiec.

Nowym trenerem Macedończyków został Dusko Nikolić, czyli dotychczasowy asystent Matijasevicia. - Ta sytuacja jest bolesna. W moich oczach był godnym zaufania przyjacielem, od którego nie oczekiwałem niczego poza lojalnością. To jest powód, dla którego poprosiłem go, aby został moim asystentem w Macedonii… oczywiście miał inny program od momentu, gdy sprawy skomplikowały się w zespole. W maju 2021 roku podczas przygotowań do Ligi Europejskiej podjęto już próbę zastąpienia mnie - dodał.

- Zapoczątkował to lekarz kadry Pietrovski wraz z Filipem Despotovskim, rozgrywającym, który był niezadowolony, że nie zwerbowałem go do PAOK, drużyny, którą trenowałem w tym sezonie. Od tego momentu ta dwójka starała się aktywnie rozbić zespół. Petrovski i Despotovski zadzwonili do kilku graczy i poprosili o wsparcie, aby mnie zwolnić i mianować Dusko Nikolicia na głównego trenera. W tamtym czasie ich próba nie powiodła się, ale federacja nic nie zrobiła, gdy poprosiłem o zmianę lekarza. To milczenie dało wyraźny sygnał - przyznał trener.

- Wyciągam dziś wniosek, że nawet w maju 2021 roku, Nikolić pracował za moimi plecami, powtarzając mi wielokrotnie, że to szaleństwo, że ktokolwiek mógł pomyśleć o zastąpieniu mnie, ponieważ wyniki były bardzo dobre. Bardzo mnie rozczarowuje, że nie udało nam się utrzymać jedności zespołu i pozostać razem. Zamiast tego eksplodowaliśmy od środka z powodu jakichś osobistych pobudek Despotowskiego, Nikolicia i doktora Pietrowskiego. Całe życie zawsze dbałem o interesy DRUŻYNY, dlatego praca była niezwykle trudna, bo prezes federacji Jovanovski często mówił mi, kto powinien grać. Odrzuciłem jego pomysły i trenowałem zespół według własnych przekonanań i zasad - zdradził selekcjoner.

- Nigdy mi się to nie przydarzyło przez 30 lat mojego międzynarodowego doświadczenia. Niestety historia zakończyła się dla mnie bardzo źle. W sposób, którego się nie spodziewałem, i na który nie zasługiwałem. Czuję wielki smutek i rozpacz, ciężko będzie mi nie pojechać z moją drużyną na mistrzostwa Europy po tym, jak wszyscy razem się zakwalifikowaliśmy. Z całego serca życzę zawodnikom i macedońskim siatkarzom wielu sukcesów - na ME 2021 i wszystkich zawodach! To był dla mnie zaszczyt trenować was przez ostatnie 3 lata - zakończył list otwarty, Nikola Matijasević.

Macedonia Północna na ME 2021 siatkarzy rywalizować będzie w grupie C, w której zmierzy się z Finlandią, Rosją, Holandią, Turcją oraz Hiszpanią. Mistrzostwa Europy odbędą się w dniach 1-19 września.

---> Totalna demolka! Polska nie miała litości dla przeciwników
---> Aleksander Śliwka: Ślubowanie olimpijskie będzie wspaniałą chwilą

Czy Macedonia Północna na ME 2021 wyjdzie z grupy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×