Miraitowa to oficjalna maskotka XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Jej nazwa jest połączeniem dwóch słów - mirai czyli przyszłość i towa, oznaczające wieczność. Jej wygląd inspirowany był przez oficjalne logo igrzysk Tokio 2020. Na korpusie i głowie znajduje się wzór ichimatsu ai w kolorze białym i indygo, przypominający emblemat Igrzysk Tokio 2020. Ma osobowość inspirowaną japońskim przysłowiem "ucz się z przeszłości i rozwijaj nowe pomysły". Jest pogodna i niezwykle wysportowana, z bardzo silnym poczuciem integralności. Ma specjalną moc, która umożliwia natychmiastową teleportację w dowolne miejsce. Unikalną mocą Miraitowy jest umiejętność teleportacji. Potrafi swobodnie poruszać się między światem cyfrowym a światem rzeczywistym.
Jak informuje oficjalna strona internetowa igrzysk, Miraitowa została wybrana, aby "promować przyszłość pełną wiecznej nadziei w sercach ludzi na całym świecie".
Someity, to z kolei oficjalna maskotka Paraolimpiady 2020. Nazwa pochodzi od dwóch słów: someiyoshino, które określa jeden z gatunków kwiatu wiśni i wyrażenia "potężny". Jej wzór jest niemal identyczny, jak Miraitowy, różnią się wyłącznie kolorem. Someity jest bowiem różowa. Według strony paraolimpijskiej może wysyłać i odbierać wiadomości telepatycznie za pomocą anten z kwiatów wiśni, a także latać. Someity ma spokojną i cichą prezencję, kierowaną wielką wewnętrzną siłą, ale może pokazać super moce, które uosabiają wytrzymałość i determinację sportowców paraolimpijskich. Prezentuje ogromną siłę psychiczną i fizyczną, charakterystyczną dla paraolimpijczyków, którzy pokonują przeszkody i na nowo definiują granice swoich możliwości.
ZOBACZ WIDEO: Koniec współpracy polskich pływaków z prezesem PZP? "Potrzebujemy zmian, aby zapobiec rozwojowi w złą stronę"
Komitet olimpijski dysponuje dwoma maskotkami-robotami, które pomogą powitać sportowców i gości na oficjalnych arenach olimpijskich. Dzięki zamontowanej na głowie robota kamerze mogą rozpoznawać osoby znajdujące się w pobliżu i odpowiadać na ich gesty mimiką i ruchem.
Po raz pierwszy maskotka olimpijska pojawiła się w 1968 na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Grenoble (Francja). Od tej pory na każde igrzyska projektowana jest jedna lub kilka maskotek. Zwykle są to zwierzęta charakterystyczne dla danego obszaru. Po raz pierwszy maskotka była wykorzystywana na szerszą skalę w promocji igrzysk podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 1980 w Moskwie. Niedźwiadek Misza pojawił się nie tylko podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk, ale również w filmie animowanym oraz na oficjalnych produktach handlowych.
Czytaj także:
Tokio 2020. W ogóle się z nimi nie liczyli! Bezdomni przed igrzyskami usłyszeli jedno
Tokio 2020. Historyczna decyzja MKOL. Transseksualistka dopuszczona do startu na igrzyskach olimpijskich