W tym artykule dowiesz się o:
[b]
AZS AWF Warszawa - srebrne (sezon 1960/61 oraz 1962/63) i brązowe medale (sezon 1961/62, 1963/64 oraz 1965/66)[/b]
Medalowa saga rozpoczęła się jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Pierwszym polskim zespołem, który zaistniał na europejskiej arenie był AZS AWF Warszawa. Stołeczny zespół dwukrotnie zdobył srebrny medal, a trzy razy stawał na najniższym stopniu podium.
W tamtych latach najbardziej prestiżowe europejskie rozgrywki nosiły nazwę Pucharu Europejskich Mistrzów Klubowych, a warszawianki za każdym razem spotykały się w finale z Dynamem Moskwa. W barwach polskiego zespołu nie brakowało czołowych krajowych zawodniczek. Barwy AZS-u reprezentowały między innymi brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku, Lidia Chmielnicka-Żmuda oraz brązowa medalistka z Tokio Jadwiga Abisiak.
[b]
TS Wisła Kraków - brązowy medal (sezon 1970/71) [/b]
W następnych latach na europejskiej arenie nasz kraj reprezentowała TS Wisła Kraków. W sezonie 1970/71 siatkarki ze stolicy Małopolski nie zdołały pokonać w półfinałowej rywalizacji czeskiej drużyny Tatran Praga i musiały zadowolić się zajęciem trzeciego miejsca ex aequo z czeskim Tatranem Praga, gdyż wtedy nie rozgrywano spotkań o brązowe medale.
Zobacz wideo: Karol Bielecki: Mamy apetyty na wygranie turnieju olimpijskiego
{"id":"","title":"","signature":""}
Ówczesne mistrzynie Polski miały w składzie między innymi dwukrotną brązową medalistkę olimpijską Józefę Ludwig.
[b]
Start Łódź - brązowe medale (1972/73 oraz 1977/78) [/b]
W latach 70. na europejskiej arenie brylowały również siatkarki Startu Łódź. Pięciokrotne mistrzynie kraju, na czele z Barbarą Hermel-Niemczyk, w 1973 roku w holenderskim Apeldoorn wywalczyły brązowy medal rozgrywek. Łodzianki zapewniły sobie miejsce na podium po triumfie z SC Dynamo Berlin. W pozostałych pojedynkach Start uległ Dynamu Moskwa oraz zwycięskiemu Nim-Se Budapeszt.
W sezonie 1977/78 łodzianki powtórzyły swój sukces, ponownie przegrywając z drużyną z Budapesztu, a także z niemieckim Traktor Schweriner. Jednak brązowy medal dał im triumf nad włoskim Savoia Alzano.
Magdalena Śliwa - srebrno w barwach Volley Bergamo (sezon 2001/02)
Rekordzistka pod względem występów w Biało-Czerwonych barwach na początku XXI wieku należała do najlepszych rozgrywających w Serie A kobiet. Magdalena Śliwa ma na swoim koncie srebrny medal Ligi Mistrzyń zdobyty w sezonie 2001/2002. Wówczas jej Volley Bergamo w finale nie sprostał francuskiemu RC Cannes i zajął drugie miejsce.
[b]
Dorota Świeniewicz - złoto w barwach Despar Perugia (sezon 2005/06) oraz srebro (sezon 2003/04) [/b]
W roku 2004 zespół Doroty Świeniewicz, Despar Perugia, dotarł do finałowej rozgrywki w Lidze Mistrzyń, w której przegrał 2:3 z Marichal Tenerife. Natomiast dwa lata później włoska drużyna nie pozostawiła żadnych wątpliwości, pokonując pewnie 3:1 francuskie RC Cannes. Tym samym Świeniewicz stała się pierwszą Polką, która zdobyła złoty medal Ligi Mistrzyń.
Małgorzata Glinka-Mogentale - złoto w barwach VakifBanku Stambuł (sezon 2010/11 i 2012/13), srebro w barwach RC Cannes (sezon 2005/06) i w barwach Asystelu Novara (sezon 2004/05)
Ta utytułowana siatkarka kolekcjonowanie sukcesów w Lidze Mistrzyń rozpoczęła w Asystelu Novara, w sezonie 2004/05 Małgorzata Glinka-Mogentale poprowadziła swój zespół do finału Ligi Mistrzyń. Jednak w walce o złoto lepsze okazały się siatkarki z Bergamo. Rok później, już w barwach RC Cannes, Polka znowu sięgnęła po srebrny medal.
Zwycięstwa w Lidze Mistrzyń Glinka-Mogentale zasmakowała jako siatkarka VakifBanku Stambuł. W roku 2011 nie tylko zdobyła ona złoto, ale także otrzymała tytuł najbardziej wartościowej zawodniczki turnieju. Dwa sezony później udało jej się powtórzyć to osiągnięcie, podobnie jak poprzednio, po zwycięstwie nad Rabitą Baku.
[b]
Milena Rosner - brąz w barwach Club Voleibol Tenerfie (sezon 2006/07)[/b]
Podczas rocznej przygody w hiszpańskim zespole z Teneryfy Milena Rosner stanęła na najniższym stopniu podium. Club Voleibol w półfinałowym meczu uległ 0:3 Foppapedretti Bergamo, a następnie pokonał Volero Zurych w starciu o brązowy medal. Dodajmy, że był to nieco niespodziewany sukces hiszpańskiej ekipy. Duży udział w tym wyniku miała właśnie Rosner, która została uznana najlepszą przyjmującą imprezy.
[b]
Katarzyna Gujska - złoto w barwach Foppapedretti Bergamo (sezon 2006/07, 2008/09, 2009/10)[/b]
Była reprezentantka Polski w swojej karierze trzykrotnie sięgała po złoty medal Ligi Mistrzyń, za każdym razem w szeregach Foppapedretti Bergamo. Katarzyna Gujska w Bergamo przeważnie pełniła rolę zmienniczki Eleonory Lo Bianco. Zarówno w sezonie 2006/07, jak i w 2008/09 włoska drużyna okazała się lepsza od Dynama Moskwa. W 2010 roku, który był ostatnim Gujskiej w Bergamo, Foppapedretti w pokonanym polu zostawiło Fenerbahce Grundig Stambuł.
Katarzyna Skowrońska-Dolata - brąz w barwach Asystelu Novara (sezon 2007/08), Fenerbahce Grundig Stambuł (sezon 2010/11) oraz Rabity Baku (sezon 2013/14)
Polska atakująca ma w swoim dorobku trzy brązowe krążki. Przygoda Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty z podium Ligi Mistrzyń zaczęła się w 2008 roku, kiedy to Asystel Novara pokonał zespół z Murcii po zaciętym boju 3:2.
Po opuszczeniu Włoch Polka przeniosła się do Fenerbahce, czyli zespołu szykowanego do triumfu w Lidze Mistrzyń. Drużyna ze Stambułu awansowała ostatecznie do Final Four, w którym przegrała półfinałowy pojedynek z Vakifbankiem, ale w spotkaniu o brąz pokonała Scavolini Pesaro.
Ostatni brązowy medal Skowrońska-Dolata zdobyła w sezonie 2013/14, grając dla Rabity Baku. W decydującej batalii o najniższy stopień podium Polka nie zawiodła, przyczyniając się w dużym stopniu do pokonania Eczacibasi Vitra Stambuł.
[b]
[/b]Katarzyna Skorupa - srebro w barwach Rabity Baku (sezon 2012/13) oraz brąz w barwach Rabity Baku (sezon 2013/14) i Fenerbahce Grundig Stambuł (sezon 2015/16) Polska rozgrywająca w szeregach Rabity Baku wywalczyła dwa medale najbardziej prestiżowych europejskich rozgrywek. Najpierw był to srebrny krążek, gdyż w sezonie 2012/13 w finale Rabita musiała uznać wyższość VakifBanku Stambuł. Rok później zespół z Baku stanął na najniższym stopniu podium po pokonaniu Eczacibasi Stambuł.
Również w tegorocznych rozgrywkach Katarzyna Skorupa stanęła na podium. Wprawdzie w półfinale jej Fenerbahce Grundig Stambuł przegrało z VakifBankiem, ale w meczu o brąz polska rozgrywająca poprowadziła swój zespół do triumfu nad Dynamem Kazań.